Zestawienie książek o wampirach

Krótkie dni i długie, mroczne noce to idealne tło dla porywających opowieści, w których krwiożercze istoty przechadzają się po świecie nieumarłych. Dlatego zapraszam Was w podróż przez wieki, gdzie enigmatyczni krwiopijcy przenikają w tle rozmaitych fabuł i moszczą sobie miejsce w sercach Czytelników. Sprawdź poniższe zestawienie książek o wampirach i daj porwać się czarującym wysłannikom nocy.

Wejdź do mrocznego świata krwiopijców

Wampiry od wieków pobudzają ludzką wyobraźnię uwodząc Czytelników swoim ponadczasowym urokiem i tajemniczością. Od gotyckich opowieści, przez klasyczne powieści, aż po nowoczesne interpretacje, powieści te mają moc przyciągania do mrocznego świata przepełnionego żądzą, tęsknotą, władzą i wiecznością. I chociaż ich historie – mimo że są naznaczone ciemnością i śmiercią – są również pełne pasji, miłości i ludzkiej tęsknoty za wiecznością.

Jeśli więc podobnie jak ja uwielbiacie jesienią sięgać po mroczne powieści, mam dla Was kilka propozycji tytułów, które mogą umilić Wam najbliższe miesiące. Zwłaszcza, jeśli również tak jak ja, jesteście po zakończeniu oglądania serialu Castlevania: Nocturne czy kilku rozgrywkach Baldur’s Gate 3 i czujecie potrzebę zanurzenia się w świat wampirów jeszcze głębiej.

Przed Wami zestawienie różnych tytułów: od komiksów, przez romanse po horror. Wszystkie łączy motyw wampiryzmu i fascynacja mityczną obietnicą władzy, uwielbienia i wieczności. Który z nich wybierzesz?

Zestawienie książek o wampirach: KOMIKSY znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Zestawienie książek o wampirach:
KOMIKS

Seria Sherlock Holmes i Wampiry Londynu znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Seria Sherlock Holmes i Wampiry Londynu

Sherlock Holmes, w niniejszej dwutomowej ilustrowanej opowieści, zanurza się w mroku uliczek Londynu pełnych nadprzyrodzonych tajemnic. Choć cała Anglia sądzi, że zginął w walce z Moriartym w Szwajcarii, Holmes w rzeczywistości ukrywa się przed wrogami.

Nie wszyscy jednak dają wiarę jego inscenizowanej śmierci. Kiedy podwładni Moriarty’ego wciąż śledzą Holmesa, na horyzoncie pojawia się nowe, większe zagrożenie. Tajne bractwo wampirów chce schwycić detektywa i przyprowadzić go do swego lorda, Selymesa.

Motywy ich zainteresowania Sherlockiem wyjaśniają się podczas starcia z mrocznym liderem organizacji. Drugi tom Wampirów Londynu zamyka wątek pojedynku Holmesa ze stworami mroku demonicznego księcia Selymesa. Przekonajcie się jak kończy się jego przygoda z krwiożerczym bractwem sięgając po serię przygód brytyjskiego detektywa.

Serię Dungeons & Dragons: Legendy Wrót Baldura + Cienie wampira znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Seria Dungeons & Dragons: Legendy Wrót Baldura + Cienie wampira

Kolejna propozycja na mojej liście to prawdziwa perełka dla fanów kultowej gry mającej swoje korzenie w rozgrywce D&D: Baldur’s Gate. Jeśli więc podobnie jak ja od ponad miesiąca spędzacie swoje popołudnia odpalając kolejną rozgrywkę BG3, nie mogąc rozstać się ze swoimi kompanami na drodze do pokonania Absolutu, sięgnijcie po komiks od EGMONTu!

W powieści Legendy Wrót Baldura przeniesiemy się do tytułowego miasta. Wrota Baldura usytuowane są na pograniczu Wybrzeża Mieczy i Zachodnich Ziem Centralnych, i zostały ocalone od zagłady dzięki bohaterom. Dzisiaj miastu zagraża kolejne niebezpieczeństwo ze strony odradzającego się Kultu Smoka. Na pomoc ruszają przedstawiciele nowej ery bohaterów: elfka Delina, sprytny półelf złodziej Krydle, niziołek Shandie oraz odrodzeni Minsc i Boo.

W Cieniach wampira odnajdujemy wskrzeszonego łowcę, Minsca i jego miniaturową wersją gigantycznego kosmicznego chomika, Boo. Wraz z resztą kompanów podejmują misję ochrony świątyni Kelemvora, bóstwa umarłych.

To, co początkowo wydawało się być łatwym zadaniem, szybko zamienia się w niebezpieczną przygodę. Obrońcy, wspólnie z kleryczką o imieniu Nerys, zostają przeniesieni przez tajemnicze moce do świata Ravenloft, znanej jako Półpłaszczyzna Grozy. Tam zmuszeni są do zmierzenia się z nieumarłymi monstrami oraz ich bezlitosnym panem, hrabią Strahdem von Zarovichem.

Komiks Marvel Fresh Avengers T.3 Wojna wampirów znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Marvel Fresh Avengers T.3 Wojna wampirów

Transylwania pogrążyła się w płomieniach. Niewidzialny Pułkownik z tajemniczym mrokiem oraz jego nieśmiertelni współtowarzysze rozpoczęli wewnętrzny konflikt w imperium wampirów, podczas gdy ich dawny władca, hrabia Dracula, zaginął.

Czy dołączy do drużyny Avengers? A może stanie się ich nowym nieprzejednanym przeciwnikiem? Dobrze, że w kwestiach dotyczących wampirów, najsilniejsi bohaterowie Ziemi mogą polegać na wsparciu legendarnego łowcy, Blade’a. Ale wygląda na to, że kolejny cenny sprzymierzeniec wkrótce się od nich odwróci…

Serię Amerykański Wampir znajdziecie na TaniaKsiazka.pl

Seria Amerykański Wampir

Amerykański Wampir to opowieść o historii Stanów Zjednoczonych widzianej oczami wampira. Skinner Sweet to pierwszy krwiopijca, który został zrodzony na amerykańskiej ziemi. Jest on przebiegłym i wyrachowanym mordercą, który poza krwią, pragnie intensywnych doznań i… słodyczy.

Saga o wampirach, której początek sięga XIX wieku, przedstawia Amerykę z epoki westernu, czasów prohibicji, dekady czterdziestych, Zimnej Wojny i wyścigów kosmicznych. Mit o istocie nieśmiertelnej, która żywi się ludzką krwią, zyskuje głębię dzięki osadzeniu w historycznych kontekstach, nie tracąc przy tym nic ze swojego nadprzyrodzonego urok.

Co ciekawe, współautorem pierwszych numerów serii jest król nowoczesnego horroru, Stephen King. Dlatego fanów horroru i powieści graficznych zachęcamy do zapoznania się z cyklem Amerykańskiego Wampira.

Zestawienie książek o wampirach: ROMANS znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Zestawienie książek o wampirach:
ROMANS I EROTYK

Powieść Devin znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Devin

Bycie innym jest trudne, nawet wśród innych odmieńców. Corina jest częścią watahy wilkołaków, ale klątwa uniemożliwia jej pełne przemienienie się w wilka. Jej sytuację komplikuje również jej związek z wampirem Devinem, który zdaje się być odporny na magię ich wspólnego przeznaczenia.

Corina nie wie, czy może mu ufać. Zwłaszcza kiedy wokół pojawiają się tajemnice, wskazówki od wiedźm i elfów. Wszystko staje się jeszcze bardziej skomplikowane, gdy Devin, zwykle pozbawiony uczuć, zaczyna grać z uczuciami bohaterki: raz łamie Corinie serce, innym razem powoduje jego szybsze bicie.

Czy mimo trudności, los da im szansę na szczęście?

Seria Blueblood Vampires dostępna jest na TaniaKsiazka.pl

Seria Blueblood Vampires

Seria pióra Michelle Hercules to opowieści o gorącej, zaskakującej niebezpiecznej miłości. W pierwszym tomie serii pt. Mroczny Książę Vivienne Gale musi uratować brata Rikkona. Ten popadł w konflikt z gangiem z powodu długów narkotykowych, decydując się na niebezpieczną misję zdobycia cennego naszyjnika dla przywódcy gangu.

Naszyjnik ten należy do Lucca Della Morte, potężnego, choć osłabionego po hibernacji, wampira, który przebywa w Instytucie Bloodstone. Vivienne, dzięki eliksirowi umożliwiającemu jej podszycie się pod wampira, musi pokonać śmiertelne wyzwania i przechytrzyć księcia ciemności, aby zdobyć biżuterię.

Aby zdobyć pożądany naszyjnik, musi wymyślić plan, by oszukać władcę ciemności. Wkraczając w nieznany świat, dziewczyna zdaje sobie sprawę, że każda pomyłka może kosztować ją życie.

W drugim tomie cyklu pt. Błękitna krew Aurora, córka Najwyższej Czarownicy i przyszła liderka świata magii, zostaje zmuszona do małżeństwa z mężczyzną, którego nie znosi. W akcie buntu zanurza się w namiętnym spotkaniu z wampirem Saxonem, znanym z dzikiego charakteru. Ich spotkanie łączy ich dusze na zawsze, co stawia ich przed wyborem między miłością a wybuchem wojny pomiędzy wampirami a czarodziejami.

Książki o wampirach dla dzieci i młodzieży znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Zestawienie książek o wampirach:
DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Drakula. Ilustrowana klasyka literatury dostępna jest na TaniaKsiazka.pl

Drakula. Ilustrowana klasyka literatury

Kolejną propozycją z zestawienia jest tytuł, który miałam przyjemność recenzować na łamach naszego bloga. Pełną recenzję wraz ze zdjęciami środka powieści znajdziecie tutaj.

Jest to tytuł nietypowy, ponieważ jest on dedykowany młodszym Czytelnikom. Opowiada klasyczną powieść Brama Stokera w sposób dostosowany do poziomu wrażliwości dzieci i tych, którzy nie są gotowi na zmierzenie się z oryginałem.

Tak więc sięgając po Ilustrowaną klasykę literatury możemy poznać pełnię powieści jednego z największych klasyków z gatunku horroru, w ogładzonej wersji. Jest to ciekawa propozycja nie tylko dla pociech zainteresowanymi nietypowymi bohaterami, ale również dla rodziców, którzy sami nigdy nie zapoznali się z arkanami postaci krwiożerczego hrabiego podczas lektury Drakuli.

Książeczkę Ach, strach! znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Ach, strach!

Czy wierzysz, że strzygi, wampiry i wilkołaki mogą mieszkać obok ludzi? W książce Ach, strach! spotkasz nietypowych bohaterów, którzy mimo swojego straszliwego wyglądu, zachowują się niemal jak ludzie. Niektóre z tych postaci mają ponad 200 lat i zadziwiają nietypowymi umiejętnościami.

Katarzyna Ryrcha w swojej książce przedstawia stwory przypominające ludzi, które potrafią się zakochiwać, chodzą do szkoły i mają swoje ulubione zwierzątka. Odkryj zabawne historie Gryzaka, WampIrka i innych, które sprawią, że nie przestaniesz się uśmiechać.

Opowiadanie Eliza i Kordian kontra Dziadek Wampir znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Eliza i Kordian kontra Dziadek Wampir

Eliza i Kordian kontra Dziadek Wampir to historia dwójki rodzeństwa, które, mimo istotnych różnic charakterów, łączy głęboka więź. Odwiedzając swojego przyszłego dziadka na Mazurach, Eliza i Kordian trafiają na legendę o wampirach nawiedzających lokalne miasteczko Szkarłat. Mimo początkowego sceptycyzmu, dzieci zaczynają podejrzewać, że ich nowy dziadek może mieć coś wspólnego z tajemniczymi historiami.

Książka miesza humor z tajemnicą, ukazując przygody energicznych nastolatków i podkreślając wartość rodziny. Czy legenda o wampirach jest prawdziwa? Czytelnik może odkryć odpowiedź, zagłębiając się w tę pełną napięcia historię.

Zestawienie książek o wampirach POWIEŚĆ POLSKA znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Zestawienie książek o wampirach:
POWIEŚĆ POLSKA

Trzech gości w łódce plus wampir szukaj na TaniaKsiazka.pl

Trzech gości w łódce plus wampir

Trzech gości w łódce plus wampir to porywający thriller autorstwa Krzysztofa Kotowskiego, który przedstawia historię młodego wampira. Wiktor Maurycy Sobolewski urodził się 11 listopada 1918 roku i został wciągnięty w intrygi służb specjalnych.

Pomimo trudnego dzieciństwa i udziału w powstaniu warszawskim, Sobolewski staje się postacią półświatka warszawskiej Pragi. Kotowski, łącząc w swym stylu pisarskim tradycje różnych gatunków literackich, tworzy oryginalną opowieść o zemście, miłości, samotności i cierpieniu, z refleksją na temat historii Polski oraz filozofii istnienia.

Cykl z Wampirem Pilipiuka znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Cykl z Wampirem

Cykl z Wampirem autorstwa Andrzeja Pilipiuka to zbiór humorystycznych opowiadań o wampirach z Warszawy w czasach PRL-u. Bycie krwiopijcą w epoce komunizmu okazuje się być wyzwaniem, zwłaszcza gdy społeczeństwo jest pełne ateistycznych przekonań.

W opowiadaniach znajdziemy absurdalne sytuacje wynikające z komunistycznych realiów, nieobce będą nam również pustki na sklepowych półkach czy milicja obywatelska. Te lekkie i satyryczne historie można czytać niezależnie od kolejności i stanowią świetną propozycję na jesienną lekturę dla każdego fana pióra Pilipiuka.

Zestawienie książek fantasy o wampirach. Wszystkie tytuły znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Zestawienie książek o wampirach:
FANTASTYKA

Książki Zaufać wrogowi szukaj na TaniaKsiazka.pl

Zaufać wrogowi

Księżniczka wampirów Poena, elfi książę Fuebo oraz ludzka księżniczka Marvia, mimo przeciwności losu i konfliktów między ich rodami, muszą połączyć siły. Przed nimi wizja stawienia czoła potężnemu złu, Nuwarowi, panu umysłów i władcy żywiołów, dążącemu do panowania nad światem.

Choć dzieli ich kultura i charaktery, wspólne dziedzictwo władzy oraz konieczność walki ze wspólnym wrogiem zbliża ich do siebie. W trakcie epickiej podróży pełnej magicznych miejsc i istot, bohaterowie muszą podejmować trudne decyzje, które wydobywają ich prawdziwą naturę.

Z pomocą jednego z ostatnich druidów, Xuliusa, będą musieli nauczyć się wzajemnego zaufania i współpracy, by pokonać Nuwara. Posiada on bowiem zdolność wykorzystywania ich słabości przeciwko nim. Wkrótce bohaterowie odkrywają, że fałszywe zaufanie może prowadzić do zguby i że po przekroczeniu pewnych granic nie ma już drogi powrotnej…

Zestawienie książek o wampirach: tytułu Nieugięta szukaj na TaniaKsiazka.pl

Nieugięta

Dziesięć lat temu Sara Grey w brutalny sposób straciła ojca. Teraz zaś, w wieku 17 lat, pragnie zrozumieć przyczyny jego śmierci. Mimo że skrywa przed bliskimi swój nadprzyrodzony i niezwykły dar, decyduje się na ryzykowne poszukiwania, które mogą narazić ją i jej bliskich na niebezpieczeństwo.

Atrakcyjność Sary przyciąga uwagę sadystycznego wampira, który tak łatwo z niej nie zrezygnuje. Ponadto odkrywa również tajemnice swoich przyjaciół i prawdę o swoim pochodzeniu. By przetrwać, musi polegać na innych, w tym na tajemniczym wojowniku Nikolase, który pragnie ją chronić. Chociaż jest to ostatnia rzecz, o której marzy dziewczyna…

Słońce w mroku szukaj na TaniaKsiazka.pl

Słońce w mroku

Jeśli kilkanaście lat temu porwała Was saga Stephenie Meyer o romansie tajemniczego wampira i nowo przybyłej do miasta uczennicy, być może skusi Was wizja sięgnięcia po tę historię raz jeszcze. Tym razem z perspektywy Edwarda Cullena.

Edward żyje w ciemności, skrępowany zasadami wampirzej kasty i wiecznym konfliktem z wilkołakami. Jego los zawsze był przesądzony, do momentu spotkania z tajemniczą Bellą. Jego uczucia do niej są tak silne, że obawia się o jej bezpieczeństwo w jego świecie. Zastanawia się, czy ryzyko miłości jest warte potencjalnego niebezpieczeństwa ukochanej?

Naszą recenzję tego tytułu znajdziecie tutaj.

Zestawienie opracowań o wampirach, które znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Zestawienie książek o wampirach:
OPRACOWANIA

Wampiry i wilkołaki przeczytasz dzięki TaniaKsiazka.pl

Wampiry i wilkołaki

Erberto Petoia w swoim opracowaniu bada fascynujące zjawiska wampirów i wilkołaków. Swoje rozważania umieszcza w kontekście literatury, sztuki i filmu, od antyku po XX wiek. Książka oferuje ilustrowany przegląd wierzeń i przedstawień z różnych kultur europejskich, od Skandynawii po Słowiańszczyznę.

Prześledzenie historii tych istot ujawnia ich ewolucję od postaci demonicznych, które były obecne w prawie każdej kulturze, do współczesnych interpretacji kulturowych i psychopatologicznych. Petoia analizuje również wpływ teologii i demonologii katolickiej na postrzeganie tych mitów.

Książka jest zarówno wynikiem skrupulatnych badań, jak i niezwykłą podróżą przez ludzką wyobraźnię. Współczesne interpretacje tych istot podkreślają ich aspekt kulturowy, gdzie wampiry, żywiące się krwią, są często postrzegane jako postacie zwierzęce. Jeśli chcecie zrozumieć różnice w narracji na ich temat na przestrzeni lat i różnych kultur, sięgnijcie po opracowanie Erberto Petoi.

Książki Wrażliwi krwiopijcy. O współczesnych antybohaterach wampirycznych szukaj na TaniaKsiazka.pl

Wrażliwi krwiopijcy. O współczesnych antybohaterach wampirycznych

Wampiry towarzyszą ludzkości od jej początków, symbolizując lęki związane ze śmiercią i granicą między żywymi a zmarłymi. W XX wieku nasze postrzeganie wampirów zaczęło się jednak zmieniać. Zamiast strachu przed nimi, zaczęliśmy się obawiać, że sami nimi jesteśmy. Wampir stał się bowiem zwierciadłem naszych wewnętrznych lęków, niedoskonałości i strachu przed byciem innym.

W nowoczesnym ujęciu wampiry coraz częściej przedstawiane są jako postacie zranione, pełne bólu i niezdolne do przemiany, stając się tym, co w kulturze współczesnej określamy mianem antybohaterów. Jeśli jesteście ciekawi ewolucji, jaką wampiry przeszły na przestrzeni epok, sięgnijcie po opracowanie Wrażliwi krwiopijcy.

Wampiry potwory upiory i inne nieziemskie stwory kupisz na TaniaKsiazka.pl

Wampiry potwory upiory i inne nieziemskie stwory

Książka Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory autorstwa Sylwii Blach z ilustracjami Pauliny Daniluk poświęcona jest nadprzyrodzonym istotom, które od wieków pojawiają się w mitach i literaturze.

Błach opowiada o nich w przystępny sposób, wzbogacając treść o krótkie opowiadania zwanymi drabblami (składających się dokładnie ze stu słów). Ilustracje Daniluk są uderzające i różnorodne, doskonale komponując się z treścią książki. Choć niekiedy żyją one własnym życiem, zachwycają starannością kreski, oszczędnością kolorów i różnorodnością stylów, wprowadzając nas w świat nadprzyrodzonych istot.

Horrory o wampirach znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Zestawienie książek o wampirach:
HORROR

Oryginalną powieść Drakula znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Drakula

Mówiąc o książkach o wampirach nie można pominąć absolutnego klasyku pióra Brama Stokera. Współczesne powieści bowiem w dużej mierze nie istnieją bez Drakuli, historii, która położyła podwaliny pod wizerunek wielu sylwetek wampirów.

Drakula to epistolarna powieść, która przedstawia fascynującą historię księcia ciemności. Rozpoczyna się w momencie, kiedy młody prawnik, Jonathan Harker, z nadzieją na lukratywny interes, wybiera się do Transylwanii. Tam spotyka się z zamożnym hrabią Draculą nie wiedząc, że wkrótce spotkanie to zamieni jego życie w horror.

Jonathan odkrywa mroczny świat i prawdziwe oblicze Draculi, podczas gdy krew niewinnych płynie już po ulicach Londynu. Zdesperowany doktor van Helsing próbuje zatrzymać krwiożerczego wampira. Czy ludzie są w stanie powstrzymać tę nadprzyrodzoną istotę zanim będzie za późno?

Powieści Potomek szukaj na TaniaKsiazka.pl

Potomek

W powieści Grahama Potomek głównym bohaterem jest kapitan James Falcon z kontrwywiadu amerykańskiej armii. Falcon w trakcie II wojny światowej zyskał renomę nie tylko jako nieugięty żołnierz. Został zapemiętany również jako ten, który mierzył się z wampirami, używanymi przez nazistowskie Niemcy jako broń. Choć niejednokrotnie był bliski śmierci, dzięki swoim umiejętnościom udało mu się pokonać te stworzenia i powrócić jako zwycięzca.

Dekadę później musi odwiedzić Londyn, gdzie dochodzi do serii przerażających zabójstw. Wszystko wskazuje na to, że stoją za nimi wampiry. Przywódcą tych krwiożerczych istot jest Rumun, Dorin Duca, z którym Falcon ma nierozliczone sprawy.

Misja niespodziewanie zmusza bohatera do konfrontacji z demonami przeszłości. Czy i tym razem uda mu się pokonać wampiryczne zagrożenie?

Poradnik zabójców wampirów klubu książki z południa

Poradnik zabójców wampirów klubu książki z południa

Akcja książki Grady Hendrix toczy się w latach 80. i 90. XX wieku w Charlestown.Kiedy ze spokojnej dzielnicy zaczynają znikać dzieci, mieszkańcy są zaniepokojeni. Postanawiają własnoręcznie rozwikłać tę tajemnicę.

Wśród nich znajduje się Patricia Campbell, miłośniczka kryminałów, która wraz z koleżankami z klubu literackiego podejmuje się śledztwa. Ich poszukiwania prowadzą do domu przystojnego sąsiada, Jamesa Harrisa. Patricia odkrywa, że jego tajemnica jest bardziej przerażająca niż ktokolwiek mógł się spodziewać.

A jakie tytuły Ty dodał/abyś do zestawienia?

Zestawienie książek o wampirach, które znajdziesz na TaniaKsiazka.pl