Rowling wspiera nauczycieli

W tym trudnym dla wszystkich czasie Rowling wspiera nauczycieli. Ponieważ z powodu koronawirusa nie tylko w Polsce odwołano zajęcia szkolne na dłuższy czas. W związku z tym popularna brytyjska pisarka postanowiła, że pomoże kadrze dydaktycznej w prowadzeniu zajęć w systemie e-learningu. Na czym polega jej wsparcie? Otóż J. K. Rowling zezwoliła, aby nauczyciele podczas zdalnego nauczania, czytali jej książki online. O całej sprawie poinformowała świat za pomocą swojego konta na Twitterze. Jak wygląda cała procedura i jakich zasad muszą przestrzegać?

Rowling wspiera nauczycieli

fot. Getty Images

Rowling wspiera nauczycieli – słuszna inicjatywa brytyjskiej pisarki

Nauczyciele na całym świecie, jak i uczniowie, stoją przed niemałym wyzwaniem. Pandemia koronawirusa sprawiła, że obecnie lekcje odbywają się w sieci. To niemały problem dla pedagogów, bo materiałów dostępnych online wcale nie ma zbyt wiele. Poza tym w międzyczasie muszą też tworzyć nowe scenariusze lekcji. Problem z materiałami mają obecnie szczególnie nauczyciele czy wykładowcy literatury. Ponieważ biblioteki zostały zamknięte, a część omawianych pozycji nie jest dostępna legalnie w sieci.

Dlatego też Rowling zaproponowała rozwiązanie, które pomoże uporać się z zaistniałym problemem. Ponieważ zezwoliła ona na to, by nauczyciele nagrywali, jak na głos czytają jej książki o Harrym Potterze, a później udostępnili to nagranie swoim uczniom. Ponadto pisarka wyraża zgodę, by nagrania te w ramach nieodpłatnej otwartej licencji, trafiły do zamkniętych szkolnych sieci internetowych. Można je także umieścić na popularnych platformach edukacyjnych online jak Google Classroom, Discovery Education, Schoology czy Edmodo.

Obowiązują jednak pewne zasady. Warunki udzielonej licencji mówią, że nagrania powinny zostać skasowane po zakończeniu roku szkolnego 2019/2020 lub po 31 lipca 2020. Wszystko zależy od tego, która z tych przesłanek wystąpi jako pierwsza. Jeśli zaś chodzi o social media, to nauczyciele mogą umieszczać tam jedynie maksymalnie 30-sekundowe zapowiedzi odczytów, nie zaś całe nagrania.

Nauczyciele, którzy chcą skorzystać z tej możliwości, proszeni są o zapoznanie się z warunkami tej licencji, dostępnej tutaj.

Trzeba przyznać, że to, jak Rowling wspiera nauczycieli, jest godne pochwały. A co wy o tym sądzicie?

Wszystkich, którzy są zainteresowani książkami pisarki, odsyłamy tutaj.