Nagroda Literacka Nike 2021 - nominowani Nagroda Literacka Nike 2021

Dzisiaj, 10 czerwca, GazetaWyborcza przedstawiła nominacje do najważniejszego wyróżnienia literackiego w Polsce. Mowa oczywiście o Nagrodzie Literackiej Nike, której fundatorami są Fundacja Agory wspólnie ze wspomnianym dziennikiem. Co roku wszyscy pasjonaci literatury – zarówno czytelnicy, jak i aktywni twórcy – czekają w napięciu na ten moment, w którym się okaże, kto pojawi się w elitarnym gronie docenionych. W tym roku przypada jubileuszowa, 25. edycja nagrody, dlatego tym większy jest apetyt na laur zwycięzcy. Poznajmy zatem nominowanych, u których już jesienią na półce ma szansę stanąć Nagroda Literacka Nike 2021.  

Nagroda Literacka Nike 2021

Nagroda Literacka Nike 2021

Nagroda Literacka Nike 2021, tradycyjnie zostanie przyznana za najlepszą książkę roku napisaną w roku ubiegłym. W puli nominowanych lektur znalazły się dzieła napisane we wszystkich gatunkach. Znajdziemy tu zatem powieści, opowiadania, reportaże, eseje, biografię i monografię historyczną, a także tomy poezji. Autorami nominowanych tekstów są ci dobrze znani twórcy, którzy mogą pochwalić się już znacznym dorobkiem literackim, jak i młodzi literaci, którzy dopiero rozpoczynają swoją drogę.

Wyboru dokonało jury Nagrody Literackiej Nike, w składzie: Inga Iwasiów (przewodnicząca), Teresa Bogucka, Przemysław Czapliński, Maryla Hopfinger,Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara oraz Szymon Rudnicki.

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike 2021:

Zwycięzcę wybranego głosami jurorów i czytelników poznamy w pierwszą niedzielę października, czyli 3.10.2021. Laureat otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł oraz upragnioną statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są Gazeta Wyborcza i Fundacja Agory.

W ubiegłym roku Laureatem Nagrody Nike został Radek Rak za powieść Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli. Recenzję tej wyjątkowej książki możesz przeczytać w tym miejscu.

Zobacz także: