Silva rerum III - zapowiedź książki Silva Rerum III

Silva rerum III, czyli żywot człowieka majętnego – pod koniec lutego w Twoje ręce trafi już trzeci tom epopei historycznej, którą okrzyknięto najgłośniejszą, najważniejszą sagą litewską traktującą o dziejach szlacheckiego rodu Narwojszów. Ta bestsellerowa opowieść, która  stała się kamieniem węgielnym naszej współczesności, sprzedała się w rekordowych ilościach, a jej autorce Kristinie Sabaliauskaitė zagwarantowała międzynarodową sławę. 

Silva Rerum III Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Silva rerum III

Silva rerum III znowu przenosi nas do Wilna. Tym razem do roku 1748. Najstarszy, bo trzydziestosiedmioletni, syn Anny Katarzyny i Jana Izydora – Piotr Antoni z Milkont Narwojsz – mieszka w okazałym dworku w mieście razem ze swoją żoną Placydą Amelią i trójką dzieci. Objął tu posadę ekonoma u księcia Michała Kazimierza Radziwiłła Rybeńko. Ma więc stałe i dość wysokie źródło utrzymania, które pozwala mu na wystawne życie. Niekoniecznie jednak dzieli je ze swoją żoną, w tajemnicy przed nią korzystając z uroków i rozkoszy Wilna. Wparcie ma u swego sługi, któremu bardzo dobrze płaci za dyskrecję. Wszak „milczenie jest złotem”. Ma on zdecydowanie więcej szczęścia niż jego rodzeństwo. Bracia nie grzeszą zasobnością, a siostra Teofilia zeszła ze ścieżki praworządności.

Autorka stawia nas w roli świadków osobliwego spotkania. Piotr Antoni, właśnie wrócił z przeszpiegów u książęcego kuzyna. Nie byłoby w tym nic zdrożnego, gdyby nie fakt, że ów mężczyzna jest porywaczem i zbójcą. Gwałtownikiem, który zniewolił swoją żonę, ma własny harem kochanek i co gorsza! – przeszedł na wiarę żydowską. Tak przynajmniej głosi fama, ale przecież w każdej plotce jest ziarno prawdy. I właśnie to spotkanie z degeneratem, który przekroczył wszelkie możliwe granice, wywiera ogromny wpływ na życie Piotra Antoniego. Narusza jego stabilne dotąd życie i podważa zaufanie do wszystkiego, czemu wierzył do tej pory. Tu pojawia się pytania. Przede wszystkim jak potoczą się dalsze losy Narwojsza i jego rodziny? No i to najważniejsze: jaką historia zostanie spisana na kartach rodzinnej sylwy?

****

Do tej pory nie zetknąłeś się z litewską sagą autorstwa Kristiny Sabaliauskaitė? Zanim sięgniesz po Silva rerum III, przeczytaj dwa poprzednie tomy serii. Pierwszy znajdziesz pod tym linkiem. Natomiast drugi czeka tutaj.

Potrzebujesz silniejszego bodźca, by się skusić na Silva rerum? Niech zachętą będzie nasza recenzja pierwszej części trylogii, którą przeczytasz w tym miejscu oraz słowa Wydawnictwa Literackiego:

W tej podróży do utraty tchu – z tętniącego życiem Wilna, przez zielone litewskie lasy i niebezpieczne trakty, po zamek w Nieświeżu, stolicę Radziwiłłowskiego państwa w państwie – poznajemy oszałamiający zmysły i pełen powabu świat rokokowy, rozkochany w muzyce i teatrze – ulotnych i ułudnych, jak i on sam. Świat rozdarty, pełen ukrytych napięć, niejasnych tęsknot oraz przeczuć nadchodzących nieszczęść, otwierający się z wolna na idee, które przyniesie stojąca u progu epoka – naukowe poznanie, początki pojęcia praw człowieka, marzenie o wolności myśli, stanów i płci.

Książka Silva rerum III ukaże się z końcem lutego, natomiast już teraz możesz zamówić ją przedpremierowo, w tym miejscu.

Powiązane artykuły: