Literacki Debiut RokuLiteracki Debiut Roku to konkurs, który odbywa się co roku w Polsce i jest honorowo patronowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyniki tegorocznej edycji zostały ogłoszone 30 lipca, a nagroda główna powędrowała do Lecha Grabowskiego. Wygraną zapewnił sobie powieścią Podwójne przekleństwo.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Gdyni, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, gdzie zebrani mieli okazję zapoznać się z wykładem pt. Czego boją się literaci?, którego autorem był prof. UG, dr hab. Marcin Całbecki. Ponadto, dr Anna Ryłko-Kurpiewska w imieniu jury przedstawiła wyjaśnienia, dlaczego nagroda powędrowała właśnie do Lecha Grabowskiego:

„Podwójne przekleństwo” autorstwa Lecha Grabowskiego to powieść zawierająca wiele odniesień do aktualnych wydarzeń i współcześnie obserwowanych problemów w tym m.in. wpływów tzw. Państwa Islamskiego, napływu uchodźców, sprawy domniemanych tajnych więzień CIA oraz głośnych afer politycznych. To opowieść o dziennikarskim śledztwie oraz losach młodego, niedoszłego  terrorysty. Gatunkowo książka sytuuje się na styku powieści obyczajowej, sensacyjnej i kryminału, z równolegle prowadzonym wątkiem romansowym. Pod względem struktury książka jest bardzo przejrzysta, kompozycyjnie dobrze zaplanowana, cechująca się stosunkowo łatwymi do przewidzenia zwrotami akcji, które mogą powodować satysfakcję czytelnika w myśl wyrażonej przez Umberto Eco zasady, że najbardziej podoba się nam to, co już znamy. Czyta się ją bardzo szybko, co wynika zarówno z pomysłu na strukturę powieści, jak i umiejętności konstruowania obficie występujących w książce dialogów. Atutem książki jest aktualność przedstawianych zdarzeń i ich podtekst polityczny.

W ręce zwycięzcy trafi nie tylko tytuł Literacki Debiut Roku, ale również nagroda pieniężna w wysokości 5000 złotych. Ponadto, Lech Grabowski może liczyć na to, że jego powieść Podwójne przekleństwo będzie wydrukowana, promowana oraz rozdystrybuowana przez Wydawnictwo Novae Res oraz patronów i partnerów Konkursu. Dodatkowo powędruje do niego zestaw książek i będzie miał możliwość uczestnictwa w wybranym przez siebie kursie pisarskim, organizowanym przez portal maszynadopisania.pl.

Zwycięzcy gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.