Reportaże

Po Białymstoku – Oświęcim, nowa książka Marcina Kąckiego

Po Białymstoku - Oświęcim, nowa książka Marcina Kąckiego

Książki Marcina Kąckiego powodują dyskusje. Są szeroko komentowane zwłaszcza w miastach, które dziennikarz prześwietla. Po Białymstoku i Poznaniu autor postanowił się przyjrzeć miastu, na którym historia II wojny światowej do tej pory odciska piętno. W księgarniach niedawno pojawiła się książka Oświęcim. Czarna zima.

Po Białymstoku - Oświęcim, nowa książka Marcina Kąckiego

Oświęcim. Czarna zima – nowa książka Marcina Kąckiego

Gdy mówimy „Oświęcim”, myślimy: „historia”, „Auschwitz”. Jednak Oświęcim to nie tylko obóz zagłady, to miasto, mieszkają w nim ludzie. Kącki postanowił zadać im proste pytanie: „Jak tu się żyje?”. Odpowiedzi wcale nie są proste, a ze wszystkich wyłania się współczesny obraz miasta i jego mieszkańców. Czy traumatyczna historia nadal zbiera żniwo?

Ludzie poszukujący obozowych pamiątek, bojący się zejść do piwnicy, mijający codziennie w drodze do pracy bramę z napisem Arbeit macht frei… Czy żyjąc w takim mieście, można się znieczulić na przeszłość? Czy można uciec od historii?

Jednocześnie, przyglądając się mieszkańcom Oświęcimia, Kącki pisze o Polsce i Polakach. Bez słodyczy, bez patosu, bez koloru. 

Książka już wywołała burzę w Oświęcimiu. W prasie i w sieci pojawiło się mnóstwo artykułów pełnych oburzenia. Oświęcim - nowa książka Marcina Kąckiego na TaniaKsiazka.pl

Kilka lat temu przeczytałam Białystok. Biała siła, czarna pamięć i zrobiła na mnie, białostoczance ogromnie wrażenie. Wiem, że w wielu środowiskach, ten reportaż nie został dobrze przyjęty. Jednak Kącki nie ocenia, tylko rozmawia z ludźmi i pisze, jak jest. W jego książce zobaczyłam miasto, które wybrałam sobie na miejsce do życia, z zupełnie innej perspektywy. W jakimś stopniu lepiej zaczęłam je rozumieć.

Jestem ciekawa spojrzenia Kąckiego na współczesny Oświęcim. To miasto wyjątkowe na mapie Polski i miasto naznaczone. Nie tak jak Białystok – niepamięcią, raczej globalną traumą. Oświęcim stał się symbolem Holocaustu. To na pewno promieniuje na życie mieszkańców.

Na pewno sięgnę po tę książkę, a jak już przetrawię lekturę, to wrócę do Was z recenzją.

Nową książkę Marcina Kąckiego, Oświęcim. Czarna zima możecie już dziś znaleźć w tym miejscu