Książki dla dzieciWydarzenia literackie

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego 2021 dla Justyny Bednarek i Daniela de Latoura!

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego 2021 dla Justyny Bednarek!

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego 2021 przyznana! W szóstej edycji konkursu na najlepszą książkę dla dzieci, organizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Festiwal Literatury dla Dzieci, zwycięstwo należy do Justyny Bednarek i ilustratora Daniela de Latoura. Nagrodzona książka to Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!.

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego 2021 dla Justyny Bednarek!

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego 2021

Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują! to piąty tom z cyklu Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, który cieszy się dużą popularnością wśród małych czytelników i ich rodziców. W tym roku został doceniony także przez jury Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego, przyznawanej od 2016 roku.

Duet laureatów – autorka Justyna Bednarek oraz ilustrator Daniel de Latour – otrzymał nagrody pieniężne oraz statuetki z patronem nagrody: kultowym psem Ferdynandem, znanym z opowiadań Ludwika Jerzego Kerna. 

Jury obradowało w składzie: Barbara Gawryluk, Marta Lipczyńska, Joanna Olech, Tomasz Z. Majkowski oraz członków rady programowej Festiwalu: Szymon Kloska i Łukasz Dębski.

Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują! Justyna Bednarek

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego 2021

W laudacji Marty Lipczyńskiej-Gil czytamy:

Justyna Bednarek zbudowała powieść szkatułkową, stworzyła wiele barwnych opowiastek pełnych zwrotów akcji i humoru. Buduje napięcie od pierwszej strony. Bohaterowie mają ciekawe losy, które splatają się w dziwnych miejscach i okolicznościach. Autorka bawi się językiem, formą. I robi to z dużym wdziękiem. Wszystko wartko płynie i pięknie układa się w całość.

Oczywiście sukces historyjek o skarpetkach nie byłby pełny, gdyby nie ilustracje Daniela de Latour. Dzięki nim przygody skarpetek są jeszcze bardziej zabawne. Jego delikatna, ale dynamiczna kreska nadaje im charakter. Te skarpetki to prawdziwe bohaterki o bystrych oczach i „tekstylnych sercach”.

Warto wspomnieć, że Zielone piórko Zbigniewa otrzymało także tytuł Książki Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY.

🎉Hura! Laureatką Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego została książka „Zielone Piórko Zbigniewa. Skarpetki Kontratakują!”…

Opublikowany przez Festiwal Literatury dla Dzieci Niedziela, 5 grudnia 2021

Mieliście okazję czytać nagrodzoną książkę ze swoimi pociechami? Jeśli tak, koniecznie podzielcie się wrażeniami w komentarzach! 🙂

Zobacz także: