Cykl Ziemiomorze
Ursula K. Le Guin

Źródło: SFGate

23 stycznia 2018 roku syn jednej z najsłynniejszych autorek science-fiction/fantasy Ursuli K. Le Guin poinformował o jej śmieci. Odeszła w wieku 88 lat. Z informacji przekazanych przez rodzinę wiadomo, że od kilku miesięcy była w bardzo złej kondycji zdrowotnej.

Zapamiętamy ją nie tylko jako autorkę książek, które sprzedały się w milionach egzemplarzy na całym świecie (cykl Ziemiomorze) i zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Zapamiętamy ją także jako autorkę, której bohaterowie tak bardzo odbiegali od typowej sylwetki współczesnych macho, a kierowali się niezwykle rzadkimi i tak cennymi wartościami, jak honor, poświęcenie, chęć zawarcia kompromisu. Autorka mówiła poprzez swoją literaturę, o tym, co naprawdę jest ważne w świecie literackim i poza nim.

Cykl Ziemiomorze dla fanów Harry’ego Pottera

Najsłynniejszą serią Ursuli K. Le Guin jest Ziemiomorze i najprawdopodobniej właśnie z książkami z tego cyklu kojarzy Wam się jej nazwisko. Ziemiomorze jest porównywane do prozy J.R.R. Tolkiena, a złożoność świata i jego bohaterów zdumiewa i zachwyca. Główną uwagę w tej serii autorka poświeciła losom czarnoksiężnika Geda. Poznajemy go od tych najwcześniejszych lat, kiedy dopiero zgłębia tajniki magii, aż do momentu, kiedy zostaje Arcymagiem, a jego zdolności zaczynają być narzędziem w rękach wielu różnych ludzi. Ta seria jest polecana fanom Harry’ego Pottera.

Obserwatorzy zwracają uwagę na fakt, że autorka wniosła do literatury fantasy i sci-fi zupełnie nowy model głównego bohatera. W przeciwieństwie do innych, tak często spotykanych postaw w literaturze gatunku, jej męscy bohaterowie woleli rozwiązywać problemy poprzez podjednanie lub poświęcenie, niż przez używanie miecza lub udziały w gwiezdnych bataliach. W jej książkach pojawiały się niezwykłe mądrości, z których możemy „czerpać” w naszym codziennym życiu:

“Miłość nie siedzi sobie tam na kamieniu i czeka. Ona musi być cały czas tworzona, kształtowana, wytwarzana jak chleb. Trzeba cały czas ją odnawiać, jakbyśmy budowali ją od nowa.” ― Ursula K. Le Guin, The Lathe of Heaven

“Dobrze jest zakończyć podróż, ale to właśnie udział w niej jest tym, co liczy się na końcu najbardziej.”

Cykl Ziemiomorze ceniony na świecie 

Język, jakim posługiwała się autorka był nietuzinkowy i niezwykły. Jej książki podobnie jak opisywane zdarzenia stały się dla Czytelników podróżą i ważną życiową lekcją, mimo że ich fabuła teoretycznie była osadzona w mitycznym świecie.

Ursula K. Le Guin jest autorka ponad dwudziestu powieści, 11 krótkich opowiadań, czterech esejów, 12 książek dla dzieci i sześciu tomików poezji. Była laureatką wielu prestiżowych nagród w tym: Hugo, Nebula, National Book Award, PEN-Malamud. Znalazła się także na liście kandydatów do nagrody Pulitzera.

Autorka była ceniona za swoje unikatowe i nowatorskie podejście do gatunku, za kreowanie niezwykłych światów i systemów społecznych. Interesowała się kulturą Wschodu. Jednak to, co najbardziej wyróżniało ją na tle innych pisarzy to niezwykle wykreowane społeczeństwa, dla budowania których inspiracją była wiedza antropologiczna, którą autorka uzyskała, dorastając ze sławnym ojcem, antropologiem.

Autorka powiedziała kiedyś:

„Najprzyjemniejszym obowiązkiem autora jest nakarmienie wyobraźni czytelnika najlepszym i najczystszym pokarmem, który jest w stanie przyswoić.“

Wszystkie dzieła tej niezwykle pisarki znajdziecie tutaj, szczególnie jej serię Ziemiomorze i Sześć światów Hain, Rybak znad Morza Wewnętrznego zebrane w jednotomowych tytułach.

 

Ursula K. Le Guin - sprawdź na TaniaKsiazka.pl!