Nowości popularnonaukowe

Książki popularnonaukowe to świetne źródło wiedzy dla wszystkich czytelników ciekawych świata. Odpowiadają na liczne pytania dotyczące natury rzeczy, pomagają zrozumieć rzeczywistość i inspirują – bowiem w końcu najlepsze scenariusze pisze życie. 😉 Jako że sama uwielbiam popularnonaukowe nowości, przygotowałam zestawienie najciekawszych lipcowych premier, po które warto sięgnąć! Jakie książki szczególnie przykuły moją uwagę? Sprawdź!

Nowości popularnonaukowe znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Nowości popularnonaukowe – co nowego?

Nowości popularnonaukowe znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Kiedy umrę, zjesz mnie kocie?

Temat śmierci i to, co dzieje się z ciałem po, od zawsze interesował ludzkość. Ten naturalny etap i proces, któremu poddane są wszystkie istoty żywe, z jednej strony przeraża, z drugiej fascynuje. A co jeśli pytania o śmierć zadawać w oparciu o zwykłą dziecięcą ciekawość i nieszablonowy sposób myślenia? Wtedy powstają książki takie jak Kiedy umrę, zjesz mnie kocie?

Caitlin Doughty, autorka książki, jest właścicielką domu pogrzebowego, dlatego śmierć, poza ciekawością, łączy się również z jej życiem zawodowym. W związku z tym otrzymuje wiele zapytań dotyczących przeróżnych aspektów umierania. Oczywiście te najciekawsze pytania zadają dzieci. No bo umówmy się, kto z nas myśląc o śmierci, po pierwsze zapytałby o to, czy może wyprawić swojej babci pogrzeb w wikińskim stylu?

Kiedy umrę to niezwykle wciągająca lektura, w której możemy przeczytać naprawdę nieszablonowe pytania i jak najbardziej praktyczne odpowiedzi. Bo wiecie na przykład, co dzieje się z pasażerem samolotu, który umiera w trakcie lotu? Nie? No to koniecznie sięgnijcie po nowość Wydawnictwa Otwartego!

Nowości popularnonaukowe znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

101 obrzydliwych faktów

Kolejna książka z nowości, to również popularnonaukowe odpowiedzi na dziecięce zapytania. Tym razem nie dotyczące bezpośrednio umierania, a… obrzydliwych faktów!

Co znajdziemy w środku książeczki? Liczne rysunki i ciekawe, choć nieco obrzydliwe, fakty dotyczące naszego życia. No bo wiecie, że każdego dnia połykamy co najmniej filiżankę smarków, pingwiny wymiotują do dzióbków swoich piskląt, a muchy plują nam do jedzenia?

Mathilda Masters pochyla się nad pytaniami, które często inni dorośli najzwyczajniej w świecie zbywają. Trochę z powodu obrzydzenia, a trochę z niewiedzy. Na dodatek odpowiada na nie zgodnie z faktycznym stanem rzeczy.

101 obrzydliwych faktów od Wydawnictwa Nasza Księgarnia, to świetny pomysł na prezent dla każdego malucha, który jest ciekawy świata i lubi zadawać nietypowe pytania.

Nowości popularnonaukowe znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Nie jesteś sam w domu. Od drobnoustrojów po krocionogi, śpieszki i pszczoły miodne

Czy wiesz, że nie jesteś jedynym lokatorem swojego mieszkania? Nie, nie mówimy tu o pozostałych członkach rodziny, futrzastych przyjaciołach, ani nawet o ulubionych roślinkach. Mówimy o owadach, drobnoustrojach i tysiącach mikroorganizmów, które towarzyszą nam każdego dnia.

Bo na przykład, czy zastanawiałeś się kiedyś, ile żywych organizmów wdychasz do swoich płuc z każdym oddechem? I choć może brzmieć to nieco… obrzydliwie, profesor biologii Rob Dunn wraz ze swoim zespołem przekonuje, że istnienie tego ekosystemu przyczynia się do wielu pozytywnych działań w naszym życiu. Buduje odporność, wpływa na dobre samopoczucie, a także przyczynia się do powstawania leków, fermentacji piwa, czy chleba!

Zamiast sterylnie wyjaławiać to fascynujące domowe środowisko, sięgnij po fascynującą nowość od Wydawnictwa Copernicus Center Press i przekonaj się, kto jeszcze mieszka z Tobą w domu.

Nowości popularnonaukowe znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Sześć niemożliwych rzeczy

Nowości popularnonaukowe lipca to nie tylko książki odpowiadające na proste pytania dzieci dotyczące otaczającej nas rzeczywistości. To także trudniejsze pytania i potrzeba uzyskania jednoznacznej odpowiedzi. Problem rodzi się wtedy, kiedy odpowiedzi szukamy w fizyce kwantowej…

Fizyka kwantowa jest dziwna, ponieważ mówi nam, że kot może być jednocześnie żywy i martwy, jednoczenie też stwierdza, że cząstka materii może być równocześnie w dwóch różnych miejscach. I właściwie nikt nie jest w stanie podać jednoznacznej, zgodną z naszym logicznym myśleniem, odpowiedzi: Dlaczego dzieje się tak, a nie inaczej?

Rozum szuka swojego ukojenia głównie w różnych interpretacjach mechaniki kwantowej. Każda z nich jest pewnym kwantu ukojenia, czyli sposobem na tom by ta kwantowa rzeczywistość stała się dla nas zrozumiała. Z tego właśnie powodu powstała najnowsza książka Johna Gribbina, absolwenta astrofizyki na Uniwersytecie w Cambridge, Sześć niemożliwych rzeczy. Kwanty ukojenia i tajemnice subatomowego świata.

Autor przedstawia w niej ich pół tuzina kwantów ukojenia i przybliża nam świat, który znamy, ale którego nie rozumiemy.

Nowości popularnonaukowe znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Idee, które zmieniły świat

Kolejna nowość od Wydawnictwa Copernicus Center Press to zbiór błyskotliwych esejów, które dotyczą tematu kosmosu, ludzkiego umysłu i myślicieli, którzy za pomocą tego drugiego, próbowali zrozumieć to pierwsze.

Ideach, które zmieniły świat poznamy tajemnice mechaniki kwantowej, podstawy matematyki oraz naturę logiki i prawdy. A wszystko to w charakterystycznym dla autora poczuciem humoru i jasnością wykładanych zagadnień.

Jako kanwa do zgłębienia naukowych zagadnień posłużą nam fascynujące i nieszablonowe sylwetki myślicieli. Poznamy postaci takie jak fizyczka Emma Noether, pioniera komputerowego Alana Turinga, a także odkrywcę fraktali, Benoita Mandelbrota.

Książka oferuje proste i zabawne wprowadzenie do wielu naszych najpiękniejszych, ale najmniej zrozumiałych idei, dlatego jeśli zastanawiałeś się niejednokrotnie nad pytaniami: Jak? I dlaczego? Sięgnij po Idee, które zmieniły świat.

Nowości popularnonaukowe znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

100 rzeczy, których nie wiesz o swoim ciele

Czy wiesz, że wszyscy mężczyźni zaczynają życie jako kobiety? Albo że włosy żyją zaledwie 5 lat, za to tracimy ich 55 tysięcy rocznie? Albo ile tak właściwie mamy bakterii w jelitach i dlaczego jelita muszą być takie długie?

100 rzeczy, których nie wiesz o swoim ciele to fascynujące pytania, na jeszcze bardziej fascynujące odpowiedzi, dotyczące tego co nam najbliższe. Naszego ciała.

W książce Andrzeja Fedorowicza od Wydawnictwa Prószyński i S-ka poznasz mnóstwo faktów na temat ludzkiego organizmu i przekonasz się, że jest ono o wiele bardziej niezwykłe i fascynujące, niż dotąd sądziliśmy.

Nowości popularnonaukowe znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Szukając diagnozy

Ostatnia książka zestawienia popularnonaukowych nowości także porusza temat ludzkiego ciała. Tym bardziej od strony najbardziej tajemniczych i zaskakujących przypadków medycznych, jakie zna nauka.

Profesor Wydziału Medycznego Uniwersytetu Yale, Lisa Sanders doświadczyła już chyba wszystkiego, co nieoczywiste w jej profesji. Niemniej jednak wciąż bywa jednak zdezorientowana, analizując osobliwe przypadki schorzeń i dolegliwości, z którymi przychodzi jej się mierzyć w jej życiu zawodowym.

O najciekawszych przypadkach opowiada w książce Szukając diagnozy. W imię idei Najpierw Czytam, Potem Oglądam, serdecznie zachęcam Cię do sięgnięcia po książkę autorstwa doradczyni Doktora House’a, ponieważ już jest to pozycja, na podstawie której powstał serial o tym samym tytule, dostępny na platformie Netflix. 

Tak prezentują się nowości – lubicie czytać książki popularnonaukowe?

Podobne artykuły: