Wydarzenia literackie

Pióro Fredry i Dobre Strony 2020 – rozdano nagrody edytorskie

Pióro Fredry i Dobre Strony 2020

Niby nie powinno się oceniać książek po okładkach, ale chyba sami przyznacie, że pięknie wydaną książkę czyta się jeszcze przyjemniej! Starannie dobrana typografia czy nietuzinkowy projekt graficzny z pewnością potrafią zaczarować jak najciekawsza treść. Dlatego jeśli lubicie pięknie wydane książki, niech nie umkną Waszej uwadze najważniejsze nagrody edytorskie w Polsce: Pióro Fredry i Dobre Strony 2020. O tegorocznych laureatach piszę poniżej, zajrzyjcie!

Pióro Fredry i Dobre Strony 2020

Pióro Fredry i Dobre Strony 2020

Pióro Fredry i Dobre Strony to nagrody wręczane w ramach Wrocławskich Targów Dobrych Książek, organizowanych przez Wrocławski Dom Literatury. W tym roku, ze względu na pandemię, 29. edycja targów niestety się nie odbyła. Na szczęście nie przeszkodziło to w przyznaniu nagród.

Celem obu wyróżnień jest

wskazanie i uhonorowanie najlepszych pod względem edytorskim (graficznym, typograficznym i artystycznym) książek, jakie ukazały się na polskim rynku w mijającym roku.

Organizatorzy przyznają wyróżnienie wydawcom książek. Zwycięzcy dostają nagrodę pieniężną w wysokości 20 000 zł, którą zobowiązani są przeznaczyć na wydanie kolejnej pozycji. Laureaci otrzymują także statuetkę autorstwa wrocławskiej artystki Agnieszki Leśniak-Banasiak.

Nagroda Edytorska Pióro Fredry 2020

Eliot Weinberger Z rzeczy pierwszych Pióro Fredry i Dobre Strony 2020

Z rzeczy pierwszych, Karakter

Nagroda Edytorska Pióro Fredry przyznawana jest za książki spoza literatury dziecięcej.

W tym roku statuetka powędrowała do wydawnictwa Karakter za zbiór esejów Eliota Weinbergera. Jury doceniło Z rzeczy pierwszych za:

projekt graficzny książki bardzo bliski doskonałości, który wciąga czytelnika w wielopoziomową, trójstronną grę pomiędzy okładką, obwolutą i borghesowskim światem tekstu Weinbergera. Autorowi projektu graficznego udało się stworzyć mariaż spraw trudnych, a czasem nawet sprzecznych: precyzji i tajemnicy, subtelności i ryzyka, klasyki i eksperymentu.

Anna Kaźmierak Turonie, żandary, herody. Wiejska maskarada

Turonie, żandary, herody. Wiejska maskarada, Dwie Siostry

Najlepiej wydane książki dla dzieci są z kolei wyróżniane Nagrodą Edytorską Dobre Strony.

Tegorocznym zwycięzcą jest wydawnictwo Dwie Siostry. Pod swoim szyldem wydało ono bez wątpienia nietuzinkową książkę Anny Kaźmierak. Turonie, żandary, herody. Wiejską maskaradę członkowie jury nagrodzili za:

autentyczną energię, którą książka wręcz kipi, emitując własne kolory […]. Już sama oprawa angażuje odbiorcę w intrygującą, niebanalną współpracę z autorką. Projekt oddaje fascynację folklorem i pokazuje, jak można tę fascynację przełożyć na wciągającą koncepcję książki aktywnościowej.

Warto wspomnieć, że książka Anny Kaźmierak została nagrodzona także przez Polską Sekcję IBBY w kategorii autorskiej książki obrazkowej. Więcej o tym przeczytacie TUTAJ>>

 

Zobacz także: