Literatura pięknaWydarzenia literackie

100 najlepszych powieści XXI wieku wg The Guardian. Tokarczuk na liście

100 najlepszych powieści XXI wieku wg The Guardian

100 najlepszych powieści XXI wieku wg The Guardian. Sprawdź wyróżnioną książkę TokarczukBrytyjski The Guardian stworzył i opublikował listę najlepszych książek, jakie od 2000 roku zostały wydane (w oryginale lub tłumaczeniu) po angielsku. Bardzo nas cieszy, że wśród 100 tytułów znalazła się powieść Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych.

100 najlepszych powieści XXI wieku wg The Guardian

Prowadź swój pług przez kości umarłych znalazła się na 75 pozycji. W uzasadnieniu na stronie The Guardian możemy przeczytać, że to książka, która jest bardziej przystępna, niż nagrodzeni Bookerem Bieguni, jednak mimo tego, można ją badać nie mniej głęboko. Fabularnie to opowieść o ekscentryczce badającej morderstwa ludzi i zwierząt. Jednocześnie autorka zgłębia atawistyczne męskie zachowania, na które przyzwala nowa prawicowa polityka Europy. Ta polityka zagraża nie tylko ludziom i społecznościom, ale też samej naturze.

Top 10 książek XXI wieku wg The Guardian

W zestawieniu najlepszych książek XXI wieku znalazły się też różnorodne tytuły. To się m.in.: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet (1. cześć serii Millennium) Stiega Larssona (98. miejsce), Harry Potter i Czara Ognia J.K. Rowling (97.), czy Zaginiona dziewczyna Gillian Flynn (2012).

W samej czołówce są:

  1. W komnatach Wolf Hall Hilary Mantel
  2. Gilead Marilynne Robinson
  3. Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka Swiatłana Aleksijewicz
  4. Nie opuszczaj mnie Kazuo Ishiguro
  5. Austerlitz W.G. Sebald
  6. Bursztynowa luneta Philip Pullman (tom 3. serii Mroczne materie)
  7. Between the World and Me Ta-Nehisi Coates (nieprzetłumaczona na język polski)
  8. Autumn Ali Smith (nieprzetłumaczona na język polski)
  9. Atlas chmur David Mitchell
  10. Połówka żółtego słońca Chimamanda Ngozi Adichie

Kolejna nominacja do National Book Award

Prowadź swój pług przez kości umarłych, eko-thriller Tokarczuk w Polsce miał premierę w 2009 roku. Anglojęzyczne wydanie książki w tłumaczeniu Antonii Loyd-Jones pojawiło się w zagranicznych księgarniach w 2018 roku. Za tę powieść autorka została też niedawno nominowana do jednej z najważniejszych amerykańskich nagród literackich National Book Award w kategorii „literatura tłumaczona na język angielski” To już kolejna nominacja Olgi Tokarczuk do tej prestiżowej nagrody. W zeszłym roku pod uwagę była brana powieść Bieguni (ang. Flights), nagrodzona Bookerem.

Na podstawie wyróżnionej przez The Guardian powieści Olgi Tokarczuk, Prowadź swój pług przez kości umarłych, powstał film Agnieszki Holland, Pokot. Zwiastun możecie obejrzeć poniżej. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji przeczytać tej książki, to możecie znaleźć ją w tym miejscu.

Powiązane artykuły:

Nagroda Bookera 2019 – czy znów powędruje do Olgi Tokarczuk? >>

Tokarczuk w finale National Book Award! >>

Olga Tokarczuk z Międzynarodową Nagrodą Bookera >>