Nagroda Literacka dla Autorki Gryfia 2018. Nieczułość Martyna Bunda

Nagroda Literacka dla Autorki Gryfia 2018 jest przyznawana na najlepszą książkę opublikowaną w zeszłym roku przez polską pisarkę. Wyróżnienie przyznaje Kurier Szczeciński. Tym razem uhonorowano Martynę Bundę za jej debiutancką powieść Nieczułość. Nagrodę przyznano po raz siódmy.

Nagroda Literacka dla Autorki Gryfia 2018 - Martyna Bunda

źródło: www.wydawnictwoliterackie.pl; fot. Leszek Zych

Nagroda Literacka dla Autorki Gryfia 2018 – Martyna Bunda za Nieczułość

Martyna Bunda jest reporterką prasową od 18 roku życia. Od 2012 pracuje jako kierowniczka krajowego działu w tygodniku Polityka. Praca redaktorska dała jej możliwość zajęcia się książką, bo położyła kres autorskim artykułom. Nagrodzona Nieczułość to książka, którą zadebiutowała jako pisarka.

Nieczułość jest powieścią o wielkiej historii i kobiecej solidarności. To opowieść o trzech bliskich sobie kobietach, z których każda jest inna. Rozela i jej trzy córki: Greta, Truda i Ilda muszą poradzić sobie z przeciwnościami losu.

Ich życie w trakcie wojny i później, w nowej, powojennej rzeczywistości, nie jest łatwe. Żeby przetrwać, muszą nauczyć się tytułowej nieczułości.

Ta książka to rodzinna, kobieca saga, to powieść o Polkach i o trudnej polskiej historii.

Przewodnicząca kapituły konkursu, Joanna Laprus-Mikulska, powiedziała, że:

Nieczułość Bundy jest opowieścią o wychodzeniu z traumy, o znalezieniu czułości pod skorupą doświadczeń. Bunda odczarowuje termin literatury kobiecej, niosący za sobą ogon literatury ckliwej i emocjonalnej. Ze wszech miar kobieca Nieczułość jest nieobarczona sentymentalizmem i zbędnymi słowami. Udało się Bundzie uniknąć pułapek jakie niesie ze sobą proza mitograficzna. Reporterska dyscyplina autorki narzuca język barwy, opisowy lecz zupełnie pozbawiony efekciarstwa. Dziennikarskie doświadczenie Bundy wzbogaca powieść w doskonale skonstruowane mikroobserwacje. Opis pogrzebu, czy sceny ze zwierzętami – z jednej strony brutalne, z drugiej opisane z humorem i delikatnością – udowadniają, że mamy do czynienia z dojrzałą, prawdziwą literaturą.

Laureatka nagrody otrzymała statuetkę i 30 tys. złotych podczas sobotniej (16 czerwca) gali finałowej w Filharmonii Szczecińskiej.

Nagroda Literacka dla Autorki Gryfia 2018 – inne finalistki

W finale Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia 2018, poza Martyną Bundą znalazły się inne polskie pisarki:

Serdecznie gratulujemy nagrody i życzymy Pani Martynie Bundzie wielu innych sukcesów.

Jeżeli nie znacie jeszcze nagrodzonej książki, to możecie znaleźć ją tutaj: Nieczułość Martyna Bunda.