W październiku odbędzie się 10. uroczysta gala wręczenia nagród konkursu literackiego Angelus. W tym roku aż 66 książek ubiegało się o nagrodę, 14 z nich przeszło do ścisłego półfinału rywalizacji.
Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus” to prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie prozy dla współczesnych pisarzy, którą przyznaje miasto Wrocław. W konkursie mogą wziąć udział autorzy z 21 krajów Europy Środkowej: Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry.
Każdy wydawca może zgłosić jedną książkę autora polskiego, jak i jedną książkę autora zagranicznego. Dodatkowo członkowie jury mogą zgłosić po jednej książce do konkursu.
Nagrodą w konkursie jest tytuł najlepszej książki roku poprzedniego, statuetka i czek na 150 tys. zł. Nagroda nie ominie również tłumacza (jeżeli wygra książka zagraniczna), dostanie 20 tys. zł.
W tym roku w konkursie wzięło udział 66 tytułów, gdzie do półfinału zakwalifikowało się tylko 14, w tym aż 6 książek polskich autorów. We wrześniu poznany siódemkę finałową, a już 17 października, na uroczystej gali we Wrocławiu, jury ogłosi zwycięzcę.
Zobacz jakie książki polskich autorów zakwalifikowały się do półfinału:
Historia słynnej oszustki religijnej podziwianej przez papieży i… Juliusza Słowackiego. Matka Makryna to monolog przeoryszy klasztoru bazylianek w Rzymie, matki Makryny Mieczysławskiej. W latach 40-tych XIX wieku stała się obiektem fascynacji i uwielbienia polskiej emigracji i europejskiej prasy, kiedy opowiedziała o prześladowaniach, jakie spotkały ją ze strony władz rosyjskich. Sięgnęła…
Greta przeczuwała, jak to wszystko się skończy. Obsesja jej męża na punkcie niedokończonej opery Wagnera. Mrożący krew w żyłach pamiętnik pewnego Francuza, poprzedniego właściciela domu. Wojna. I dzień, w którym Rosjanie zajęli jej miasto, jej dom, jej życie?
I tylko ten młody Polak, przypadkowy współlokator, nie pasuje do przeklętej układanki historii. Jego syn, kilkuletni chłopiec z opowieści…
Najnowsza książka Andrzeja Stasiuka to niezwykły zapis podróży na Wschód – podróży we wspomnienia do obrazów z dzieciństwa spędzanego u dziadków na Podlasiu i podróży tam, skąd wyszły oddziały Czyngis-chana, tam, gdzie historia jest jak geologia i tektonika: nieunikniona, nieprzewidywalna, miażdżąca, tam, gdzie lucyferycznym blaskiem świeci nowa potęga – do Rosji, Chin i Mongolii. To…
Znów w drodze. Dziennikarz przemierza mizerny, rozpadający się „krajobraz kulturowy”, jednak tym razem zdobywca Paszportu „Polityki” nie pisze o Ukrainie, a o Polsce – choć tak naprawdę pisze o niej zawsze. W Siódemce poddaje wiwisekcji „Polskę…
Najbardziej oczekiwana książka roku! Nowa epicka powieść Olgi Tokarczuk! Rok 1752. Do Rohatyna na Podolu przybywają kasztelanowa Katarzyna Kossakowska i towarzysząca jej poetka Elżbieta Drużbacka. Jednym z gości na powitalnej kolacji jest miejscowy proboszcz Benedykt Chmielowski, autor pierwszej…
Najnowsza powieść jednej z najwybitniejszych polskich pisarek. Naznaczona emocjonalną intensywnością historia kobiety, próbującej przełamać towarzyszące jej od zawsze poczucie wyobcowania i poszukującej porozumienia z matką, z którą zawsze łączyły ją trudne relacje. To…