Książki biograficzneZapowiedzi i nowości

Solo. Moje samotne wspinaczki – książka Krzysztofa Wielickiego już w styczniu

Solo. Moje samotne wspinaczki - książka Krzysztofa Wielickiego

Każdy, kto interesuje się himalaizmem i alpinizmem zna Krzysztofa Wielickiego i na pewno czytał o nim przynajmniej jedną książkę. Jednak ta najnowsza, która pojawi się w księgarniach w styczniu, jest wyjątkowa. Solo. Moje samotne wspinaczki to pierwsza książka, którą Wielicki napisał sam. To nie jest pośrednia, dziennikarska opowieść o nim, a zapis wspomnień z pierwszej ręki.

Solo. Moje samotne wspinaczki - książka Krzysztofa Wielickiego

Solo. Moje samotne wspinaczki — premiera 12 stycznia

Krzysztof Wielicki jako piąty człowiek na świecie zdobył wszystkie ośmiotysięczniki. Tych szczytów jest 14 i mało kto zapuszcza się na nie samotnie. Wielicki samotnie zdobył aż pięć z nich: Broad Peak, Lhotse, Dhaulagiri, Sziszapangma i Nanga Parbat. W swojej pierwszej autobiograficznej książce wspomina właśnie te samotne wyprawy. Jednocześnie stają się one inspiracją do refleksji na temat roli człowieka w świecie, gór, zaufania oraz samotności.

Patrząc w wygwieżdżone niebo, myślę, jak wielki i nie do ogarnięcia jest wszechświat. Myślę o tym, gdzie jest jego koniec i co znaczy słowo „koniec”. Nie jestem w stanie tego ogarnąć, ale przy tych rozmyślaniach czas upływa szybko.

Solo. Moje samotne wspinaczki - książka o górach Krzysztofa Wielickiego

Pierwsza autobiograficzna książka Krzysztofa Wielickiego

Samotna wspinaczka to ogromne wyzwanie. Człowiek zostaje bez wsparcia, które w alpinizmie jest bardzo ważne. To nie tylko samodzielne stawienie czoła wszystkim niebezpieczeństwom, pogodzie i innym wyzwaniom, jakie mogą czekać człowieka w drodze na górski szczyt. To także, a może przede wszystkim, stawienie czoła samotności. W książce Solo. Moje samotne wspinaczki Krzysztof Wielicki pisze:

Tylko że ja nie jestem samotnikiem, muszę mieć ludzi wokół siebie, bo alpinizm to nie góry, lecz ludzie, którzy ożywiają materię. Tym razem zostałem samotnikiem, bo nie miałem innego wyboru.

Solo. Moje samotne wspinaczki Krzysztofa Wielickiego to książka dla wszystkich czytelników, którzy szukają historii o przełamywaniu własnych granic. Jeżeli interesujecie się alpinizmem i himalaizmem, a Wielicki jest jednym z waszych bohaterów, to nie możecie przegapić tej autobiograficznej opowieści o samotnym sięganiu po szczyt. Dzięki niej nie tylko przeczytacie o tym, jak wyglądały te wyprawy, jakie wspomnienia się z nimi wiążą, ale też zagłębicie się w przemyślenia alpinisty, poznacie jego filozofię.

Pierwszą książkę Krzysztofa Wielickiego można już zamówić w ramach przedsprzedaży w tym miejcu – Solo. Moje samotne wspinaczki.

Sprawdź też: