Czy znasz te 11 książek o kosmosie dla dzieci?
Dzieci są ciekawe świata, a ich ciekawość bardzo często sięga gwiazd. Macie w domu małego odkrywcę, który zadaje mnóstwo pytań i bardzo często spogląda w gwiazdy? Na szczęście nie trzeba lecieć w kosmos, żeby dowiedzieć się o nim więcej. Przecież gwiezdną wiedzę możemy śmiało czerpać z książek. Tym bardziej że w księgarniach znajdziemy mnóstwo ciekawych, ilustrowanych książek popularnonaukowych o kosmosie dla dzieci. Wybrałam dla was aż jedenaście, przy których warto się zatrzymać.
- Kosmos, Tomasz Rożek
- Tu jesteśmy, Aleksandra i Daniel Mizielińscy
- Planetarium. Muzeum Kosmosu, Chris Wormell, Raman Prinja
- Kosmos. To, o czym dorośli ci nie mówią, Boguś Janiszewski
- Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem, Anna Czerwińska, Joanna Gwis
- Kosmiczne dziewczyny, Libby Jackson
- Kosmos. Jak to działa? Przemysław Rudź
- Dalej niż niebo, Ó Dara Briain
- Niesamowity Wszechświat, Karolina Bąkowska
- Co widzimy w gwiazdach. Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie, Kelsey Oseid
- Profesor Aastrokot odkrywa kosmos, Dominic Walliman
11 książek o kosmosie dla dzieci
Dzieci mogą z powodzeniem zgłębiać tajemnice kosmosu. Jeżeli teraz zainteresują się konstrukcją wszechświata, to być może w przyszłości zainteresują się nauką. Zatem jako rodzice nie zwlekajmy i podsuńmy im książki o kosmosie. Jestem pewna, że nie tylko dzieci dużo się z nich dowiedzą 😉
Kosmos Tomasz Rożek
Autor tej popularnonaukowej książki dla dzieci o kosmosie jest dziennikarzem naukowym, fizykiem i popularyzatorem nauki. Jego poprzednia książka Nauka. To lubię! przypadła do gustu dzieciom i ich rodzicom.
Tym razem Rożek skupia się na kosmosie i wyjaśnia niektóre z jego tajemnic. Co więcej, robi to w równie przystępny i dość dowcipny sposób. Dodatkowo zachęca małych czytelników do eksperymentowania.
Książkę Tomasza Rożka pt. Kosmos możecie znaleźć tutaj.
Tu jesteśmy Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Aleksandra i Daniel Mizielińscy zabierają dzieci w pełną kolorowych ilustracji podróż w kosmos. Toteż podczas niej mali odkrywcy dowiedzą się m.in.: jak wygląda układ słoneczny, jak zbudowana jest rakieta i na czym polega kosmiczny spacer.
Książkę Tu jesteśmy do Mizielińskich znajdziecie tutaj.
Planetarium. Muzeum Kosmosu Chris Wormell, Raman Prinja
Czytanie tego pięknego albumu będzie jak wizyta w Muzeum Kosmosu. To dlatego, że każda strona jest jak misternie przygotowana muzealna ekspozycja poświęcona coraz to innym kosmicznym zagadnieniom. W konsekwencji dostajemy pięknie podaną i też uporządkowaną dawkę wiedzy.
Książkę Planetarium można znaleźć tutaj.
Kosmos. To, o czym dorośli ci nie mówią Boguś Janiszewski
To już kolejna książka popularnonaukowa z przewrotnej serii To, o czym dorośli ci nie mówią (bo sami nie wiedzą). Książka daje dzieciakom szansę, żeby to oni stali się kosmicznymi przewodnikami i zadziwili dorosłych wiedzą.
Boguś Janiszewski przeprowadza swoich czytelników przez Wszechświat od Teorii Wielkiego Wybuchu poprzez Drogę Mleczną i nasz Układ Słoneczny w dowcipny i też jasny sposób.
Tę ciekawą książkę o kosmosie dla 6, 7, a nawet 10-latka możecie znaleźć w tym miejscu.
Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem Anna Czerwińska Joanna Gwis
Kosmiczne dziewczyny Libby Jackson
Libby Jackson przedstawia czytelnikom biografie 50 inspirujących kobiet, których odkrycia i odwaga przyczyniły się do podboju kosmosu. To m.in. astronautki i naukowczynie, ale nie tylko.
Historie bohaterek tej książki inspirują i uczą tego, że warto podążać za marzeniami, nawet gdy tym bliżej do gwiazd.
To książka, po którą mogą sięgnąć dzieci w wieku 10-12 lat i spodoba się też dorosłym czytelnikom. Jej dodatkowym atutem są piękne ilustracje.
Książkę Kosmiczne dziewczyny znajdziecie tutaj.
Kosmos. Jak to działa? Przemysław Rudź
To książka, która opiera się na konstrukcji: pytanie – odpowiedź, zatem na kosmiczne pytania autor udziela przystępnych, zrozumiałych i wyczerpujących odpowiedzi, a z każdą z nich mały czytelnik poszerza swoją wiedzę o kosmosie i jego eksploracji.
Książkę dla dzieci Kosmos. Jak to działa? Możecie znaleźć tutaj.
Dalej niż niebo Dara Ó Briain
Autor, irlandzki komik i fizyk jednocześnie, w pełen humoru sposób przybliża dzieciom zagadnienia dotyczące podboju kosmosu. Zatem dostajemy dawkę rzetelnej wiedzy podaną w bardzo przystępny, zabawny i pomysłowy sposób.
Dzieciaki dowiedzą się z tej książki, skąd się wzięły marzenia o kosmicznych podróżach, jakie były początki podboju kosmosu oraz jak wyprawy w gwiazdy wyglądają dzisiaj.
Książkę Dalej niż niebo w tym miejscu znajdziecie. Jestem pewna, że spodoba się zwłaszcza tym czytelnikom, którzy marzą o kosmicznych wojażach.
Niesamowity Wszechświat Karolina Bąkowska
To także książka dla dzieci, które interesują się astronomią i chcą dowiedzieć się więcej o tym, co ponad Ziemią i jeszcze dalej. W książce znajdziecie mnóstwo ciekawostek. Autorka, Karolina Bąkowska, doktor fizyko o specjalności astronomicznej, wyjaśnia też, skąd się wzięły kosmiczne przesądy, takie jak te, że spadające gwiazdy spełniają życzenia, a komety są zapowiedzią nieszczęścia.
O oprawę graficzną Niesamowitego Wszechświata zadbała Asia Gwis.
Książkę popularnonaukową dla dzieci, Niesamowity Wszechświat, znajdziecie w tym miejscu.
Co widzimy w gwiazdach. Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie Kelsey Oseid
Autorka przybliża dzieciom pradawne legendy dotyczące wyobrażeń ludzi na temat gwiazd, a robi to, żeby obalić mity i jednocześnie wyjaśnić dzieciom to, w jaki sposób skonstruowany jest wszechświat. Dodatkowo cała ta wiedza została przepięknie, malarsko zilustrowana. Dzięki ilustracjom, mamy takie wrażenie, jakbyśmy patrzyli w nocne, rozgwieżdżone niebo.
Książkę Kelsey Oseid możecie znaleźć tutaj.
Profesor Aastrokot odkrywa kosmos Dominic Walliman
Mali czytelnicy w pouczającą podróż po kosmosie udadzą się z puchatym przewodnikiem – Astrokotem. Przecież kosmiczne tajemnice będą jeszcze bardziej frapujące, kiedy zagłębi się w nie fantastyczny kot.
W cyklu Profesor Astrokot ukazały się też m.in.: Odyseja po ludzkim ciele z profesorem Astrokotem oraz Atomowa przygoda profesora Astrokota.
Książkę Profesor Astrokot odkrywa kosmos możecie znaleźć tutaj. Inne z tego cyklu znajdziecie w tym miejscu: seria Profesor Astrokot.
Sprawdź też: