Pomorska Nagroda Literacka - przyznana po raz pierwszy

Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od Morza” jest nowym wyróżnieniem literackim, które w tym roku było przyznane po raz pierwszy. To nagroda dla autorów w jakiś sposób związanych z Pomorzem. Mogą ją dostać także pisarze, którzy mieszkają i tworzą w tym regionie Polski. Wyróżnia się też tych twórców, którzy w swoich dziełach podejmują tematykę związaną z Pomorzem.

Pomorska Nagroda Literacka - przyznana po raz pierwszy

źródło: www.wbpg.org.pl

Pomorską Nagrodę Literacką przyznano w trzech kategoriach. Dowiedzieliśmy się też tego, kto został laureatem 1. Kaszubskiej Nagrody Literackiej.

Pomorska Nagroda Literacka – Literacka Książka Roku

Laureatką wyróżnienia „Wiatr od Morza” w kategorii Literacka Książka Roku została Martyna Bunda. Jury doceniło jej debiutancką powieść Nieczułość.

Akcja historii, którą opowiada autorka ma miejsce w Dziewczej Górze, niewielkiej wsi na Kaszubach. To wyjątkowa opowieść o kobietach i kobiecej solidarności.

Martyna Bunda była już w tym roku niejednokrotnie doceniana za Nieczułość. Dostała za nią Nagrodę Literacką dla Autorki „Gryfia 2018”. Pisarkę zakwalifikowano do finału Nagrody Literackiej GdyniaNagrody Conrada, którą przyznaje się debiutantom literackim. Martyna Bunda znalazła się też wśród pisarzy nominowanych do Literackiej Nagrody Nike.

Pomorska Nagroda Literacka – Pomorska Książka Roku

W kategorii Pomorska Książka Roku członkowie jury przyjrzeli się różnego rodzaju publikacjom, których temat jest związany z Pomorzem. To między innymi: działa literackie, opracowania historyczne, monografie, biografie oraz przewodniki i albumy.

Pomorską Książką Roku 2017 uznano zbiór esejów historycznych Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra pod redakcją prof. Edmunda Kizika i prof. Sławomira Kościelaka.

Całokształt pracy literackiej i 1. Kaszubska Nagroda Literacka

Wybitnego gdańskiego pisarza, Stefana Chwina wyróżniono Pomorską Nagrodą Literacką za całokształt pracy literackiej. Z kolei Stanisław Janke: publicysta, reportażysta, tłumacz i poeta został wyróżniony 1. Kaszubską Nagrodą Literacką.

Laureaci Pomorskiej Nagrody Literackiej otrzymali m.in. pamiątkowe sześciokątne statuetki zaprojektowane przez Jacka Zdybla, artysty związanego z Gdańską ASP.

Samorząd Województwa Pomorskiego powołał nagrodę z okazji stulecia odzyskania Niepodległości. Jednak Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od Morza” będzie przyznawana co roku. W tegorocznej edycji wzięto łącznie pod uwagę prawie 350 dzieł.