Książki podróżnicze, które warto poznać
Wakacje co prawda dobiegły końca, jednak wcale nie oznacza to, że czas porzucić literaturę podróżniczą. Po dwumiesięcznym letnim okresie wielu z nas jest bogatszych o nowe doświadczenia. Wielu miało też okazję poznać egotyczne miejsca, państwa i kontynenty. Wyjeżdżając wyposażamy się w ilustrowane przewodniki lub mapy. A po powrocie zostają nam wspomnienia i zdjęcia, którymi chętnie dzielimy się ze wszystkimi. Książki podróżnicze to też swego rodzaju wspomnienia tylko opisane na wielu stronach przez znanych podróżników.
Poniżej zaprezentujemy Wam trzy książki z gatunku literatury podróżniczej. Z pewnością zachwycą Was opisywanymi w nich historiami i obrazami niezwykłych miejsc.
1. Książki podróżnicze, z którymi warto się zapoznać: Biel. Notatki z Afryki – Marcin Kydryński
Biel. Notatki z Afryki to reportaż z wielokrotnych podróży Marcina Kydryńskiego na Czarny Kontynent, którym autor jest szczerze zafascynowany. Jeśli ktoś zna autora z radiowej Trójki, to sięgając po tą książkę szybko zauważy, że pisarz z taką samą miłością pisze o Afryce, co mówi o muzyce. Kydryński operuje słowami niczym paletą barw. Coś, co początkowo wyda nam się mroczne i brutalne, dzięki jednemu słowu lub frazie nabierze niezwykłej delikatności. Książka nie jest autobiografią, jednak ma w sobie coś z pamiętnika. To jakby swego rodzaju próba usystematyzowania wspomnień, zdarzeń i wrażeń, jakie zdobywał i jakich doświadczał autor w trakcie każdej wyprawy do Afryki. Notatki mają w wielu miejscach bardzo osobisty charakter i bywają niezwykle intymne. W każdym rozdziale znajdziemy coś co nas zachwyci, urzeknie i oczaruje. Obrazy, jakie podsuwa autor są bardzo realistyczne i nierzadko wstrząsające. Ponadto nietrudno jest wyczuć w Bieli pewną dozę empatii i wiele prawdziwych emocji.
Marcin Kydryński stworzył książkę, która wykracza poza granice zwykłego reportażu z podróży do Afryki, stając się jednocześnie albumem fotograficznym. Dostaniemy w niej liczne fakty i spostrzeżenia oraz niezliczoną ilość fotografii, których autorem jest sam Kydryński. Znajdziemy w niej również liczne nawiązania do literatury i muzyki. Biel. Notatki z Afryki to książka, która zmusza Czytelnika do przemyśleń i licznych refleksji, dlatego nie zdziwcie się, jeśli po jej zakończeniu będziecie się czuć przytłoczeni. Jednak wcale nie w negatywnym tego słowa znaczeniu.
2. Książki podróżnicze, z którymi warto się zapoznać: Lawa, owce i lodowce. Zadziwiająca Islandia – Agnieszka Rezler
Był Czarny Kontynent, a teraz pora na niewielką wyspę – Islandię. Niby nic, a jednak niezwykła kraina, która urzeka i przyciąga nie tylko turystów, ale i osoby na stałe opuszczające swój kraj. Świat zna ją głównie za sprawą występów kibiców piłkarskiej drużyny narodowej, ekscentrycznych artystów oraz erupcji wulkanu Eyjafjallajökull, która swego czasu zrobiła niezłe zamieszanie w komunikacji lotniczej.
Autorka, dzięki rodzinnemu wyjazdowi, sama mogła dokładniej przyjrzeć się Islandii, poznać ją, a następnie opisać. W książce dostaniemy zapierający dech w piersi obraz przyrody i poznamy historię tego kraju. Rezler przybliży nam życie mieszkańców i ich specyficzny charakter. Dowiemy się, co jedzą oraz piją i jak mieszkają. Autorka opowie nam wiele ciekawych i często zabawnych historii dotyczących nie tylko tamtejszej ludności, ale i nieprzewidzianych przygód, jakie przytrafiły się jej podczas pobytu na wyspie.
Ta książka w niezwykły sposób ukazuje niewielką wyspę, jaką jest Islandia. To nie tylko opisy najciekawszych miejsc i mentalności jej mieszkańców, ale także niezliczone zdjęcia. A to wszystko okraszone ogromną dawką humoru, dzięki czemu będziecie czytać tę książkę z uśmiechem na ustach. To pozycja idealna dla osób, które interesują się Północą, ale i dla tych którzy zamierzają odwiedzić w przyszłości Islandię i potrzebują wszystkich najważniejszych informacji zawartych w jednym miejscu. Przekonajcie się sami, jak bardzo Islandia potrafi zantrygować.
3. Książki podróżnicze, z którymi warto się zapoznać: Menu świata – Jacek Pałkiewicz
Książki podróżnicze to nie tylko relacje i zdjęcia przedstawiające miejsca, w których się było. Wielokrotnie to także książki dotyczące kultury, a także kuchni danego kraju, czy regionu. Właśnie w kwestii kulinarno-podróżniczej postanowił wypowiedzieć się Jacek Pałkiewicz. To znany reporter, podróżnik i odkrywca, zafascynowany kuchnią rejonów, jakie odwiedza. Na podstawie jego wypraw i obserwacji powstała właśnie książka Menu świata.
Menu świata to zbiór wielu reportaży Pałkiewicza zebranych z różnych zakątków świata. Dotyczą one nie tylko podróży, ale i doświadczeń oraz kuchni, z jaką dane mu było się spotkać. Niejednokrotnie przekonamy się, że zjedzenie danego posiłku wymagało od autora nie lada odwagi i samozaparcia. Wszystkie ukazane miejsca, jak Indonezja, Syberia, chińskie i wietnamskie bezdroża, czy brazylijska dżungla, Pałkiewicz ukazuje w sposób barwny i bardzo żywiołowy. Dużo uwagi poświęca opisom miejsc i przygód, ale także mieszkańców, którzy często przyjmują ich w swoje progi. Właśnie w tym miejscu autor ma szansę poznać kuchnię danego terenu. Jednego razu wie, co będzie jadł, innym znów niewiedza może okazać się zbawienna. Jak sam zaznacza odkrywanie i poznawanie nowych potraw to nie tylko przyjemność, ale także konieczność – nie zawsze przyjemna. A przecież coś w końcu trzeba zjeść. Nawet jeśli brzmi, smakuje, lub pachnie naprawdę ohydnie. Odmówić nie wolno, żeby nie urazić gospodarza.
Autor łamie w książce żywieniowe tabu. Pokazuje, jak inni ludzie, należący do innych grup etnicznych, czy plemion postrzegają jedzenie. Dowiemy się, co gdzie i jak się je, czego się nie je, co jest dobre, a czego lepiej unikać. Poznamy wiele ciekawostek żywieniowych, najróżniejsze i najdziwniejsze menu na świecie. Nie raz będziemy się zastanawiać, jak coś takiego w ogóle można zjeść. I pewnie wielokrotnie będziemy zaskoczeni, że jednak się da. To kulinarna gratka dla wszystkich podróżników.
Jak widzicie każda podróż może stać się natchnieniem do napisania o niej książki. Trzy powyższe to jedne z najciekawszych, jakie wyszły spod pióra polskich pisarzy i podróżników. Nie tylko zawierają ciekawe opisy, ale i zdjęcia, które zachwycają swoją autentycznością. Jeśli jesteś fanem podróży, to te pozycje są dla Ciebie obowiązkowe!