Zdążyć przed mrokiem to powieść irlandzkiej królowej kryminału –Tany French. Pisarka zaczyna zyskiwać coraz większą popularność również w Polsce, dzięki odnowionym wydaniom jej książek. Warto dodać, że owa pozycja zdobyła EDGAR AWARD dla najlepszej powieści 2007 roku. Brzmi zachęcająco? Czas zatem, byście dowiedzieli się, o czym opowiada.

Zdążyć przed mrokiem

O co chodzi w Zdążyć przed mrokiem?

Germanie, Adam i Peter to trójka dwunastoletnich dzieci, które bawią się przy drodze koło miasteczka Knocknaree. A ponieważ ciekawość w tym wieku jest wyjątkowo duża, to wędrują oni do lasu znajdującego się tuż przy jezdni. Kilka godzin później zostaje odnaleziony Adam. Chłopiec ma zakrwawione ubranie, a jego stan bliski jest katatonii. W dodatku niczego nie pamięta, a po dwójce jego przyjaciół nie ma śladu.

Akcja przenosi się dwadzieścia lat później, gdzie obecnie Rob Ryan pracuje w wydziale zabójstw dublińskiej policji. Wraz z Cassie Maddox, która jest jego partnerką, rozpoczynają śledztwo w sprawie zamordowania Katy Devlin, mającej dwanaście lat. Zwłoki dziewczynki odnaleziono na terenie wykopalisk archeologicznych w Knocknaree. Czy zbrodnia sprzed dwudziestu lat jest jakoś połączona z obecną? Wszystkie poszlaki wskazują na to, iż sprawy są do siebie łudząco podobne. Rayan w tym dochodzeniu musi stawić czoła nie tylko tajemniczemu mordercy. Dla mężczyzny to również powrót do traumatycznych przeżyć z dzieciństwa, o których jak do tej pory wolał milczeć. Wciąż przybywa trudnych pytań i ciężko jest znaleźć na nie odpowiedź. Okazuje się też, że rodzina ofiary tylko z pozoru jest normalna…

Zdążyć przed mrokiem to świetny kryminał, który powinien znaleźć się na półce każdego fana tego gatunku. Serdecznie polecamy!