Japonia

Japonia to kraj, który fascynuje wiele osób. Przez wieki rozwijała się w odosobnieniu, przez co wykształciła niezwykłą kulturę i obyczajowość. Dla wszystkich fascynatów tego pięknego kraju, mam kilka propozycji prezentu.

Pomysł na prezent dla miłośników Kraju Kwitnącej Wiśni

Życie jak w Tochigi Na japońskiej prowincji - Anna Ikeda Życie jak w Tochigi Na japońskiej prowincji – Anna Ikeda

Naprawdę dobrze napisany reportaż literacki. I to nie z punktu widzenia turysty odwiedzającego Japonię, a z punktu widzenia osoby mieszkającej tam na stałe. Pani Anna pisze o swoim codziennym życiu w prowincjonalnej prefekturze na Honsiu. Jak sobie poradzić bez centralnego ogrzewania? Czy japońska teściowa jest gorsza od polskie? Jak to jest z tą jakuzą? W opowieść o swoim codziennym życiu nauczycielki angielskiego autorka wplata ciekawe fakty z historii Japonii i opisy tradycji. Przy okazji obala kilka stereotypów, a robi to z dużą dawką poczucia humoru. Jeżeli kogoś interesuje coś więcej niż samuraje, manga i historia Kioto, to książka w sam raz dla niego.

Tatami kontra krzesła - Rafał Tomański Tatami kontra krzesła – Rafał Tomański

Książka Rafała Tomańskiego jest zbiorem ciekawostek z życia współczesnego Japończyka. Autor jest z wykształcenia japonistą, ma rozległą wiedzę, którą przekazuje w bardzo przystępny sposób. W każdym z siedmiu rozdziałów przedstawia jakieś ciekawe zjawisko (np. syndrom męża na emeryturze, baaardzo ciekawe) i stara się je wyjaśnić. Co kilka stron książka zaskakuje czytelnika informacjami typu: zupka chińska tak naprawdę jest japońska!

Japonia w sześciu smakach - Anna Świątek Japonia w sześciu smakach – Anna Świątek

Anna Świątek jest absolwentką japonistyki i dziennikarstwa. Przez rok pracowała w Japonii jako tłumacz przy drużynie soft tenisowej. Z drużyną tą objechała Japonię wzdłuż i wszerz. I właśnie to opisuje w swojej książce.

Opis kraju i jego mieszkańców okraszony jest opisami wpadek i gaf popełnionych przez autorkę. Do tego mnóstwo pięknych zdjęć cieszących oko czytelnika.