Recenzja książki Ochotnik - sprawdź na TaniaKsiazka.pl

Cześć! Dziś przed wami recenzja książki Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego, której autorem jest Jack Fairweather. Przyznaję, że po tę pozycję sięgnęłam z nieukrywaną ciekawością, a może też i nutą sceptycyzmu. No, bo jak to? Czy to możliwe, żeby historyk z innego kraju był w stanie opowiedzieć o naszym narodowym bohaterze? Na skrzydełku książki czytam wypowiedź profesora Marka Kornata z IH PAN: Nieczęsto się zdarza, że historyk z innego kraju pisze o sprawach Polski z taką kompetencją. I myślę sobie – czyżby? Sprawdzam!

Recenzja książki Ochotnik - sprawdź na TaniaKsiazka.pl

Recenzja książki Ochotnik – czego szukałam w tej książce?

Ponieważ miałam przyjemność kilka lat temu czytać Raporty z Aschwitz Witolda Pileckiego, stwierdziłam, że dobrze będzie po latach wrócić do tematu, ale właśnie w nieco szerszym kontekście. Jeśli ktoś z was miał do czynienia z tymi raportami to wie, że są to surowe, często okrojone informacje, które Pilecki przekazywał na zewnątrz swoim dowódcom. Był żołnierzem, nie pisarzem, więc wskazywał precyzyjne, krótkie i istotne informacje. I oczywiście, oddawały one wystarczająco grozę tego, co działo się w Auschwitz. Jak jednak doszło do tego, że Witold Pilecki w ogóle się tam znalazł? Jak wyglądała sytuacja w Polsce w czasie wojny, pierwsze dni po jej wywołaniu? Oczywiście każdy świadek tych wydarzeń oraz uczestnik będzie prezentował to nieco inaczej. Mnie interesował ciąg zdarzeń, który doprowadził Pileckiego do podjęcia tak niezwykłej, odważnej i brawurowej akcji, jak stworzenie ruchu oporu w jednym z największych niemieckich obozów koncentracyjnych.

Recenzja książki Ochotnik

Fot. Paulina Roszko, źródło: Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego

Recenzja książki Ochotnik – wrażenia

Sceptycyzm, o którym wspomniałam na początku, wyparował kompletnie już po kilkudziesięciu pierwszych stronach. Kiedy dotarłam do setnej, miałam już pewność, że to dobra książka. Jak w przypadku każdej literatury faktu polecam zajrzeć tu samemu, ponieważ nie widzę sensu opisywania tego, co zaprezentował autor. Są jednak rzeczy, o których warto, a nawet trzeba wspomnieć.

Co przemawia na korzyść tej pozycji? W moim odczuciu absolutnie wszystko. Bogata bibliografia, rzetelne przypisy, zdjęcia z prywatnych archiwów rozmówców, z którymi spotkał się autor. I przede wszystkim narracja, która nie narzuca poglądów ani oceny danych wydarzeń i opisywanych sytuacji. W związku z tym czytelnik otrzymuje pełny obraz tego, jak zaczęła się, potoczyła i zakończyła tajna misja Pileckiego i może wyciągnąć z tej opowieści własne wnioski. Jack Fairweather dołożył wszelkich starań, by dotrzeć do faktów i zaprezentować je takimi, jakie są.

Ochotnik

Fot. Paulina Roszko, źródło: Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego

Recenzja książki Ochotnik – podsumowanie

Książka spełnia swoje zadanie w stu procentach! To doskonała propozycja dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się więcej. Dla każdego, kto jak ja, czytał raporty, ale potrzebował szerszego spojrzenia na całą sprawę. I tych, którzy dopiero po raz pierwszy będą czytać coś o Pileckim. Jeśli w swoim życiu planujecie sięgnąć tylko po jedną książkę o tym bohaterze, to szczerze polecam właśnie tą.

Ta książka to hołd dla Witolda Pileckiego, jego odwagi i troski o państwo Polskie. Serce rośnie, kiedy uświadamiam sobie, że historie o takich bohaterach, napisane tak kompetentnie i wnikliwe, krążą po świecie.

Książkę Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego znajdziecie tutaj. Serdecznie polecam!

Ocena Pauliny
 • 10/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
 • 10/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
 • 10/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 10/10
 • 10/10
  Jak oceniam opracowanie i podejście do tematu? - 10/10
10/10

Fragment recenzji

Ta książka to hołd dla Witolda Pileckiego, jego odwagi i troski o państwo Polskie. Serce rośnie, kiedy uświadamiam sobie, że historie o takich bohaterach, napisane tak kompetentnie i wnikliwe, krążą po świecie.