Książki na Dzień Babci – idealny prezent!
Książki na Dzień Babci to doskonałe zestawienie dla wszystkich tych, którzy wciąż poszukują idealnego prezentu na to wyjątkowe święto. Każdy się chyba zgodzi z tym, że babcia i dziadek to osoby, które zajmują szczególne miejsce w sercu każdego z nas. Ponieważ ten wyjątkowy dzień zbliża się do nas wielkimi krokami, warto zerknąć na przygotowane przez nas zestawienie.
Książki na Dzień Babci – zestawienie
Wśród prezentowanych dziś książek znajdziecie nie tylko wyjątkowe biografie znanych i lubianych. Są tu także wyjątkowe powieści i historie, które chwytają za serce i nie pozwalają się nudzić. W związku z tym nie pozostaje nam nic innego, jak przedstawić Wam książki na Dzień Babci. Gwarantujemy, że te tytuły przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym odbiorcom.
Owoc granatu – powieść historyczna Marii Paszyńskiej w czterech tomach
To wzruszająca opowieść o życiu sióstr bliźniaczek. Ich sielska młodość na Kresach Wschodnich zostaje przerwana przez wybuch II wojny światowej. Wraz z innymi Polakami dziewczyny zostają zesłane na Syberię, skąd później – wraz z Armią Andreasa – udają się do Iranu.
To poruszająca opowieść o tym, jak wojna wpływa na życie zwykłych ludzi. O przeżywaniu i próbach poradzenia sobie z traumą; o dwukrotnie utraconej ojczyźnie oraz o tym, jak bardzo – wbrew pozorom – bliźniaczki mogą się różnić.
Wydanie ma jeszcze jedną zaletę. To większa czcionka, która ułatwi babci czytanie. Świetnym prezentem będzie zarówno pierwsza część, jak i od razu wszystkie tomy, bo babcia po przeczytaniu tomu 1., Dziewcząt wygnanych, z pewnością będzie chciała dowiedzieć się tego, co jeszcze spotka bohaterki.
Księgi Jakubowe, jedna z ważniejszych powieści Olgi Tokarczuk
Jeżeli Twoja babcia nie zna jeszcze tej książki Noblistki, to z pewnością warto ją jej podarować, tym bardziej że powieści Olgi Tokarczuk zachwycają czytelników nie tylko w Polsce, a autorka oprócz Literackiej Nagrody Nobla zdobyła też wiele innych prestiżowych wyróżnień.
Księgi Jakubowe to powieść skłaniająca do refleksji, niecodzienna interpretacja historii skupionej wokół Jakuba Lejbowicza Franka – Żyda, który w połowie XVIII wieku skupił wokół siebie i idei, które głosił grono wielbicieli.
Kółko się pani urwało, komedia kryminalna nie tylko dla babć
Ta komedia kryminalna będzie świetnym prezentem dla tych babć, które wolą lżejsze i pełne humoru historie. To bardzo udana debiutancka powieść Jacka Galińskiego, a niedawno ukazała się kolejna odsłona tej historii – Komórki się pani pomyliły.
Główną bohaterką jest starsza pani, Zofia, która przerywa spokojne życie polskiej emerytki, żeby znaleźć złodziei, którzy włamali się do jej mieszkania. Ponieważ nie może liczyć na zbytnią pomoc ze strony policji, postanawia wziąć sprawy we własne ręce. Sprawy komplikują się, gdy starsza Pani wmiesza się w sprawę morderstwa, a sama stanie się główną podejrzaną…
Nie ma, zbiór reportaży nagrodzony Nike
Mariusz Szczygieł za swój zbiór reportaży, które są swoistym studium nad nieobecnością, dostał w 2019 Literacką Nagrodę Nike. To rozmowy z ludźmi, których „nie ma”. Jego rozmówcami są m.in.: albański malarz, polski rzeźbiarz, ukraiński żołnierz…
Zioła, które leczą dla babć, które chcą wiedzieć więcej
Ta książka jest kompleksowym poradnikiem i źródłem wiedzy o zdrowotnych właściwościach roślin. Zioła, które leczą z pewnością będą świetnym prezentem dla tych babć, które cenią naturę i to, co może ona zaoferować człowiekowi.
Co więcej, dzięki tej pozycji babcia dowie się, jak samodzielnie przygotować domowe ziołowe specyfiki: wyciągi, olejki czy susze. Masz babcię, która pragnie zadbać o sobie i swoich najbliższych dzięki temu, co oferuje natura? W takim razie podaruj jej właśnie tę książkę.
⇩ Te książki na Dzień Babci polecaliśmy w zeszłym roku ⇩
Dom bez okien – o walce kobiet świata islamu
Nadia Hashimi ukazuje nam cały dramatyzm kobiecego losu w państwie, w którym niezwykle silne są patriarchalne tradycje islamu. To świat, w którym kobieta nie jest równorzędnym członkiem społeczeństwa. Ba, nie jest nawet w pełni człowiekiem. Należy do rodziny, do swego męża i jego krewnych.
Kamal zostaje brutalnie zamordowany siekierą. Jego zmasakrowane zwłoki leżą na podwórzu. Zszokowana żona, Ziba, nie potrafi nawet powiedzieć, gdzie była w momencie zabójstwa. W związku z tym oraz z brakiem innych potencjalnych motywów dla krewnych Kamala to właśnie Ziba staje się pierwszą podejrzaną. Tym samym za sprawą oskarżeń kobieta trafia do aresztu. Tam spotyka towarzyszki swej niedoli. Jedną z nich jest trzydziestojednoletnia Nafisa, która ledwo uniknęła honorowego zabójstwa. Inną zaś młodziutka Meżgan, której jedyną zbrodnią jest to, że nosi pod sercem nieślubne dziecko swego kochanka. Musi więc czekać na łaskawe przyjęcie do jego rodziny, podczas gdy Ziba oczekuje na proces.
Do tego zamkniętego świata przybywa Jusuf, amerykański prawnik o afgańskim pochodzeniu. Mężczyzna głęboko wierzy w słuszność walki o prawa człowieka. I zamierza stawić czoła przeciwnościom losu, nawet w konserwatywnej ojczyźnie swoich przodków.
Kamerdyner – historia, zbrodnia i miłość
To losy trzech narodów na przestrzeni pięciu dekad i nieznana, drastyczna zbrodnia. Wśród bohaterów są: Marita, niemiecka panienka z dobrego domu i Mateusz, kaszubski chłopak, który po śmierci matki został przygarnięty przez matkę Marity. Młodzi zakochują się w sobie, ale ich miłość nie jest łatwa. Przede wszystkim, dlatego że w tle majaczy wielka historia. Konflikty między narodami narastały z dnia na dzień. W związku z tym w końcu wybuchła II wojna światowa, która zmieniła kształt Europy. Polacy przez chwilę mogli cieszyć się odzyskaną niepodległością i wolnością, która już wkrótce miała znów zostać im odebrana.
Mateusz Kroll przez cały życie będzie zadawał sobie pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi: Kim jestem? Polakiem, czy Niemcem? Synem koniuszego, czy jaśnie pana? Bratem pięknej Marity von Krauss, czy zakochanym w niej Kaszubem? Kiedy nadejdzie wrzesień 1939 roku, od odpowiedzi na te pytania będzie zależało także jego życie.
Wodecki. Tak mi wyszło
Ten tytuł to dwie książki w jednym. Pierwsza część to biografia autorstwa Kamila Bałuka. Zebrał on wypowiedzi przyjaciół, współpracowników, dziennikarzy i muzyków. Dokonał także gruntownej analizy archiwów prasowych i listów, jakie Wodecki dostawał od swoich fanów.
Natomiast druga część to przedruk wywiadu-rzeki Pszczoła, Bach i skrzypce przeprowadzonego przez Wacława Krupińskiego i wydanego w 2012 roku. Tym samym ukazuje ona dorastanie Wodeckiego, codzienność artystyczną w czasach PRL-u, a także problemy z odnalezieniem własnej drogi. Dzięki temu powstała książka, która pokazuje Wodeckiego takiego, jakim naprawdę był. To historia człowieka o wielu twarzach i artysty, który zasłużył na podziw.
Stulecie Winnych – zekranizowana saga rodzinna
Jest to książka o niezwykłych losach dwóch sióstr Ani i Mani Winnych, z podwarszawskiego Brwinowa. W jednym z opowiadań przeczytamy o dramatycznym przebiegu Wigilii w 1943 roku. Natomiast w kolejnym poznamy losy Kazimierza, męża Ani, które doprowadziły go na szczyt warszawskiego półświatka. Co więcej, jedna z historii opisanych w książce, wydarzyła się naprawdę. Losy bohaterów zostały osadzone w realiach dwudziestego wieku.
Wyśpiewam Wam więcej
Prezentowana książka to kolejna wspaniała pozycja traktująca o życiu oraz twórczości wybitnej jazzowej artystki Urszuli Dudziak. Tym razem utalentowana Dudziak postanawia uraczyć czytelników porcją niesamowitych oraz przezabawnych anegdot z jej życia i twórczości. Dzięki czemu jesteśmy w stanie jeszcze lepiej poznać tę jakże niezwykłą postać oraz zgłębić tajemnice muzyki jazzowej. Jest napisana w całkowicie odmiennym stylu niż jej wcześniejsza wersja Wyśpiewam Wam wszystko. W związku z tym mówi mniej o muzyce, a zdecydowanie więcej o samej Urszuli Dudziak. Jej pasjach, zainteresowaniach, życiu nie tylko pełnym sukcesów, ale i porażek.
Dzięki tym wspaniale i obrazowo przedstawionym historiom możemy złożyć w jedną całość wyłaniający się z opowieści portret niezwykłej postaci.
Więcej książek na Dzień Babci znajdziecie tutaj.