Nagroda Pulitzera 2017 dla książki Kolej podziemna. Sprawdźcie, kiedy polska premiera.
O tej książce mówiło się jeszcze, zanim została wydana. Znalazła się w prestiżowym Book Club Oprah Winfrey i otrzymała jedną z najważniejszych zagranicznych nagród literackich: National Book Award for Fiction 2016. A w ten poniedziałek powędrowała do niej ta najważniejsza – Nagroda Pulitzera 2017 w kategorii: Fikcja literacka. Książka w drastyczny sposób opowiada o niewolnictwie w Ameryce i słynnym szlaku przerzutowym dla niewolników. Szlak był nazywany umownie: Koleją podziemną, chociaż w rzeczywistości jako taki nie miał z prawdziwą koleją nic wspólnego. Było to określenie umowne, szyfrujące, tajne, symboliczne. Jednak w powieści Whitehead’a słynny szlak ucieczkowy otrzymuje kształt najprawdziwszego pociągu, który ma być szansą na wolność, chociaż w rzeczywistości staje się jedynie nadzieją.
Aktualizacja: Polskie wydanie można znaleźć tutaj>>>
Nagroda Pulitzera 2017 – wisienka na torcie.
Nie jest to pierwsza książka Colsona Whitehead’a, ale ósma. Nazwisko pisarza jest już w Stanach Zjednoczonych owiane literackim prestiżem i uznaniem. Do tego stopnia, że publikacja książki The Underground Railroad została przyspieszona. Do tej pory tytuł sprzedał się już w USA w 850 tysiącach kopii. A wkrótce zobaczymy książkę także w wersji serialowej. W zeszłym roku ogłoszono, że ekranizacji podjęło się studio Plan B i Barry Jenkins, reżyser słynnego filmu Moonlight. Polska premiera książki jest planowana na czerwiec tego roku.
Bohaterami The Underground Railroad jest para niewolników, ale głównie młodziutka Cora. Dziewczyna jest zmuszana do niewolniczej pracy na plantacji bawełny w Georgii, a jej życie jest prawdziwym piekłem. (Whitehead nie patyczkuje się z opisami zarówno brutalnych scen, jak i gwałtów i przemocy, których doświadczają niewolnicy w okresie przed wojną secesyjną.) Życie Cory jest tym trudniejsze, że nie jest akceptowana nawet przez swoją afroamerykańską społeczność. Kiedy poznaje Caesara, niewolnika, którego właśnie zwerbowano z Virginii, pojawia się w jej życiu iskierka nadziei. Chłopak zachęca ją do ucieczki. Z początku dziewczyna się opiera, jednak jej sytuacja drastycznie się zmienia. Zaczyna wchodzić w okres dojrzewania, a piekło, którego do tej pory doświadczyła, może wkroczyć na poziom, którego nie będzie w stanie znieść.
Przeczytaj także: STRAŻNICY ŚWIATŁA ABBY GENI Z NAGRODĄ NAJWIĘKSZEJ AMERYKAŃSKIEJ KSIĘGARNI BARNES AND NOBLE.
Nagroda Pulitzera 2017 – za książkę o poszukiwaniu wolności.
Bohaterowie podejmują wiec decyzje o ucieczce. Prawdziwa kolej podziemna była systemem ucieczkowym, który obejmował głównie drogi dla pojazdów konnych, tunele, szlaki, różnego rodzaju kryjówki i przyczółki. Miał na celu umożliwienie niewolnikom bezpiecznego przedostania się z południa Ameryki do Kanady lub Meksyku. Tak naprawdę z jako taką koleją nie miał wiele wspólnego, takie nazewnictwo było związane z umownym systemem kodów, mającym zapewnić bezpieczeństwo komunikacji i ułatwienie ucieczki. Jak już wspomniałam, w powieści Colsona Whitehead’a naprawdę pojawia się kolej. Bohaterowie znajdują stację, wsiadają do pociągu, który ma ich zawieźć do wolności i ma być dla nich ucieczką od okrucieństwa i przemocy. Tymczasem staje się jedynie początkiem długiej drogi, na której końcu być może nie czeka ich nic dobrego. Cały czas trwa pościg, a kiedy młodzi trafiają do Południowej Karoliny, miasta, które ma być dla nich bezpieczną przystanią, szybko przekonują się, że coś takiego dla nich na razie nie istnieje.
Książka w niezwykle obrazowy i szczegółowy sposób opisuje całą sieć ucieczkową. Autor nie szczędzi czytelnikowi opisów drastycznych scen, chcąc oddać jak największy realizm tamtego okresu. Poświęcił niezwykle dużo czasu na zebranie informacji i jak najwierniejsze odtworzenie sytuacji Afroamerykanów w okresie przed wojną secesyjną. Jedyne zarzuty, jakie pojawiają się wobec tej publikacji, to to, że Whitehead trochę za mało uwagi poświęcił na rozbudowanie postaci, nie nadając im bardziej realistycznych cech.
Nagrodę Pulitzera przyznano książce za: “Inteligentne połączenie realizmu i alegorii, które łączą w sobie okrucieństwo niewolnictwa i dramat ucieczki, jednocześnie tworząc mit, który jest w stanie przemówić do współczesnej Ameryki.”
Powieść Colsona Whitehead’a jest niezwykłym źródłem wiedzy na temat sytuacji niewolników w Stanach Zjednoczonych i samego systemu ucieczkowego kolei podziemnej, będąc jednocześnie świadectwem okrucieństwa, jakiego doświadczali Afroamerykanie. Mimo, iż książka mówi o czasach minionych, stała się pomostem do współczesności i niespełnionych obietnic wobec czarnoskórych mieszkańców Ameryki.