Finaliści Angelusa 2019

Finaliści Angelusa 2019 są już znani! Dlatego też z przyjemnością przekazujemy wam zdobyte informacje. Na początku warto jednak abyśmy napisali, że Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus” ufundowana jest przez miasto Wrocław. Poza tym przyznaje się ją w dziedzinie twórczości prozatorskiej, pisanej w języku polskim lub tłumaczonej na nasz ojczysty język. Tym samym wręczenie nagrody odbywa się co roku za najlepszą książkę opublikowaną w roku poprzednim. Jest przeznaczona dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy w swoich pracach podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.

Finaliści Angelusa 2019

Finaliści Angelusa 2019 – lista nominowanych

Jak łatwo się domyślić, ta prestiżowa nagroda sprawia, że dany pisarz zyskuje jeszcze bardziej na popularności. Poza tym takie wyróżnienie otwiera nierzadko drogę do dalszego rozwoju i kariery pisarskiej. Poniżej prezentujemy wam listę siedmiu szczęśliwców, którzy w tym roku powalczą o Literacką Nagrodę Europy Środkowej.

  1. Bianca Bellová, Jezioro, tłum. Anna Radwan-Żbikowska, Wydawnictwo Afera (Czechy)
  2. Georgi Gospodinow, Fizyka smutku, tłum. Magdalena Pytlak, Wydawnictwo Literackie (Bułgaria)
  3. Siergiej Lebiediew, Granica zapomnienia, tłum. Grzegorz Szymczak, Claroscuro (Rosja)
  4. Christoph Ransmayr, Cesarski zegarmistrz, tłum. Jacek St. Buras, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (Austria)
  5. Sasha Marianna Salzmann, Poza siebie, tłum. Agnieszka Walczy, (Niemcy, ur. Rosja)
  6. Jurij Wynnyczuk, Tango śmierci, tłum. Bohdan Zadura, Wydawnictwo KEW (Ukraina)
  7. Polina Żerebcowa, Mrówka w słoiku. Dzienniki czeczeńskie 1994–2004, tłum. Agnieszka Knyt, Michał B. Jagiełło, Ośrodek Karta (Rosja)

Zwycięzca może liczyć na nagrodę w wysokości 150 tysięcy złotych oraz statuetkę autorstwa Ewy Rossario. Natomiast autor nagrodzonego przekładu może liczyć na kwotę 20 tysięcy złotych. Laureata tegorocznej edycji poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 19 października we Wrocławiu.

Koniecznie dajcie nam znać, czy wśród nominowanych są wasi faworyci. A może macie własną listę książek, które powinny znaleźć się w finałowej siódemce? Również chętnie poznamy wasze typy, dlatego też czekamy na propozycje od was! Wszystkim nominowanym życzymy oczywiście powodzenia i czekamy z niecierpliwością na ogłoszenie tegorocznego zwycięzcy.