11 książek o kosmosie dla dzieci

Dzieci są ciekawe świata, a ich ciekawość bardzo często sięga gwiazd. Macie w domu małego odkrywcę, który zadaje mnóstwo pytań i bardzo często spogląda w gwiazdy? Na szczęście nie trzeba lecieć w kosmos, żeby dowiedzieć się o nim więcej. Przecież  gwiezdną wiedzę możemy śmiało czerpać z książek. Tym bardziej że w księgarniach znajdziemy mnóstwo ciekawych, ilustrowanych książek popularnonaukowych o kosmosie dla dzieci. Wybrałam dla was aż jedenaście, przy których warto się zatrzymać.

  1. Kosmos, Tomasz Rożek
  2. Tu jesteśmy, Aleksandra i Daniel Mizielińscy
  3. Planetarium. Muzeum Kosmosu, Chris Wormell, Raman Prinja
  4. Kosmos. To, o czym dorośli ci nie mówią, Boguś Janiszewski
  5. Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem, Anna Czerwińska, Joanna Gwis
  6. Kosmiczne dziewczyny, Libby Jackson
  7. Kosmos. Jak to działa? Przemysław Rudź
  8. Dalej niż niebo, Ó Dara Briain
  9. Niesamowity Wszechświat, Karolina Bąkowska
  10. Co widzimy w gwiazdach. Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie, Kelsey Oseid
  11. Profesor Aastrokot odkrywa kosmos, Dominic Walliman

11 książek o kosmosie dla dzieci

Dzieci mogą z powodzeniem zgłębiać tajemnice kosmosu. Jeżeli teraz zainteresują się konstrukcją wszechświata, to być może w przyszłości zainteresują się nauką. Zatem jako rodzice nie zwlekajmy i podsuńmy im książki o kosmosie. Jestem pewna, że nie tylko dzieci dużo się z nich dowiedzą 😉

Kosmos, Tomasz Rożek - książka o kosmosie dla dzieci

Kosmos Tomasz Rożek

Autor tej popularnonaukowej książki dla dzieci o kosmosie jest dziennikarzem naukowym, fizykiem i popularyzatorem nauki. Jego poprzednia książka Nauka. To lubię! przypadła do gustu dzieciom i ich rodzicom.

Tym razem Rożek skupia się na kosmosie i wyjaśnia niektóre z jego tajemnic. Co więcej, robi to w równie przystępny i dość dowcipny sposób. Dodatkowo zachęca małych czytelników do eksperymentowania.

Książkę Tomasza Rożka pt. Kosmos możecie znaleźć tutaj.

Tu jesteśmy Mizielińskich - picture book o kosmosie dla dzieci

Tu jesteśmy Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Aleksandra i Daniel Mizielińscy zabierają dzieci w pełną kolorowych ilustracji podróż w kosmos. Toteż podczas niej mali odkrywcy dowiedzą się m.in.: jak wygląda układ słoneczny, jak zbudowana jest rakieta i na czym polega kosmiczny spacer.

Książkę Tu jesteśmy do Mizielińskich znajdziecie tutaj.

Planetarium - kosmos dla dzieci w książce

Planetarium. Muzeum Kosmosu Chris Wormell, Raman Prinja

Czytanie tego pięknego albumu będzie jak wizyta w Muzeum Kosmosu. To dlatego, że każda strona jest jak misternie przygotowana muzealna ekspozycja poświęcona coraz to innym kosmicznym zagadnieniom. W konsekwencji dostajemy pięknie podaną i też uporządkowaną dawkę wiedzy.

Książkę Planetarium można znaleźć tutaj.

Kosmos to o czym dorośli ci nie mówią, Boguś Janiszewski - książki popularnonaukowe dla dzieci

Kosmos. To, o czym dorośli ci nie mówią Boguś Janiszewski

To już kolejna książka popularnonaukowa z przewrotnej serii To, o czym dorośli ci nie mówią (bo sami nie wiedzą). Książka daje dzieciakom szansę, żeby to oni stali się kosmicznymi przewodnikami i zadziwili dorosłych wiedzą.

Boguś Janiszewski przeprowadza swoich czytelników przez Wszechświat od Teorii Wielkiego Wybuchu poprzez Drogę Mleczną i nasz Układ Słoneczny w dowcipny i też jasny sposób.

Tę ciekawą książkę o kosmosie dla 6, 7, a nawet 10-latka możecie znaleźć w tym miejscu.


Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem - książka o kosmosie dla 9-latka

Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem Anna Czerwińska Joanna Gwis

W tej książce przewodnikiem kosmicznej podróży jest Jan Heweliusz, gdański astronom, matematyk i konstruktor przyrządów naukowych żyjący w XVIII wieku. Zatem to podróż nie tylko po kosmicznych odkryciach, ale też w przeszłość.
Naukowa pasja Heweliusza była większa niż wszystkie przeciwności, jakie spotykał na swojej drodze. Nigdy się nie poddawał i nie tylko stworzył niezwykły Atlas nieba, ale też m.in. pięćdziesięciometrowy teleskop.
Dzieciaki poznają Jana Heweliusza w książce, którą możecie znaleźć tutaj.

Kosmiczne dziewczyny - 50 inspirujących biografii

Kosmiczne dziewczyny Libby Jackson

Libby Jackson przedstawia czytelnikom biografie 50 inspirujących kobiet, których odkrycia i odwaga przyczyniły się do podboju kosmosu. To m.in. astronautki i naukowczynie, ale nie tylko.

Historie bohaterek tej książki inspirują i uczą tego, że warto podążać za marzeniami, nawet gdy tym bliżej do gwiazd.

To książka, po którą mogą sięgnąć dzieci w wieku 10-12 lat i spodoba się też dorosłym czytelnikom. Jej dodatkowym atutem są piękne ilustracje.

Książkę Kosmiczne dziewczyny znajdziecie tutaj.

Kosmos. Jak to działa? Proste odpowiedzi na kosmiczne pytania

Kosmos. Jak to działa? Przemysław Rudź

To książka, która opiera się na konstrukcji: pytanie – odpowiedź, zatem na kosmiczne pytania autor udziela przystępnych, zrozumiałych i wyczerpujących odpowiedzi, a z każdą z nich mały czytelnik poszerza swoją wiedzę o kosmosie i jego eksploracji.

Książkę dla dzieci Kosmos. Jak to działa? Możecie znaleźć tutaj.

Dalej niż niebo - książka o astronomii dla dzieci

Dalej niż niebo Dara Ó Briain

Autor, irlandzki komik i fizyk jednocześnie, w pełen humoru sposób przybliża dzieciom zagadnienia dotyczące podboju kosmosu. Zatem dostajemy dawkę rzetelnej wiedzy podaną w bardzo przystępny, zabawny i pomysłowy sposób.

Dzieciaki dowiedzą się z tej książki, skąd się wzięły marzenia o kosmicznych podróżach, jakie były początki podboju kosmosu oraz jak wyprawy w gwiazdy wyglądają dzisiaj.

Książkę Dalej niż niebo w tym miejscu znajdziecie. Jestem pewna, że spodoba się zwłaszcza tym czytelnikom, którzy marzą o kosmicznych wojażach.

Niesamowity wszechświat - książka popularnonaukowa dla dzieci

Niesamowity Wszechświat Karolina Bąkowska

To także książka dla dzieci, które interesują się astronomią i chcą dowiedzieć się więcej o tym, co ponad Ziemią i jeszcze dalej. W książce znajdziecie mnóstwo ciekawostek. Autorka, Karolina Bąkowska, doktor fizyko o specjalności astronomicznej, wyjaśnia też, skąd się wzięły kosmiczne przesądy, takie jak te, że spadające gwiazdy spełniają życzenia, a komety są zapowiedzią nieszczęścia.

O oprawę graficzną Niesamowitego Wszechświata zadbała Asia Gwis.

Książkę popularnonaukową dla dzieci, Niesamowity Wszechświat, znajdziecie w tym miejscu.

Co widzimy w gwiazdach - książka dla dzieci o gwiazdozbiorach

Co widzimy w gwiazdach. Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie Kelsey Oseid

Autorka przybliża dzieciom pradawne legendy dotyczące wyobrażeń ludzi na temat gwiazd, a robi to, żeby obalić mity i jednocześnie wyjaśnić dzieciom to, w jaki sposób skonstruowany jest wszechświat. Dodatkowo cała ta wiedza została przepięknie, malarsko zilustrowana. Dzięki ilustracjom, mamy takie wrażenie, jakbyśmy patrzyli w nocne, rozgwieżdżone niebo.

Książkę Kelsey Oseid możecie znaleźć tutaj.

Profesor Astrokot odkrywa kosmos - dla dzieci o kosmosie

Profesor Aastrokot odkrywa kosmos Dominic Walliman

Mali czytelnicy w pouczającą podróż po kosmosie udadzą się z puchatym przewodnikiem – Astrokotem. Przecież kosmiczne tajemnice będą jeszcze bardziej frapujące, kiedy zagłębi się w nie fantastyczny kot.

W cyklu Profesor Astrokot ukazały się też m.in.: Odyseja po ludzkim ciele z profesorem Astrokotem oraz Atomowa przygoda profesora Astrokota.

Książkę Profesor Astrokot odkrywa kosmos możecie znaleźć tutaj. Inne z tego cyklu znajdziecie w tym miejscu: seria Profesor Astrokot.

11 książek o kosmosie dla dzieci

Sprawdź też: