Powieść o Harrym Potterze

Zastanawialiście się kiedyś, co w książkowych zbiorach mają wasi rodzice lub dziadkowie? Na strychu czy w piwnicy zalegają u nich w kartonach stare tytuły? Książki, o których obecnie już nikt ich zdaniem nie pamięta? Jeśli tak, to być może czas najwyższy je sprawdzić! Dlaczego? Ponieważ jak się okazuje, często w takich szpargałach znajdują się wydania powieści, które dzisiaj dla kolekcjonerów są niczym biały kruk. A ich wartość na rynku książki z roku na rok wzrasta. Prawdziwi kolekcjonerzy poszukują bowiem pierwszych wydań, rzadkich lub limitowanych, a także tych, których nie ma już szans dostać w księgarniach. Powieść o Harrym Potterze jest tego najlepszym przykładem.

Powieść o Harrym Potterze

Powieść o Harrym Potterze – pierwsze wydanie na wagę złota

Chodzi tu dokładnie o książkę Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Jedno z pierwszych wydań tej powieści zawierało liczne błędy, co spowodowało, że w sprzedaży pojawiło się jedynie 500 sztuk. Pozostały nakład wycofano. Z tego 300 sztuk miało trafić do szkół i bibliotek, a pozostałe 200 do prywatnych klientów. Teraz właśnie te rzadkie wydanie jest na wagę złota dla każdego kolekcjonera.

Jedno z takich wydań niedawno zostało odnalezione w Blackpool w Wielkiej Brytanii. Powieść odkryto za sprawą wiosennego lockdownu i domowych porządków. Charlotte Rumsey pomagała matce w pracach porządkowych. Część ze zbędnych przedmiotów wyrzucały, inne miały trafić na wyprzedaż garażową. To właśnie tam miało wylądować pierwsze wydanie Harry’ego Potttera z błędami, które kobiety wyceniły na 50 centów.

Zanim jednak doszło do sprzedaży, Charlotte przypadkowo trafiła na program, w którym mówiono, jak wielkie pieniądze można zdobyć za pierwsze, wyjątkowe wydanie powieści Rowling. Szybko okazało się, że w domowych rupieciach znalazły prawdziwy skarb, który tkwił tam w ukryciu przez 17 lat.

Książka trafiła na licytację do domu aukcyjnego Hansons Auctioneers, gdzie zajął się nią Jim Spencer. A 11 grudnia została ona sprzedana za 84 500 dolarów, co oznacza, że taka właśnie kwota trafi na konto Brytyjki. Co ciekawe, jakiś czas temu podobny egzemplarz na aukcję przekazał anonimowy darczyńca. Wtedy książkę sprzedano za 60 tysięcy dolarów. Jak więc widać, cena wciąż wzrasta!

Dlatego warto czasem dokładniej przyjrzeć się książkom, składowanym od lat gdzieś w garażu czy piwnicy!

Jeśli są tu fani Harry’ego Pottera, koniecznie zajrzyjcie tutaj.