Recenzje

Shantaram to coś więcej niż powieść

shantaram 622

Shantaram to niesamowita powieść o życiu nieprzeciętnego człowieka. Autor książki, Gregory David Roberts z pewnością może pochwalić się niejedną wyjątkową historią ze swojego życia. Pisarz, wcześniej uzależniony od heroiny, popełnił w przeszłości serię napadów z bronią, za które został skazany na 19 lat więzienia. Wyrok odbyć miał w najbardziej rygorystycznym więzieniu Australii. Jednak pragnienie wolności jakie tkwiło w tym człowieku spowodowało, że jego następnym krokiem mogła być tylko ucieczka od odpowiedzialności za dokonane czyny. Jego wyprawa przeprowadziła go przez trzy kontynenty, w trakcie której nieobce były mu fałszerstwa, przemyty broni czy też udział w strukturach mafii. Ostatecznie po latach tułaczki wrócił do domu i dobrowolnie oddał się w ręce służb bezpieczeństwa.

Adaptacja filmowa na podstawie jego bogatej biografii stałaby się  gwarantowanym kinowym hitem. Swego czasu krążyły nawet plotki, że idealnym odtwórcą głównej roli mógłby być sam Johny Deep. Kto jednak mógłby lepiej zrelacjonować historie swojego życia, niż Gregory David Roberts? Autor zaczął spisywać swoje losy na papier już w trakcie pobytu w więzieniu,  jednak publikacja była możliwa dopiero w 2003 roku po odbyciu całej kary.

Akcja książki rozgrywa się tuż po tym jak Lin ucieka z australijskiego więzienia i trafia do Indii. Jako najbardziej poszukiwany człowiek w swoim kraju zmuszony jest jak najszybciej zniknąć. Postanawia to uczynić zamieszkując slumsy Bombaju. Już na samym początku pobytu poznaje piękną i nieprzewidywalną Karlę Saaranen. Następnie wstępuje do hinduskiej mafii, której poczynania prowadzą go do Afganistanu, gdzie staje się uczestnikiem wojny na pełną skalę.

Jest to trzymająca w napięciu, wielowątkowa powieść, która zabiera nas do magicznego świata Indii. Nabyta przez autora miłość do tego kraju została w pełni przelana na kartki papieru i w pewnym momencie powieści zaczynamy odczuwać podobne emocje. Nie możemy w żaden sposób przejść obojętnie wobec kolei losu jakie spotykają Lina i jego najbliższe otoczenie. Przyjaciele głównego bohatera stają się naszymi przyjaciółmi, natomiast jego wrogowie naszymi wrogami.

Jest to niesamowita powieść, która zawiera w sobie wszystko, czego czytelnik może zapragnąć. Od romantycznej miłości, braterskiej przyjaźni i gangsterskich porachunków po filozoficzne rozterki głównego bohatera. Porywająca przygoda, która w nocy nie pozwala zasnąć a rano staje się pierwszą rzeczą, po którą sięgasz.

Sprawdź książkę „Shantaram” w księgarni TaniaKsiazka.pl >