thriller Colleen Hoover

Pierwszy thriller Colleen Hoover

Colleen Hoover jest niewątpliwie jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą autorką romansów na świecie i to absolutnie dotyczy także fanów gatunku w Polsce. Każdorazowe pojawienie się książki tej autorki trafia prosto do topek największych księgarni w Polsce. Czy podobny sukces odniesie pierwszy thriller Colleen Hoover? Będzie to książka z mocnym wątkiem romantycznym, ale wciąż nowy gatunek i nowa ścieżka dla autorki Without Merit. Tytuł Coraz większy mrok pojawi się już w czerwcu.

Jak Ghostwriter?

Powiem szczerze, że kiedy przeczytałam opis tej książki na Goodreads, pomyślałam, że jej fabuła bardzo mocno przypomina inną książkę wydaną już w Polsce, czyli Ghostwritera Alessandry Torre. Podobieństwa są bardzo wyraźne i to na niekorzyść Colleen. Alessandra wydała swoją książkę w 2017 roku, a Hoover w 2018. Także, jakby nie patrzeć Alessandra była pierwsza. Jednak nie są to takie same książki. Posiadają pewne podobne wątki i może tak właśnie trzeba je potraktować. Jako książki z podobnymi motywami i podobną fabułą, jakich no cóż w świecie np. romansów nie brakuje. Warto też dodać, że książka Colleen jest mimo wszystko romansem. Natomiast książka Alessandry, notabene także znanej autorki romansów na świecie, zdecydowanie nie jest przedstawicielką tego gatunku, tylko czystym thrillerem psychologicznym.

Thriller Colleen Hoover, ale wciąż romans

Wracając do samej fabuły. Niewątpliwie thriller Colleen Hoover będzie dla jej fanów niemałym zaskoczeniem. Do tej pory bestsellerowa autorka New York Times’a, która napisała jak dotąd 13 książek, słynęła z niezwykle emocjonalnych romansów. Jednak uważny obserwator dostrzeże, że autorka Ugly Love zaczęła od pewnego czasu zbaczać z dobrze znanego kursu. Świadczy o tym, chociażby jej książka It ends with us czy nawet Without Merit. Obie te książki nie są już typowymi romansami, zawierają mocno rozbudowane wątki psychologiczne, socjologiczne a niektóre tak jak It ends with us, biograficzne.

Tajemniczy manuskrypt, który może zawierać niewygodną prawdę

VerityCoraz większy mrok (Verity) to gatunkowo thriller romantyczny. Bohaterką książki jest Lowen Ashleigh, która obecnie znajduje się w trudnym momencie swojej pisarskiej kariery. Właściwie grozi jej ruina finansowa, ale na szczęście kobieta otrzymuje ofertę, która może ją dosłownie “uratować”. Jeremy Crawford, mąż Verity Crawford innej autorki, jednak w przeciwieństwie do Lowen odnoszącej ogromne sukcesy, poprosił, aby ta dokończyła książki jego żony, ponieważ ona nie jest obecnie w stanie tego zrobić.

Lowen przybywa więc do posiadłości Crawfordów, próbując przygotować się do powierzonego jej zadania. Kobieta przypadkiem natrafia na manuskrypt powieści, która nigdy nie miała ujrzeć światła dziennego. Jest to autobiografia żony Crawforda. To właśnie na jej kartach zarysowuje się obraz tragedii, która dotknęła rodzinę, a konkretnie tego, co zdarzyło się w dniu śmierci córki małżeństwa. Teraz Lowen jest rozdarta między tym, czy powinna wyjawić prawdę Jeremy’emu, czy uszanować prywatność jego żony. Informacje z manuskryptu, mogą całkowicie zmienić, to jak Jeremy postrzega swoją wieloletnią partnerkę. Tymczasem sama bohaterka nie może zaprzeczyć, że mąż chorej pisarki zaczynają ją interesować z zupełnie innego powodu.

Będzie zdrada i zakazany romans

Colleen w wywiadzie udzielonym Happyeverafter przyznała, że obawiała się reakcji fanów na fakt, że zaczyna próbować czegoś nowego. Jednak jak się okazało, niesłusznie. Książka odniosła ogromny sukces i zebrała imponujące oceny. Recenzenci zaznaczają, że tytuł trzyma w napięciu do końca i pokazuje nieznaną, ale bardzo interesującą pisarską stronę Colleen. Co ciekawe, zakończenia tej historii nie spodziewał się praktycznie nikt. Tak więc Colleen udało się zachować cechy typowe dla nowego w jej karierze, gatunku. Fani romansu nie będą zawiedzeni nie tylko interesującą relacją między Jeremym i Lowen, ale także tym, że autorka nie oszczędzała w książce scen miłosnych. Pojawia się tu motyw zdrady, który nie każdy czytelnik jest w stanie udźwignąć, także tutaj warto o tym pamiętać, jeżeli to nie jest Wasze „cup of tea”.

Z ciekawostek dodam, że pomysł na książkę pojawił się w głowie Colleen, kiedy wyszła z przedstawienia, na którym była razem z mężem. Powiedziała potem w wywiadzie, że kilka godzin później miała już gotowy zarys fabuły. Zapytała nawet o zdanie swoją przyjaciółkę Tarryn Fisher, a ta kazała jej natychmiast opisać tę historię. Sam bohater Jeremy został zainspirowany prawdziwą postacią, a konkretnie mężem autorki.

Bestseller z topki Amazona

Książka Coraz większy mrok trafiła także na drugie miejsce w rankingu bestsellerów Amazona, poza tym uzyskała rewelacyjną ocenę na Goodreads: 4.45/5 gwiazdek i to na 33,059 ocen, także myślę, że autorka może śmiało pisać dalej i już teraz nie wątpić w to, że fani przeczytają absolutnie wszystko, co wyjdzie spod jej pióra. Ja osobiście bardzo liczę na to, że w końcu powróci (ale tak naprawdę) do książek w stylu Ugly Love czy Slammed.

Premiera książki planowana jest na 19 czerwca

Sięgniecie po kolejny tytuł Colleen w Polsce?