Alternatywny Nobel przyznany!
12 października Nowa Akademia poinformowała wszystkich o tym, kto został laureatem The New Prize in Literature. Zatem wiemy już, że laureatką Altermatywnego Nobla została Maryse Condé, jedna z najwybitniejszych karaibskich pisarek.
Alternatywny Nobel przyznany
The New Prize in Literature to nagroda literacka, którą popularnie nazywa się też Alternatywnym Noblem. W tym roku została przyznana po raz pierwszy i prawdopodobnie po raz ostatni. Decyzja o jej przyznaniu jest pokłosiem skandalu seksualnego w Szwedzkiej Akademii. W związku z nim podjęto decyzję, że w tym roku nie będzie przyznana Nagroda Nobla w dziedzinie literatury.
Maryse Condé urodziła się w 1937 roku na Gwadelupie. Mówi się o niej, jako o jednej z najwybitniejszych pisarek na Karaibach. Do tej pory napisała około 20 powieści. Jednak polskiego przekładu doczekała się tylko jedna z nich: Ja, Tituba, czarownica z Salem, którą w 2007 roku wydało W.A.B.
Laureatka The New Prize in Literature w swojej twórczości skupia się na tym, w jaki sposób kolonializm zmienił świat. Opisuje to, jak poszkodowani odzyskują swoje dziedzictwo.
Swoją decyzję o przyznaniu Alternatywnego Nobla, jury umotywowało tym, że Maryse Condé jest wybitną pisarką. W swoich dziełach skupia się na kulturowych i językowych spustoszeniach, które są elektem kolonializmu. W życiu jej bohaterów nakładają się na siebie rzeczywistość i fikcja, wyimaginowany świat z długimi tradycjami i teraźniejszość. Condé opowiada z humorem i z szacunkiem o postkolonialnym szaleństwie oraz o ludzkiej solidarności i cieple.
Inni finaliści
Poza laureatką w ścisłym finale Alternatywnego Nobla znaleźli się też: Haruki Murakami, Kim Thúy i Neil Gaiman. To pisarze, którzy zdobyli największą liczbę głosów w internetowym plebiscycie. Z udziału w nagrodzie zrezygnował Haruki Murakami, który poprosił Nową Akademię o wycofanie jego nazwiska z listy finalistów. Murakami podziękował za wyróżnienie, jednocześnie poinformował, że zależy mu na tym, żeby się skupić na pisaniu z dala od wzmożonego zainteresowania ze strony mediów.
Autorów, na których można było głosować, wybrali szwedzcy bibliotekarze, wśród nich znalazła się też Olga Tokarczuk.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o finalistach, to pisałam o nich w artykule:
The New Academy Prize in Literature 2018. Poznaliśmy finalistów
Wręczenie The New Prize in Literature będzie miało miejsce 9 grudnia, później Nowa Akademia zostanie rozwiązana.
Na razie nie wiadomo jeszcze, czy Wydawnictwo W.A.B zdecyduje się na kolejne wydanie książki laureatki. Tym czasem można znaleźć polski przekład powieści Ja, Tituba, czarownica z Salem w bibliotekach i antykwariatach.
Jak podoba się Wam inicjatywa dotycząca przyznania w tym roku Alternatywnego Nobla?