Zyta Rudzka z Nagrodą Gryfia za Tkanki miękkie

To była jubileuszowa, 10. edycja Gryfii, Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki. Jury nagrodziło Zytę Rudzką za jej powieść Tkanki miękkie. Nagrodę w sobotę (11 grudnia) przyznał Kurier Szczeciński a laureatkę poznaliśmy podczas specjalnej gali, która odbyła się nowej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. Gryfia to jedyna polska nagroda literacka, która jest przyznawana tylko pisarkom. Wyróżnienie przyznaje się za najlepszą książkę opublikowaną w ubiegłym roku.

Zyta Rudzka z Nagrodą Gryfia za Tkanki miękkie

Zyta Rudzka z Nagrodą Gryfia: to intymna biografia ojca i syna

Przewodnicząca jury, Joanna Laprus-Mikulska, napisała w laudacji:

„Tkanki miękkie” Zyty Rudzkiej to intymna biografia ojca i syna. Biografia opowiedziana z perspektywy bijącego serca. Serca, które krwawi, które spowolnia, zastyga i lodowacieje. Serca, które pulsuje tylko po to, by można było rozdrapać niezabliźnioną w nim ranę.
[…]
„Tkanki miękkie” to niewątpliwie studium męskości w kryzysie. Lęki przed oceną, odrzuceniem, przed polubieniem samego siebie. Kłamstwa, przewinienia, przechwałki, toksyczne wzorce męskiej tożsamości prowadzące do odgrywania ról i przyjmowania póz nie tylko przed światem, ale przed samym sobą. 

Obok Gryfii Zyta Rudzka dostała też nagrodę specjalną upamiętniającą Tomasza Kowalczyka, zmarłego w zeszłym roku twórcę wyróżnienia dla polskich pisarek.

Zyta Rudzka z Nagrodą Gryfia za Tkanki miękkie

Tkanki miękkie — o czym jest nagrodzona powieść?

Nagrodzona Gryfią powieść to historia relacji między ojcem i synem. O miłości do rodzica, która staje się obowiązkiem dziecka.

Głównym bohaterem jest starzejący się pediatra — Ludwik Prokopiuk. Wraz z wiekiem odkrywa, że stał się podobny do ojca, wiejskiego lekarza, którego uważa za nieudacznika. Może już czas uznać, że walka z widocznym na twarzy i ciele upływem czasu jest z góry skazana na porażkę?

Nagroda Gryfia — finalistki

W ścisłym finale tegorocznej Gryfii obok Zyty Rudzkiej znalazły się jeszcze dwie pisarki:

Zyta Rudzka dostała nie tylko pamiątkową statuetkę, ale też 10 tys. zł. Nagrodzoną książkę możecie znaleźć tutaj: Tkanki miękkie.

Sprawdź też: