Wydarzenia literackie

Konkurs Historia Zebrana wystartował! Zagłosuj na najlepsze książki historyczne

Konkurs Historia Zebrana wystartował!

Kolejna edycja konkursu Historia Zebrana ruszyła 2 czerwca! Zatem internauci już mogą głosować na najlepsze ich zdaniem książki historyczne, które zostały opublikowane w pierwszej połowie bieżącego roku. Jest z czego wybierać, bo do konkursu zakwalifikowano aż 46 publikacji.

Konkurs Historia Zebrana wystartował!

Konkurs Historia Zebrana: kto decyduje o wyróżnieniu?

Konkurs Historia Zebrana już od 2011 roku organizują wspólnie portale Histmag.org oraz Granice.pl. W wyłonieniu zwycięzcy aktywnie biorą udział czytelnicy w internetowym głosowaniu. Nie bez znaczenia jest też decyzja redakcji serwisów organizujących konkurs oraz recenzentów, naukowców i dziennikarzy.

Nasz plebiscyt jest świętem wszystkich miłośników książki historycznej. Na swoje ulubione pozycje mogą głosować zarówno zawodowi historycy i ludzie nauki, jak i ci dla których czytanie o historii jest miłym sposobem spędzenia wolnego czasu oraz możliwością poszerzenia swojej wiedzy w tej dziedzinie. – komentuje Michał Świgoń, wydawca portalu Histmag.org współorganizującego plebiscyt.

Najlepsze książki historyczne w trzech kategoriach

W konkursie zostaną wybrane najlepsze książki historyczne w trzech kategoriach.

W rolach głównych” — to kategoria, w której zostanie nagrodzona książka skupiona na historii człowieka lub społeczności. Zatem szansę na nagrodę w tym przypadku mają głównie biografie oraz wspomnienia.

Z kolei na wyróżnienie w „Okiem badacza” może zasłużyć jedna z książek, która jest połączeniem publikacji historycznej i naukowej. To opracowania, które powstały z myślą o specjalistach i pasjonatach tematu.

Historia niebanalna” — tutaj brane są pod uwagę książki, których autorzy w celu prezentowania historii sięgają po nietypową, wyjątkową formę. Dzięki temu można na wydarzenia historyczne spojrzeć z całkiem nowej, świeżej perspektywy.

Zagłosuj i złap nagrody

Jeżeli chcecie zagłosować na najlepsze książki historyczne, to możecie to zrobić na stronie dedykowanej konkursowi Historia Zebrana. Jako internauci możecie oddać głos we wszystkich kategoriach konkursowych. Dodatkowo każdy użytkownik, który oddał ważny głos (potwierdzony kodem SMS), ma szansę wygrać zestaw książek.

Jakie książki historyczne wygrają w tej edycji konkursu? Finalistów, wybranych na podstawie wyniku plebiscytu oraz opinii jurorów, poznamy 22 czerwca. To wtedy zacznie się kolejny etap głosowania internetowego. Wyniki konkursu Historia Zebrana poznamy 6 lipca.

Historia Zebrana – kto wygrał w 2020 roku

W zeszłym roku konkurs z powodu pandemii miał tylko jedną odsłonę, nie dwie półroczne jak w latach poprzednich.

W głosowaniu jurorów nagrodzono:

Zaś internauci w swoim głosowaniu zdecydowali, że na nagrody powędrowały do:

Sprawdź też: