Przyznano World Fantasy Award 2020! World Fantasy Award

Przyznano World Fantasy Award 2020! Nagroda za wybitne osiągnięcia w literaturze fantasy trafiła do Kacen Callender za książkę Queen of the Conquered. Wyróżnienie to jest jednym z najbardziej pożądanych przez twórców gatunku. Obok Hugo i Nebuli, każdy z nich marzy o statuetce w kształcie drzewa i księżyca w pełni. Wyróżnienie wręczono, jak co roku, podczas konwentu World Fantasy, który odbył się w dniach 29.10-1.11. Niestety w formie wirtualnej, podobnie jak inne wydarzenia w dobie pandemii. 

World Fantasy Award 2020

World Fantasy Award 2020

Jesteś fanem fantasy? Zatem doskonale wiesz, czym jest World Fantasy Award. Nagroda za mistrzowskie dokonania na polu fantasy, którą od roku 1975 nieprzerwanie przyznaje zmieniające się corocznie jury to prawdziwy święty grall dla każdego twórcy fantastycznych światów. Warto zaznaczyć, że podczas 45 lat istnienia nagrody, otrzymało ją dwóch Polaków: w 2016 roku Andrzej Sapkowki w kategorii „Osiągnięcie życia” (m.in. za Sagę o Wiedźminie) oraz w 1995 roku plastyk Jacek Yerka w kategorii „Artysta”.

W tym roku nagrodzono twórców aż w ośmiu kategoriach. World Fantasy Award za najlepszą powieść trafiła do Kacen Callender za Queen of the Conquered. Niestety książka nie jest obecnie dostępna w języku polskim, ale liczymy na to, że właśnie teraz jakiś tłumacz siada przy biurku i niedługo będziemy ją mogli przeczytać.

Nominowani w tej kategorii byli również:

  • Alix E. Harrow za Dziesięć tysięcy drzwi,
  • Ann Leckie za The Raven Tower,
  • Tamsyn Muir za Gideon the Ninth,
  • Yoko Ogawa za The Memory Police.

Marria Dahavany otrzymała nagrodę na najlepsze opowiadanie. Doceniono jej Read After Burning. Z kolei wyróżnienie za autorski zbiór opowiadań trafił do Briana Evensona za Song for the Unraveling of the World. Emily Tesh uhonorowano za najlepszą nowelę, zatytułowaną Silver in the Wood, zaś najlepszą ontologią zeszłego roku okazała się New Suns: Original Speculative Fiction by People of Color. Najlepszą artystką fantasy 2020 okrzyknięto ilustratorkę Kathleen Jennings, a Ebony Elizabeth Thomas i Bodhisattva Chattopadhyay otrzymali nagrody specjalne.

Kacen Callender, Queen of the Conquered

Kacen Callender pochodzi z wyspy Świętego Tomasza w archipelagu Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych. Tworzy fantasy dla dzieci i młodzieży. Debiutancka powieść Kacen z 2018 roku, Hurricane Child, została doceniona przez świat literacki i w 2019 roku otrzymała nagrodę Stonewall Book Award. Trudno uwierzyć, że tylko dwa lata później Callender może już się chwalić World Fantasy Award.

Tłem powieści Queen of the Conquered jest fantastyczny świat inspirowany miejscem urodzenia Kacen – Karaibami. Główna bohaterka o imieniu Sigourney w dzieciństwie była świadkiem strasznych wydarzeń. Na jej oczach wymordowano część członków jej rodziny i zniewolono resztę szlacheckiego rodu. Gdy dziewczyna dorasta, postanawia pomścić ofiary. Ma doskonałe narzędzie do zemsty – wyjątkowe umiejętności. Potrafi kontrolować umysły, dzięki czemu spróbuje przejąć władzę nad archipelagiem. Czy uda jej się osiągnąć cel, gdy będzie musiała się zmierzyć z silniejszymi od siebie?

Mam nadzieję, że będziemy mogli zgłębić tę fascynującą historię już niedługo!

Powiązane artykuły: