Teksty Strugackich dostępne w sieci – brzmi jak nieprawdopodobny żart? Nic z tych rzeczy. To jedna z lepszy informacji dla wszystkich miłośników fantastyki. Należy tu wspomnieć, że bracia Strugaccy to jedni z bardziej znanych twórców rosyjskiej fantastyki. Po śmierci rodzeństwa ich spadkobiercy musieli stawić czoła ogromnemu wyzwaniu. Zaciekawieni? Koniecznie sprawdźcie, o co chodzi.

Teksty Strugackich dostępne w sieci – wielka przegrana?

Spadkobiercami pisarzy są ich dzieci – Maria, córka Arkadija oraz Andriej, syn Borisa. Przez wiele lat toczyli nieustanną walkę z piractwem internetowym. Niestety ich starania nie przynosiły rezultatów. W 2014 roku podjęli decyzję, iż wycofują z sieci takie tytuły jak: Poniedziałek zaczyna się w sobotę, Trudno być bogiem, Piknik na skraju drogi czy W krainie purpurowych obłoków. Wszystko za sprawą mnożących się, nielegalnych udostępnień dzieł przez piratów. Platformy, które swoją działalność prowadziły legalnie, spełniły prośby Marii i Andrieja. Jednak wiele pirackich stron wciąż umożliwiało dostęp do ów tekstów, zarówno odpłatnie, jak i bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek opłat.

Oto jak ponowne, legalne i bezpłatne udostępnienie wszystkich tekstów pisarzy tłumaczy Siergiej Arno, dyrektor fundacji Braci Strugackich:

Niebezpieczeństwo kryło się w tym, że do każdego dzieła można było wstawić, co tylko się podoba, np. reklamę. Gdy spadkobiercy praw do twórczości Strugackich zorientowali się, że walka z piractwem nie ma najmniejszego sensu, postanowili udostępnić oryginalne dzieła autorów całkowicie bezpłatnie.

Tym sposobem od 19 marca na stronie Rosyjska fantastyka pojawiły się nie tylko kultowe powieści pisarzy. Warto korzystać z ów źródła, gdyż wtedy macie całkowitą pewność, iż zamieszczony tam tekst jest oryginalnym dziełem. Czytelnicy znajdą tam również teksty, które nie były publikowane nigdy wcześniej, a także komentarze autorów, scenariusz do filmu Stalker czy artykuły biograficzne na temat twórców.