Nowości popularnonaukowe: Co nowego w świecie nauki?
Książki popularnonaukowe to świetne źródło wiedzy dla wszystkich czytelników ciekawych świata. Odpowiadają na liczne pytania dotyczące natury rzeczy, pomagają zrozumieć rzeczywistość i inspirują – bowiem w końcu najlepsze scenariusze pisze życie. 😉 Jako że sama uwielbiam popularnonaukowe nowości, przygotowałam zestawienie najciekawszych lipcowych premier, po które warto sięgnąć! Jakie książki szczególnie przykuły moją uwagę? Sprawdź!
Nowości popularnonaukowe – co nowego?
Kiedy umrę, zjesz mnie kocie?
Temat śmierci i to, co dzieje się z ciałem po, od zawsze interesował ludzkość. Ten naturalny etap i proces, któremu poddane są wszystkie istoty żywe, z jednej strony przeraża, z drugiej fascynuje. A co jeśli pytania o śmierć zadawać w oparciu o zwykłą dziecięcą ciekawość i nieszablonowy sposób myślenia? Wtedy powstają książki takie jak Kiedy umrę, zjesz mnie kocie?
Caitlin Doughty, autorka książki, jest właścicielką domu pogrzebowego, dlatego śmierć, poza ciekawością, łączy się również z jej życiem zawodowym. W związku z tym otrzymuje wiele zapytań dotyczących przeróżnych aspektów umierania. Oczywiście te najciekawsze pytania zadają dzieci. No bo umówmy się, kto z nas myśląc o śmierci, po pierwsze zapytałby o to, czy może wyprawić swojej babci pogrzeb w wikińskim stylu?
Kiedy umrę to niezwykle wciągająca lektura, w której możemy przeczytać naprawdę nieszablonowe pytania i jak najbardziej praktyczne odpowiedzi. Bo wiecie na przykład, co dzieje się z pasażerem samolotu, który umiera w trakcie lotu? Nie? No to koniecznie sięgnijcie po nowość Wydawnictwa Otwartego!
101 obrzydliwych faktów
Kolejna książka z nowości, to również popularnonaukowe odpowiedzi na dziecięce zapytania. Tym razem nie dotyczące bezpośrednio umierania, a… obrzydliwych faktów!
Co znajdziemy w środku książeczki? Liczne rysunki i ciekawe, choć nieco obrzydliwe, fakty dotyczące naszego życia. No bo wiecie, że każdego dnia połykamy co najmniej filiżankę smarków, pingwiny wymiotują do dzióbków swoich piskląt, a muchy plują nam do jedzenia?
Mathilda Masters pochyla się nad pytaniami, które często inni dorośli najzwyczajniej w świecie zbywają. Trochę z powodu obrzydzenia, a trochę z niewiedzy. Na dodatek odpowiada na nie zgodnie z faktycznym stanem rzeczy.
101 obrzydliwych faktów od Wydawnictwa Nasza Księgarnia, to świetny pomysł na prezent dla każdego malucha, który jest ciekawy świata i lubi zadawać nietypowe pytania.
Nie jesteś sam w domu. Od drobnoustrojów po krocionogi, śpieszki i pszczoły miodne
Czy wiesz, że nie jesteś jedynym lokatorem swojego mieszkania? Nie, nie mówimy tu o pozostałych członkach rodziny, futrzastych przyjaciołach, ani nawet o ulubionych roślinkach. Mówimy o owadach, drobnoustrojach i tysiącach mikroorganizmów, które towarzyszą nam każdego dnia.
Bo na przykład, czy zastanawiałeś się kiedyś, ile żywych organizmów wdychasz do swoich płuc z każdym oddechem? I choć może brzmieć to nieco… obrzydliwie, profesor biologii Rob Dunn wraz ze swoim zespołem przekonuje, że istnienie tego ekosystemu przyczynia się do wielu pozytywnych działań w naszym życiu. Buduje odporność, wpływa na dobre samopoczucie, a także przyczynia się do powstawania leków, fermentacji piwa, czy chleba!
Zamiast sterylnie wyjaławiać to fascynujące domowe środowisko, sięgnij po fascynującą nowość od Wydawnictwa Copernicus Center Press i przekonaj się, kto jeszcze mieszka z Tobą w domu.
Sześć niemożliwych rzeczy
Nowości popularnonaukowe lipca to nie tylko książki odpowiadające na proste pytania dzieci dotyczące otaczającej nas rzeczywistości. To także trudniejsze pytania i potrzeba uzyskania jednoznacznej odpowiedzi. Problem rodzi się wtedy, kiedy odpowiedzi szukamy w fizyce kwantowej…
Fizyka kwantowa jest dziwna, ponieważ mówi nam, że kot może być jednocześnie żywy i martwy, jednoczenie też stwierdza, że cząstka materii może być równocześnie w dwóch różnych miejscach. I właściwie nikt nie jest w stanie podać jednoznacznej, zgodną z naszym logicznym myśleniem, odpowiedzi: Dlaczego dzieje się tak, a nie inaczej?
Rozum szuka swojego ukojenia głównie w różnych interpretacjach mechaniki kwantowej. Każda z nich jest pewnym kwantu ukojenia, czyli sposobem na tom by ta kwantowa rzeczywistość stała się dla nas zrozumiała. Z tego właśnie powodu powstała najnowsza książka Johna Gribbina, absolwenta astrofizyki na Uniwersytecie w Cambridge, Sześć niemożliwych rzeczy. Kwanty ukojenia i tajemnice subatomowego świata.
Autor przedstawia w niej ich pół tuzina kwantów ukojenia i przybliża nam świat, który znamy, ale którego nie rozumiemy.
Idee, które zmieniły świat
Kolejna nowość od Wydawnictwa Copernicus Center Press to zbiór błyskotliwych esejów, które dotyczą tematu kosmosu, ludzkiego umysłu i myślicieli, którzy za pomocą tego drugiego, próbowali zrozumieć to pierwsze.
W Ideach, które zmieniły świat poznamy tajemnice mechaniki kwantowej, podstawy matematyki oraz naturę logiki i prawdy. A wszystko to w charakterystycznym dla autora poczuciem humoru i jasnością wykładanych zagadnień.
Jako kanwa do zgłębienia naukowych zagadnień posłużą nam fascynujące i nieszablonowe sylwetki myślicieli. Poznamy postaci takie jak fizyczka Emma Noether, pioniera komputerowego Alana Turinga, a także odkrywcę fraktali, Benoita Mandelbrota.
Książka oferuje proste i zabawne wprowadzenie do wielu naszych najpiękniejszych, ale najmniej zrozumiałych idei, dlatego jeśli zastanawiałeś się niejednokrotnie nad pytaniami: Jak? I dlaczego? Sięgnij po Idee, które zmieniły świat.
100 rzeczy, których nie wiesz o swoim ciele
Czy wiesz, że wszyscy mężczyźni zaczynają życie jako kobiety? Albo że włosy żyją zaledwie 5 lat, za to tracimy ich 55 tysięcy rocznie? Albo ile tak właściwie mamy bakterii w jelitach i dlaczego jelita muszą być takie długie?
100 rzeczy, których nie wiesz o swoim ciele to fascynujące pytania, na jeszcze bardziej fascynujące odpowiedzi, dotyczące tego co nam najbliższe. Naszego ciała.
W książce Andrzeja Fedorowicza od Wydawnictwa Prószyński i S-ka poznasz mnóstwo faktów na temat ludzkiego organizmu i przekonasz się, że jest ono o wiele bardziej niezwykłe i fascynujące, niż dotąd sądziliśmy.
Szukając diagnozy
Ostatnia książka zestawienia popularnonaukowych nowości także porusza temat ludzkiego ciała. Tym bardziej od strony najbardziej tajemniczych i zaskakujących przypadków medycznych, jakie zna nauka.
Profesor Wydziału Medycznego Uniwersytetu Yale, Lisa Sanders doświadczyła już chyba wszystkiego, co nieoczywiste w jej profesji. Niemniej jednak wciąż bywa jednak zdezorientowana, analizując osobliwe przypadki schorzeń i dolegliwości, z którymi przychodzi jej się mierzyć w jej życiu zawodowym.
O najciekawszych przypadkach opowiada w książce Szukając diagnozy. W imię idei Najpierw Czytam, Potem Oglądam, serdecznie zachęcam Cię do sięgnięcia po książkę autorstwa doradczyni Doktora House’a, ponieważ już jest to pozycja, na podstawie której powstał serial o tym samym tytule, dostępny na platformie Netflix.
Tak prezentują się nowości – lubicie czytać książki popularnonaukowe?
Podobne artykuły: