10 filmowych adaptacji XX wieku cz. 2 10 filmowych adaptacji

Zapraszamy na drugą część zestawienia 10 filmowych adaptacji literatury science fiction XX wieku. Mimo że poniżej przedstawiona jest druga piątka, wcale nie oznacza, że jest gorsza. Każda z poniższych pozycji w równym stopniu jest warta uwagi.

10 filmowych adaptacji

10 filmowych adaptacji science fiction XX wieku – cz. 2

Wojna światów Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Wehikuł Czasu (1960), adaptacja powieści H. G. Wellsa

Sześćdziesięcioletni film bez wątpienia należy do grona tych, które warto obejrzeć. W czasach, gdy kino i technologia obróbki obrazu rozwija się w szalonym tempie, film Georga Pala można traktować już jako „antyczną” ciekawostkę.

Główny bohater, fizyk i wynalazca od wielu lat próbuje rozwikłać zagadkę czwartego wymiaru, aby móc podróżować w czasie. W końcu udaje mu się skonstruować wehikuł, który przenosi go w przyszłość.

Książkę, na której podstawie powstał scenariusz, znajdziesz w tym miejscu.

451° Fahrenheita Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

451° Fahrenheita (1966), adaptacja powieści Ray’a Bradbury’ego

W nieokreślonej przyszłości książki zostały uznane za wroga publicznego numer 1, a palenie książek jest jednym z głównych zadań straży pożarnej. Główny bohater sprzeciwia się tym brutalnym działaniom i za wszelką cenę stara się ocalić jak najwięcej książek. Film w reżyserii François Truffauta jest dość wiernym odwzorowaniem powieści Ray’a Bradbury’ego, po którą możesz sięgnąć tutaj.

Przestrzeni! Przestrzeni! Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Zielona pożywka (1973), adaptacja powieści Harry’ego Harrisona

Pomimo innej drogi, jaką obrał reżyser filmu Zielona pożywka, zachowuje on dystopijny klimat i sens powieści Przestrzeni! Przestrzeni!. Klasyka literatury postapo jest jedną z tych książek, które po prostu trzeba znać, a jako uzupełnienie warto sięgnąć również po film z 1973 roku.

Na początku XXI wieku ludzkość przeżywa klęską głodu spowodowaną katastrofą ekologiczną. W przeludnionym Nowym Jorku każdy musi walczyć o racje żywnościowe, co jest przyczyną częstych zamieszek. W tej nieprzyjemnej rzeczywistości musi odnaleźć się Thron, policjant, którym kieruje poczucie obowiązku, sprawiedliwości i solidarności.

Książka jest dostępna w tym miejscu.

Uciekinier Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Uciekinier (1987), adaptacja powieści Stephena Kinga

Powieść Uciekinier powstała w 1979 roku, jeszcze wtedy, gdy Stephen King pisał pod pseudonimem Richard Bachman. W niedalekiej przyszłości programy telewizyjne typu reality show zawładnęły umysłami ludzi. Jeden z nich, Uciekinier, bije rekordy popularności. Uczestnicy muszą uciekać, niczym zwierzyna łowna, przed polującymi na nich myśliwymi.

Fabuła filmu w dość dużym stopniu różni się od tego, co znajdziemy w powieści. Niemniej jednak warto zapoznać się z odmienną interpretacją książki Stephena Kinga, która znajduje się tutaj.

Diuna Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Diuna (1984), adaptacja powieści Franka Herberta

Diuna jest najprawdopodobniej jedną z najbardziej rozpoznawalnych powieści z gatunku fantastyki naukowej. Ta książka to istna klasyka, dzieło epokowe i przejaw niesamowitego kunsztu oraz umysłu Franka Herberta. Można się w niej zakochać, można ją odrzucić, ale przede wszystkim trzeba znać.

Ta niesamowicie rozbudowana historia była przenoszona na duży i mały ekran z większym bądź mniejszym sukcesem. Zdecydowanie nie jest to książka, która ułatwia zadanie reżyserom filmowym – wręcz przeciwnie, aby jej adaptacja się udała, twórcy muszą odznaczać się niesamowitym wizjonerstwem.
Przeczytajcie Diunę Franka Herberta (tutaj znajdziesz swój egzemplarz), obejrzyjcie interpretację autorstwa Davida Lyncha i oceńcie sami.

Najbliższy rok jest dobrym momentem, aby to zrobić, gdyż już w grudniu 2021 roku premierę będzie miała kolejna odsłona Diuny, tym razem w wykonaniu Denisa Villeneuve.

Autor zestawienia: Robert Rejmaniak

Powiązane artykuły: