NexusJeśli jesteście miłośnikami science fiction, to pisarz Ramez Naam jest wam z pewnością dobrze znany. Ci, którzy do tej pory wahali się, czy sięgnąć po jego powieści, mają natomiast szansę dowiedzieć się nieco więcej o twórczości autora. Nadchodzi bowiem doskonała okazja, by ponownie wspomnieć o słynnej serii pt. Nexus, która właśnie dobiega końca. Kultowy już cykl zapoczątkowała książka o tym samym tytule, a zakończy ją najnowsza powieść Apex. Jej polska premiera zapowiadana jest na 19 stycznia bieżącego roku.

Ramez Naam i najnowsza powieść

Z opisu książki dowiadujemy się, że niepokój opanował cały świat. Z umysłu do umysłu falami płyną sekrety, kłamstwa oraz gniew. Buntownicy połączeni na poziomie neuronów są ciężkim wrogiem dla policji, która wciąż nieskutecznie próbuje z nimi walczyć. Następuje mobilizacja armii, a rządy upadają. Nieubłaganie zbliża się rewolucja kierowana Nexusem. A wśród tego wszechogarniającego chaosu rodzi się całkiem nowa rasa ludzka. Okazuje się również, że pewna naukowiec oszalała z bólu, realizuje swój maniakalny plan zapanowania nad systemami elektronicznymi całej planety. A wszystko po to by móc stworzyć świat na nowo – na swoje podobieństwo.  Apex jest tu i świat nigdy już nie będzie taki sam…

Warto wspomnieć, że najnowsza powieść Rameza Naama została nagrodzona wyróżnieniem im. Philipa K. Dicka dla najlepszej powieści SF wydanej w paperbacku na terenie Stanów Zjednoczonych w 2015 roku. Jak już wspominaliśmy, polska premiera przewidywana jest na 19 stycznia 2017 roku. Tymczasem, jeśli ktoś jeszcze nie zdążył zapoznać się z wydanymi już książkami Naama, zachęcamy do nadrobienia zaległości. Pierwsze dwie części trylogii znajdziecie poniżej:

 Nexus, tom I.

Crux, tom II.