PoradnikiRecenzje

Recenzja książki DobraNoc – Karolina i Maciej Szaciłło

DobraNoc - kup na TaniaKsiazka.pl

Przyznaję się szczerze, że recenzja książki DobraNoc wcale nie przychodzi mi łatwo. Z jednej strony bowiem trzymam w rękach naprawdę przydatny i praktyczny poradnik kulinarny. Natomiast z drugiej ciągle coś mnie w tej publikacji „uwierało”. Po tę książkę sięgnęłam ochoczo, ponieważ swego czasu miała ogromne problemy ze snem. I chociaż potrafiłam zlokalizować większość źródeł, które taki stan rzeczy u mnie wywoływały, pomyślałam, że dobrze będzie zaczerpnąć trochę więcej wiedzy, która być może ułatwi mi spokojne przesypianie nocy.

DobraNoc - kup na TaniaKsiazka.pl

Recenzja książki DobraNoc – czego się spodziewałam?

Przede wszystkim liczyłam na książkę kucharską i to otrzymałam. Bardzo istotny jest tu fakt, że przepisy składają się z prostych i łatwo dostępnych składników. Przyrządzenie wybranych dań nie jest też czasochłonne i nie wymaga specjalnego wtajemniczenia w kulinarną sztukę. Dzięki temu zarówno zaawansowany jak i początkujący miłośnik gotowania poradzi sobie z ich wykonaniem. Przepisy są jasne, czytelne i krok po kroku prowadzą nas przez kolejne etapy.

Liczyłam też na to, że otrzymam garść przydatnej wiedzy i wskazówek na temat tego, co może być źródłem bezsenności. I jak ewentualnie można sobie z nią poradzić naturalnymi sposobami. Na plus jest zdecydowanie fakt, że autorzy ostatecznie i tak zalecają kontakt z lekarzem. Wiadomo problem z bezsennością to poważna sprawa i nie należy jej bagatelizować. Jednak w niektórych przypadkach, tak jak moim, bezsenność nie musi wiązać się z poważną chorobą (ważne jednak, by to stwierdził lekarz!). Wtedy też warto wspomóc się naturalnymi sposobami, które doraźnie pomogą nam uporać się z tym problemem.

I właśnie tutaj z pomocą przyszła mi ta książka. Oprócz przydatnych porad i wskazówek (podanych w czytelnych i przejrzystych ramkach, wypunktowaniach itp.), znajdziecie tu również mnóstwo ciekawostek. Ponieważ zostały podane w ciekawej i czytelnej formie, będziecie mogli z łatwością wracać tylko do tych konkretnych informacji, które w danej chwili najbardziej was interesują. Podniosą one waszą świadomość o czynnikach, które wpływają na bezsenność i podpowiedzą, jak zniwelować ich działanie w domowym zaciszu.

Recenzja książki DobraNoc – żeby jednak nie było tak kolorowo…

Ogólnie cała publikacja, moim zdaniem, jest mocno na plus, ponieważ znajdziecie w niej naprawdę sporo ciekawych i przydatnych informacji. Ja jednak, ponieważ od dłuższego czasu interesuję się tym tematem, nie znalazłam tu mocno odkrywczych treści. Są to raczej porady, o których każdy z nas gdzieś tam kiedyś słyszał, nawet przypadkiem. Są to wskazówki typu: nie objadać się na noc, unikać niebieskiego światła ze smartfona czy TV lub laptopa, chodzić spać o stałych porach… No, ale na plus jest bez wątpienia fakt, że otrzymujemy garść przydatnych wskazówek, a autorzy uświadamiają czytelnika, jak dobry sen jest ważny w naszym życiu.

Poza tym wstęp i kilka pierwszych rozdziałów – przyznam szczerze, że to było dla mnie koszmarne. Bardzo dużo było w nim cytowania innych treści z różnych książek, portali itp. Autorzy nie pokusili się nawet o ich opracowanie, po prostu wrzucali całe fragmenty wyjęte z innych treści. Moim zdaniem to bardzo słabe, bo jeśli decydujesz się wydać książkę, to możesz, chociaż, pozmieniać szyk zdań (coś na kształt magisterki czy licencjatu). Ja wiem, że to trochę farsa, ale umówmy się – pisanie prac dyplomowych czasem też takie bywa, zwłaszcza jeśli poruszasz temat, który ktoś opracował już sto razy i zrobił to nawet lepiej od nas. Ponieważ wiadomo, że na początku treści były odkrywcze, a temat świeży.

Tym samym autorzy wywołali u mnie rozczarowanie i nawet irytację. W końcu, gdybym chciała czytać inne treści z danych źródeł, to po prostu bym po nie sięgnęła, albo poszukała w Internecie i wybrała te, które najbardziej mi odpowiadają. Wcale nie byłby mi potrzebna do tego ich książka.

Recenzja książki DobraNOC - sprawdź na TaniaKsiazka.pl

Recenzja książki DobraNoc – podsumowanie

Czy polecam książkę? Tak, ale nie wszystkim. Skierowana jest ona przede wszystkim do odbiorców, którzy uskuteczniają ekologiczny tryb życia i poszukują naturalnych metod radzenia sobie z bezsennością. Tym samym, jeśli szukacie smacznych przepisów oraz interesują was założenia ajurwedy, na pewno znajdziecie tu coś dla siebie. Problem będą mieli czytelnicy bardziej świadomi – dla mnie były to dość prozaiczne i mało odkrywcze treści.

Ocena Pauliny
 • 7/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 7/10
 • 5/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 5/10
 • 7/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 7/10
 • 7/10
  Czy poradnik zawiera wartościowe treści? - 7/10
6.5/10

Fragment recenzji

Ogólnie cała publikacja, moim zdaniem, jest mocno na plus, ponieważ znajdziecie w niej naprawdę sporo ciekawych i przydatnych informacji.