SympatykSympatyk to książka, której autorem jest Viet Thanh Nguyen. Dlaczego warto ją znać? Jak twierdzi autor, świat zna historię wojny w Wietnamie tylko z jednej perspektywy – amerykańskiej. Napisania książki podjął się, ponieważ chciał przerwać złudny obraz propagowany nie tylko w Stanach, ale również na całym świecie. A wszystko to poprzez epickie filmy z Hollywood.

Sympatyk i idea przyświecająca autorowi.

Nguyen w jednym z wywiadów tak oto tłumaczył kwestię konfliktu, o którym, zdawać by się mogło, słyszeliśmy już wszystko:

Znasz amerykański punkt widzenia – według którego wojna w Wietnamie była amerykańską tragedią. Wiesz też, że na tej wojnie walczyli i ginęli Amerykanie. Ale masz niewielkie pojęcie o losie i cierpieniach Wietnamczyków czy mieszkańców innych krajów Azji Południowo-Wschodniej, które też były ofiarami tego konfliktu.I to jest problem. Bo wojna w Wietnamie wybuchła dokładnie dlatego, że uznaliśmy amerykańską perspektywę za jedyną. Dlatego też wciąż wybuchają amerykańskie wojny – jak te w Iraku czy Afganistanie.

Zaś sama książka opisuje historię, która dzieje się w 1975 roku. Do ogarniętego chaosem Sajgonu w każdej chwili może wkroczyć oddział Północnego Wietnamu. Generał południowowietnamskiej armii wraz z kapitanem sporządzają listę osób, które wejdą na pokład samolotu odlatującego do Stanów. W Los Angeles generał wraz z rodakami próbują otrząsnąć się z przerażającego widma wojny. Marzą o tym, by zacząć normalne życie bez strachu. Jak się jednak okazuje, echo konfliktu wciąż się za nimi ciągnie. Są bowiem obserwowani. I to przez człowieka, którego nigdy by o to nie podejrzewali – kapitana, który jest jednym z nich. Podwójny agent sam siebie nazywa „Sympatykiem”, jest synem Wietnamki i Francuza i ponad wszystko hołduje idei marksistowskiej. Dlatego też po ukończeniu amerykańskiej szkoły zdecydował się na powrót do Wietnamu, by tam wspierać komunistów.

Jeszcze długo po upadku Sajgonu mężczyzna donosi komunistom o życiu i poczynaniach generała i własnych rodaków. Jak jednak poradzi sobie w sytuacji, gdy jego lojalność zostanie podważona?

Sympatyk to z pewnością jedna z tych książek, którą każdy powinien mieć w domowej biblioteczce. Jak się okazuje, w temacie wojny wietnamskiej jeszcze nie wszystko zostało powiedziane. I właśnie to udowadnia Viet Thanh Nguyen.

Książkę Sympatyk znajdziecie tutaj. Serdecznie polecamy!