10 najlepszych serialowych adaptacji!
10 najlepszych serialowych adaptacji to idealne zestawienie dla wszystkich miłośników seriali, które powstały na podstawie książki. Poza tym na dzisiejszą listę uwagę powinni zwrócić zarówno wielbiciele książek, jak i każdy, kto poszukuje dobrych i nietuzinkowych produkcji ze srebrnych ekranów. Wśród naszych propozycji znajdziecie nie tylko zagraniczne mega hity, ale także rodzime bestsellery, przeniesione na małe ekrany. Zaciekawieni? Koniecznie sprawdźcie, co dziś dla was przygotowaliśmy!
10 najlepszych serialowych adaptacji
Czarnobyl
Zaskoczeni? Otóż ten popularny serial został częściowo oparty na książce Swiatłany Aleksijewicz pt. Krzyk Czarnobyla. Książki autorki znajdziecie tutaj.
Serial to pięcioodcinkowa produkcja HBO, stworzona przez Craiga Mazina i wyreżyserowana przez Johana Rencka. Jak łatwo się domyślić, to fabularyzowana historia katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Warto tutaj dodać, że wiele postaci serialowych jest wzorowanych na prawdziwych osobach. Poza tym przedstawione w miniserialu rozmowy i wydarzenia z ich udziałem miały miejsce w rzeczywistości. Ponadto w dwóch odcinkach wykorzystano również autentyczne nagrania rozmów jednostek straży pożarnej oraz informacji w zachodnich stacjach TV i komunikatu o ewakuacji.
Gra o tron
Kolejny serial stworzony przez HBO, za którego reżyserię są odpowiedzialni David Benioffa oraz D. B. Weiss. Produkcja składa się z 8 sezonów i oparta jest na głośnej serii George’a R. R. Martina pt. Pieśń Lodu i Ognia. Książki autora znajdziecie tutaj.
To fantastyczna historia, której akcja rozgrywa się na fikcyjnym kontynencie Westeros. To właśnie tam znajduje się Siedem Królestw. Między bohaterami trwa nieustanna walka o władzę, wpływy i ostatecznie o to, kto zasiądzie na żelaznym tronie i zostanie władcą całego Westeros. To krwawa i nieprzewidywalna gra. Nikt nikomu nie może do końca zaufać. Syn zabija ojca, brat knuje przeciwko siostrze. W Westeros nie ma zasad, nie ma litości. Zwycięzcą może być tylko najsilniejszy, najsprytniejszy i najpodlejszy.
Ślepnąc od świateł
Tak się składa, że i ta propozycja powstała na zlecenie HBO. Serial opiera się na powieści polskiego pisarza, Jakuba Żulczyka, o tym samym tytule. Książkę autora znajdziecie tutaj. Reżyserem serialu jest Krzysztof Skonieczny, jednak nad pracą na planie czuwał również sam Żulczyk. Produkcja liczy 8 odcinków i spodoba się wszystkim miłośnikom kryminałów, thrillerów oraz gatunku neo-noir.
Jest to historia Kuby Niteckiego, a właściwie 7 dni z jego życia. Bohater to znany lecz bardzo tajemniczy diler kokainy w Warszawie. Tym samym jego klientami są politycy, celebryci, gwiazdy hip-hopu czy hipsterzy. Poza tym Nitecki obraca się w gronie groźnych, lokalnych gangsterów, dowodzonych przez Władka. Natomiast ich głównym szefem jest Jacek. Bohater zmęczony dotychczasowym życiem postanawia uciec. Wykupuje wycieczkę do Argentyny w jedną stronę i odlicza dni, do upragnionego urlopu. Jednak sprawa wcale nie jest taka prosta, ponieważ z więzienia wychodzi Dario, gangster starej daty. Tym samym komplikuje plany Kuby.
Orange is the New Black. Dziewczyny z Danbury
Serial powstał na zlecenie platformy Netflix i jest oparty na książce Piper Kerman o tym samym tytule. Za reżyserię odpowiada Jenji Kohan, a cała produkcja składa się z 7 sezonów. Serial przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom komediodramatów i historii opartych na prawdziwych wydarzeniach. Książkę znajdziecie tutaj.
Główną bohaterką serialu jest Piper Chapman, która ląduje w żeńskim więzieniu na 15 miesięcy za posiadanie walizki pełnej pieniędzy z transakcji narkotykowych swojej byłej dziewczyny. W związku z tym w produkcji odbiorcy zetkną się z losami osadzonych z różnych klas społecznych i o różnym pochodzeniu. Poza tym historie kobiet i personelu więzienia są uzupełniane o retrospekcje.
Paragraf 22
To amerykański, internetowy mini serial, który jest luźną adaptację powieści Josepha Hellera o tym samym tytule. Za jego powstanie odpowiadają Lakeside Ultraviolet, Yoki Inc., Smokehouse Pictures, Anonymous Content oraz Paramount Television. W Polsce serial można obejrzeć na HBO GO. Całość składa się z 6 odcinków i zaliczana jest do komediodramatu, satyry i czarnej komedii. Książkę znajdziecie tutaj.
Akcja serialu rozgrywa się podczas II wojny światowej. Opowiada on historię Johna Yossariana, żołnierza, który za wszelką cenę chce znaleźć sposób na to, by przestać brać udział w działaniach wojennych. Poza tym jest utrzymany w poetyce czarnego humoru i ukazuje bezsens wojny oraz armii, jako instytucji. Wyśmiewa mechanizmy społeczne rządzące się logiką absurdu. Jej bohaterowie to zbiorowisko wariatów, fanatyków, idiotów i oportunistów, ale nade wszystko ludzi, którzy pragną jednego. Przeżyć.
10 najlepszych serialowych adaptacji – The Walking Dead
Tu dla odmiany serial, który powstał na podstawie serii słynnych komiksów Roberta Kirkmana, utrzymanych w konwencji horroru. Rysunkowa seria nosi taki sam tytuł, jak jej serialowa adaptacja. Obecnie 8 sezonów dostępnych jest na platformie Netflix. Za reżyserię odpowiadają Frank Darabont i Gale Ann Hurd. Komiksy znajdziecie tutaj.
Akcja serialu skupia się wokół grupy ludzi, którzy za wszelką cenę starają się przeżyć w postapokaliptycznym świecie. Świecie opanowanym przez krwiożercze zombie. Głównym ich celem jest szukanie schronienia i ucieczka z dala od hord zombie. Ponieważ potwory atakują każdą żywą istotę. Ponadto samo ich ugryzienie z czasem staje się śmiertelne i powoduje przemianę w zombie. W związku z tym odbiorcy śledzą problemy grupy uciekinierów i ich zmagania o przetrwanie.
Ania, nie Anna
Serial oparty na kultowych już powieściach Lucy Maud Montomery z serii pt. Ania z Zielonego Wzgórza. Projekt liczy obecnie 2 sezony i jest dostępny na platformie Netflix. Tutaj natomiast znajdziecie książki pisarki. Za reżyserię obrazu odpowiedzialna jest Susan Murdoch.
Historia jest zapewne znana wielu z was. Niezamężne rodzeństwo Cuthbertów, Marilla i Matthew, zamieszkujące Zielone Wzgórze, pragnie adoptować chłopca z sierocińca. Ponieważ potrzebują kogoś, kto pomoże im w prowadzeniu gospodarstwa. Kiedy omyłkowo zostaje przysłana do nich rudowłosa trzynastoletnia Anne Shirley, decydują się ją odesłać. Jednak wkrótce Cuthbertowie przejęci historią dziewczynki, postanawiają ją przygarnąć. Jej bezpośredniość i temperament często pakują ją w kłopoty. Ale też pozwalają znaleźć bratnią duszę oraz chłopaka, ubiegającego się o jej względy.
Dobry omen
Serial liczy 6 odcinków i powstał na zlecenie Amazona. Tym samym adaptację słynnej powieści o tym samym tytule, stworzonej przez Neila Gaimana i Terry’ego Pratchetta, możecie zobaczyć na platformie Amazon Prime Video. Za jego reżyserię odpowiada Douglas Mackinnon. Książkę znajdziecie tutaj.
O czym opowiada serial? Nadciągają jeźdźcy Apokalipsy, a Antychryst ma zesłać na Ziemię Armagedon. Tymczasem aniołowi Azirafalowi i demonowi Crowleyowi, dwóm przyjaciołom, którzy od tysięcy lat żyją wśród ludzi, perspektywa końca świata zupełnie nie odpowiada. W związku z tym ruszają z misją uśmiercenia Antychrysta, żeby zapobiec katastrofie i uratować świat przed zagładą. Problem w tym, że Antychryst ma ledwie jedenaście lat i jest bardzo miłym chłopcem, z którego rodzice mogą być naprawdę dumni.
Pamiętniki wampirów
Serial stworzony na podstawie serii L. J. Smith o tym samym tytule. Produkcja składa się z 8 sezonów i obecnie można ją zobaczyć na platformie Netflix. Za reżyserię odpowiadają Kevin Williamson oraz Julie Plec, natomiast adaptacja przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom dramatów, horrorów i seriali młodzieżowych. Książki autorki znajdziecie tutaj.
Siedemnastoletnia Elena Gilbert i jej piętnastoletni brat Jeremy 4 miesiące po śmiertelnym wypadku samochodowym rodziców, ciągle próbują poradzić sobie ze smutkiem. Z początkiem nowego roku szkolnego, Elena i jej przyjaciele są zafascynowani nowym przystojnym i tajemniczym uczniem Stefanem Salvatore. Poza tym Stefan i Elena natychmiast zwracają na siebie uwagę. Jednak Elena nie ma pojęcia, że Stefan jest wampirem, starającym się żyć spokojnie wśród ludzi. Ponadto ma on brata Damona, który jest uosobieniem przemocy i brutalności. W związku z tym dwaj bracia toczą wojnę o duszę Eleny i jej przyjaciół, rodziny i mieszkańców małego miasteczka Mystic Falls w stanie Virginia.
Pan Mercedes
Serial, który jest oparty na serii słynnego mistrza grozy, Stephena Kinga, o tym samym tytule. Produkcja liczy 2 sezony i przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom dramatu i kryminałów. Reżyserią produkcji zajął się David E. Kelley. W Polsce serial jest emitowany na Canal +. Książki, które stały się inspiracją dla serialu, znajdziecie tutaj.
Tuż przed świtem, w spokojnym miasteczku, setki zdesperowanych, bezrobotnych ludzi stoi w kolejce na targi pracy. Nagle, bez ostrzeżenia, samotny kierowca w kradzionym Mercedesie wpada w tłum. Zabija osiem osób, rani piętnaście. Ucieka z miejsca wypadku. Brady, nazywający sam siebie „sprafcą”, pokochał dotyk śmierci pod kołami Mercedesa. W związku z tym chce poczuć go ponownie. Kolejna misja Brady’ego, jeśli się powiedzie, zabije tysiące osób. Tylko emerytowany detektyw Bill Hodges wraz z dwójką sprzymierzeńców może zatrzymać mordercę, zanim ten uderzy ponownie.