Wydarzenia literackie

Książka Roku 2021 Lubimy Czytać – laureaci plebiscytu

Książka Roku 2021 Lubimy Czytać - laureaci plebiscytu

Za nami plebiscyt Książka Roku 2021 Lubimy Czytać! Czytelnicy w głosowaniu wybrali najlepsze ich zdaniem tytuły w aż piętnastu kategoriach. Poniżej znajdziecie laureatów tegorocznego plebiscytu. Zastanawiacie się, co przeczytać? Sprawdźcie, czy znacie już te tytuły!

Książka Roku 2021 Lubimy Czytać - laureaci plebiscytu

Logo: materiały prasowe

Książka Roku 2021 Lubimy Czytać – laureaci plebiscytu

W 7. edycji plebiscytu organizowanego przez Lubimyczytać.pl i Allegro oddano 155 882 głosów. Tym razem o tytuł Książki Roku w 15 kategoriach walczyło 145 tytułów z 60 wydawnictw. Oto tegoroczni zwycięzcy:

Książka Roku 2021 Lubimy Czytać Literatura piękna Jakub Małecki Święto ognia

Literatura piękna
Jakub Małecki Święto ognia

Opowieść o rodzinie: ojcu i dwóch córkach, o zmaganiach z ciążącą przeszłością, próbach pogodzenia się z nią. Ambitna Łucja ucieka w balet, całymi dniami trenując, by utrzymać jak najlepszą kondycję. Jej siostra Anastazja przez porażenie mózgowe ma ograniczoną sprawność, dlatego przyjmuję pozycję obserwatorki świata.

Książka Roku 2021 Lubimy Czytać Powieść historyczna Kristin Hannah Gdzie poniesie wiatr

Powieść historyczna
Kristin Hannah Gdzie poniesie wiatr

Rok 1934, Wielki Kryzys, który potęgują susze, burze piaskowe i nieurodzaje. W Teksasie mieszka Elsa Martinelli, która musi dokonać ważnej życiowej decyzji. Pozostać w miejscu, które kocha całym sercem, w którym pozbawiona jest jednak perspektyw? Czy wyjechać do Kalifornii, gdzie będzie miała szansę na lepsze życie?

Książka Roku 2021 Lubimy Czytać Kryminał, sensacja, thriller Przemysław Piotrowski Zaraza

Kryminał, sensacja, thriller
Przemysław Piotrowski Zaraza

Czwarty tom serii o Igorze Brudnym. Komisarz, który musi opuścić Warszawę, przenosi się do Zielonej Góry. Tam nad miastem zbierają się jednak czarne chmury… Po pomoc zgłaszają się kolejne osoby, lecz czy Brudny znajdzie w sobie siłę, by odpowiedzieć na ich prośby?

Książka Roku 2021 Lubimy Czytać Literatura obyczajowa, romans Lucinda Riley Zaginiona Siostra

Literatura obyczajowa, romans
Lucinda Riley Zaginiona Siostra

Zakończenie bestsellerowej sagi pt. Siedem sióstr. Gdy umiera przybrany ojciec sześciu adoptowanych sióstr, pozostawia po sobie listy do każdej z nich. Opisuje wskazówki, dzięki którym dorosłe już rodzeństwo będzie mogło odnaleźć swoje korzenie, a także tajemniczą siódmą siostrę. Droga do odnalezienia Mary poprowadzi siostry niemal przez wszystkie kontynenty.

 

Książka Roku 2021 Lubimy Czytać Literatura faktu, publicystyka Beata Sabała-Zielińska TOPR 2. Nie każdy wróci

Literatura faktu, publicystyka
Beata Sabała-Zielińska TOPR 2. Nie każdy wróci

Pełen emocji dokument, w którym autorka przedstawiła relacje z akcji prowadzonych przez TOPR, zakulisowe realia tej niezwykle odpowiedzialnej i ciężkiej pracy. Książka zawiera wypowiedzi świadków, ofiar wypadków, opinie ekspertów oraz przedstawicieli górskich środowisk.

Książka Roku 2021 Lubimy Czytać Autobiografia, biografia, wspomnienia Nina Majewska-Brown Ostatnia więźniarka Auschwitz

Autobiografia, biografia, wspomnienia
Nina Majewska-Brown Ostatnia więźniarka Auschwitz

Anna to córka Mirosławy i Józefa, oswobodzonych więźniów obozów na Majdanku, w Ravensbruck i Buchenwaldzie i Auschwitz. Pomimo traumatycznych wydarzeń, jakich oboje doświadczyli, w 1946 roku para zdecydowała się wrócić do Auschwitz, by zająć się tworzeniem muzeum w Miejscu Pamięci. Anna urodziła się i wychowywała w murach byłego obozu. Po latach kobieta postanowiła podzielić się z innymi wspomnieniami rodziców oraz własną biografią.

Książka Roku 2021 Lubimy Czytać Fantasy Matt Haig Biblioteka o Północy

Fantasy
Matt Haig Biblioteka o Północy

Zastanawialiście się kiedyś, jak potoczyłoby się Wasze życie gdybyście dokonali innych wyborów? W magicznej bibliotece z tej powieści każda książka biografią z kilkoma zakończeniami. Można je przeczytać, a potem z pełną świadomością skutków alternatywnych decyzji, wybrać najbardziej odpowiadający scenariusz. To jednak także ma swoje konsekwencje, o czym przekonuje się główna bohaterka, Nora Seed.

Książka Roku 2021 Lubimy Czytać Science fiction Koushun Takami Battle Royale

Science fiction
Koushun Takami Battle Royale

W świecie pogrążonym w chaosie i kryzysie, co roku w losowaniu wybierana jest jedna ze szkół, której uczniowie trafiają na bezludną wyspę. Tam nastolatkowie muszą walczyć między sobą o przetrwanie. Przeżyć może tylko jedna osoba – jeśli po trzech dniach na wyspie pozostanie więcej niż jeden żyjący człowiek, specjalne obroże zabijają wszystkich. Kontrowersyjna, brutalna powieść japońskiego autora, nawiązująca do Władcy much Williama Goldinga.

Książka Roku 2021 Lubimy Czytać Horror Stephen King Później

Horror
Stephen King Później

Jamie urodził się ze szczególnym darem – potrafi rozmawiać ze zmarłymi. Pewnego dnia po pomoc do chłopca zgłasza się detektyw nowojorskiej policji. Młody bohater będzie musiał zapomnieć o dziecięcej niewinności, by wziąć udział w walce dobra ze złem.

Książka Roku 2021 Lubimy Czytać Literatura młodzieżowa Won-Pyung Sohn Almond

Literatura młodzieżowa
Won-Pyung Sohn Almond

Niezwykła opowieść o młodym chłopaku o imieniu Yunjae. Nie ma on zdolności odczuwania emocji – jego mózg jest pozbawiony odpowiedzialnych za to struktur. Jak nastolatek poradzi sobie w sytuacji, gdy straci dwie bliskie mu osoby, które pomagały mu się odnaleźć w niezrozumiałym świecie? Jak na Yunjae wpłynie znajomość z Gonem, jego porywczym rówieśnikiem?

Książka Roku 2021 Lubimy Czytać Fantastyka młodzieżowa Victoria Schwab Niewidzialne życie Addie LaRue

Fantastyka młodzieżowa
Victoria Schwab Niewidzialne życie Addie LaRue

Rok 1714, Francja. Młoda Adeline ucieka sprzed ołtarza, niwecząc swoją szansę na szczęśliwe życie. Dziewczynę opuszczają najbliżsi, a ona w desperacji zawiera pakt z szatanem. Odtąd żyć będzie wiecznie – nigdy nie zostanie jednak przez nikogo zapamiętana. Jedyną ucieczką przed zapomnieniem i anonimowością może być oddanie duszy diabłu. Po wiekach skazania na samotność, Adeline jest bliska zaprzepaszczenia swojej duszy… aż niespodziewanie poznaje mężczyznę, który zapamiętuje jej imię.

Książka Roku 2021 Lubimy Czytać Sara Pennypacker Pax. Droga do domu

Literatura dziecięca
Sara Pennypacker Pax. Droga do domu

Lis Pax i jego przyjaciel Peter razem przeżywają niezwykłe przygody w magicznym lesie. Ich przeżycia tworzą piękną opowieść o miłości, przyjaźni, rodzinie, potrzebie bliskości i wspaciu, jakie dają w trudnych chwilach najbliżsi.

Książka Roku 2021 Lubimy Czytać Komiksy Alice Oseman Heartstopper

Komiksy
Alice Oseman Heartstopper

Charlie i Nick chodzą do tej samej szkoły. Różnią się niemal wszystkim. Pewnego dnia odkrywają jednak, że świetnie spędza im się razem czas. Między nastolatkami tworzy się przyjaźń, która wydaje się z czasem przeradzać w większe uczucie. Jak odnajdą się w tym młodzi bohaterowie?

Książka Roku 2021 Lubimy Czytać Debiut Barbara Wysoczańska Narzeczona nazisty

Debiut
Barbara Wysoczańska Narzeczona nazisty

Opowieść o miłości dwojga młodych ludzi, która będzie wystawiona na wielką próbę w czasie drugiej wojny światowej. Hania to Polka, germanistka, zwerbowana przez polski wywiad, Johann jest Niemcem, wysokim rangą współpracownik Hitlera. Czy ich uczucie ma szansę przetrwać wojenną zawieruchę?

 

Książka Roku 2021 Lubimy Czytać Bestseller Natalia de Barbaro Czuła przewodniczka

Bestseller
Natalia de Barbaro Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie

Ciesząca się wśród czytelniczek olbrzymią popularnością książka, która podbija kolejne listy bestsellerów. To zaproszenie do podróży w głąb siebie, okazja do przyjrzenia się swoim prawdziwym potrzebom i pragnieniom. Książka pomaga wyzwolić się z toksycznych schematów i relacji oraz wyznaczyć bezpieczne granice.

Książka Roku 2021 Lubimy Czytać – laureaci plebiscytu

Jeśli jesteście ciekawi, kto w tym roku także miał szansę na wyróżnienie, listę pozostałych nominowanych w plebiscycie 2021 znajdziecie TUTAJ.

Zobacz także: