Powieść Eleanor Catton na ekranie

Powieść Eleanor Catton na ekranie to nie lada gratka dla wszystkich miłośników twórczości pisarki. Adaptacji doczekała się książka pt. Wszystko, co lśni, za którą pisarka otrzymała m.in. nagrodę Bookera. Tym samym powody do zadowolenia mają także miłośnicy dobrych produkcji, opartych na nietuzinkowych książkach. Wspomniana ekranizacja przybrała formę serialu, liczącego sześć odcinków. Jesteście ciekawi, czego możecie się po niej spodziewać? Koniecznie czytajcie dalej, by dowiedzieć się więcej. Dodamy tylko, że mamy także zwiastun produkcji!

Powieść Eleanor Catton na ekranie

Powieść Eleanor Catton na ekranie – kilka słów o serialu i książce

Serial powstał na zlecenie stacji BBC, a scenariusz do produkcji stworzyła sama autorka książki. Natomiast za reżyserię odpowiada Claire McCarthy. Na małych ekranach pojawią się m.in.: Eva Green, Himesh Patel, Eve Hewson, Márton Csokas i Callan Mulvey. Oto jak Catton mówi o pracy nad najnowszym projektem:

 Często było to bolesne – pisarz nigdy nie musi wycinać sceny, która według niego się sprawdza! Ale może być również ekscytujące, na przykład wtedy, gdy scenografia wprowadza nowe możliwości dla akcji lub gdy aktorzy przedstawiają pomysły na ulepszenie swoich scen. Przy tworzeniu serialu telewizyjnego wykorzystuje się tyle kunsztu i wiedzy, a każda klatka gotowej produkcji na setki sposobów pokazuje talent i wysiłki setek ludzi. To jest znacznie wspanialsze niż wszystko, co może pomieścić wyobraźnia jednej osoby.

Akcja powieści rozgrywa się w latach 60. XIX wieku, w Nowej Zelandii. To na ten okres przypada właśnie szczyt gorączki złotej. Szkot Walter Moody to jeden z tych śmiałków, którzy przybywają do miasta Hokitika skuszeni wizją bogactwa. Jednak tuż po zejściu na ląd jest świadkiem dziwnego zgromadzenia. Dwunastu mężczyzn spotyka się w tajemnicy w palarni jednego z hoteli, by przedyskutować sprawę serii niewyjaśnionych zdarzeń. Kilka dni wcześniej bez śladu zaginął pewien młody bogacz, który zamieniał w złoto wszystko, czego się tknął. Poza tym na drodze prowadzącej do Hokitika znaleziono nieprzytomną prostytutkę. Ta próbowała odebrać sobie życie. Tymczasem w chacie poszukiwacza złota, który zapił się na śmierć, niespodziewanie znaleziono wielką fortunę.

Powieść Eleanor Catton na ekranie w Nowej Zelandii była już dostępna od 17 maja. Tymczasem pierwszy odcinek w brytyjskiej telewizji BBC pojawił się 21 czerwca. Poniżej prezentujemy Wam zapowiedź produkcji.

Tutaj zaś znajdziecie twórczość Eleanor Catton.