Ciekawostki o książkach

Papa Hemingway In Cuba film o życiu legendarnego pisarza

papa622

Już 29 kwietnia 2016 roku w amerykańskich kinach premierę będzie miał film Papa Hemingway In Cuba. Opowiadający o ostatnich latach życia laureata literackiej Nagrody Nobla, Ernesta Hemingway’a.

Amerykański pisarz był bardzo zżyty z tą największa wyspą Karaibską, spędził na niej 30 lat swojego życia. W tym czasie była ona inspiracją i miejscem tworzenia jego wielu dzieł. Jednym z nich było opowiadanie Stary człowiek i morze, napisane w 1951 roku. Wędkowanie było także wielką pasją pisarza i chętnie sam się jej oddawał.

Akcja filmu rozgrywa się w 1959 roku, dwa lata przed samobójstwem Ernesta Hemingway’a. Jednym z głównych bohaterów jest młody dziennikarz Ed Myers, pracujący dla gazety w Miami. Od dawna jest on wielkim wielbicielem twórczości pisarza. Redaguje do niego list, którego jednak nie jest w stanie wysłać. Dzięki interwencji jego dziewczyny, trafia on na Kubę i do rąk legendarnego autora. Nieświadomy całej sytuacji dziennikarz, pewnego dnia w redakcji jest poproszony o podejście do telefonu. Po drugiej stronie odzywa się starszy głos i przedstawia się jako Ernest Hemingway. Po początkowym niedowierzaniu, otrzymuje od niego zaproszenie i odwiedza go na Kubie. Młody dziennikarz i słynny pisarz nawiązują przyjacielskie relacje i stają się uczestnikami wydarzeń związanych z rewolucją kubańską.

Osobą odpowiedzialną za scenariusz Papa Hemingway In Cuba jest dziennikarz Denne Bart Petitclerc. To właśnie jego doświadczenia i historia jego spotkania z Hemingway’em stały się natchnieniem do stworzenia tego filmu.

W głównych rolach zobaczymy Adriana Sparksa (Ernest Hemingway) oraz Giovanniego Ribisi (Ed Myers). W niewielkiej roli ujrzymy także prawnuczkę pisarza, Mariel Hemingway. Reżyserią i produkcją obrazu tej niezwykłej historii zajął się Bob Yari (Miasto Gniewu, Iluzjonista)

Jest to pierwszy amerykański film, który powstał na Kubie od czasu wybuchu rewolucji. Zdjęcia do produkcji powstały w 2014 roku. Zostały zrobione między innymi w posiadłości pisarza, Finca Vigia oraz innych popularnych lokacjach Hawany z którymi związek miał Hemingway.

https://www.youtube.com/watch?v=lPnTrjYUXvY