Serial Gambit królowej na podstawie powieści Waltera Tevisa
Kiedy w sierpniu Netflix ogłosił swoje jesienne premiery, serial Gambit Królowej okazał się na tej liście zaskakującą nowością. Do tej pory nikt nie spodziewał się ujrzeć ekranizacji tej powieści Waltera Tevisa, opowiadającej o samotnej walce młodej dziewczyny o tożsamość i talent w świecie bezkompromisowych mężczyzn, w okresie Zimnej Wojny.
Serial trafi na ekrany 23 października. Tymczasem warto sięgnąć po książkowy oryginał. Tym bardziej że polskie wydanie książki pod koniec sierpnia trafiło na półki księgarń. – To sprawka Wydawnictwa Czarna Owca.
Serial Gambit królowej na podstawie książki
Serial Gambit królowej to już czwarta adaptacja filmowa spośród sześciu powieści Waltera Tevisa. We wcześniejszych latach 60. nakręcono Bilardzistę, później: Kolor pieniędzy (1986) i Człowieka, który spadł na ziemię (1976). Tym bardziej cieszy fakt, że po ponad 30 latach Netflix serialową adaptacją postanowił przypomnieć jedną z powieści autora.
W Gambicie Królowej w główną rolę wcieli się Anya Taylor-Joy, która zadebiutowała w Czarownicy – bajce ludowej z Nowej Anglii, a później mogliśmy ją podziwiać między innymi w Emmie czy serialu Peaky Blinders. W produkcji zobaczymy również m.in. Harry’ego Mellinga (znanego z serii Harry Potter) oraz Marcina Dorocińskiego w roli przeciwnika Beth – Vasily’a Borgova.
Scenarzystą, reżyserem i showrunnerem serialu jest Scott Frank, który na swoim koncie ma produkcje wielu filmów m.in. Wolverine i Logan. Co ciekawe, wiele lat temu wyreżyserowanie Gambitu królowej miał się zająć Heath Ledger, jednak plany te pokrzyżowała niespodziewana śmierć aktora.
Genialny talent wymaga poświęceń…
No dobrze, ale o czym jest dokładnie ta historia? Główna bohaterka Beth Harmon w wieku 8 lat trafia do sierocińca, w którym dzieciom podawane są małe zielone pigułki, jedynie po to, aby utrzymać spokój w ośrodku. W nieprzyjemnym otoczeniu, dzięki gburowatemu woźnemu, poznaje grę w szachy, w której dziewczynka pokłada wszelkie nadzieje i się zakochuje. To szachy pozwalają Beth odetchnąć od środków odurzających oraz stają się sposobem na samotne życie.
Po opuszczeniu sierocińca, wspinając się na szczyty krajowych i światowych rankingów szachowych, Beth mierzy się z konsekwencjami poświęcenia, jakiego wymaga jej pasja. Wchodząc coraz głębiej w świat, do tej pory zarezerwowany dla mężczyzn, w czasach, które nie sprzyjały feminizmowi ani kobiecej sile, ani determinacji, doświadcza, do czego może prowadzić mieszanka geniuszu, trudnego dzieciństwa, uzależnienia od alkoholu i leków oraz braku miłości.
Gambit królowej to opowieść o samotności i poszukiwaniu sensu życia.
Zanim obejrzycie serial, warto zapoznać się z książkowym pierwowzorem. Powieść Gambit królowej możecie znaleźć tutaj. Koniecznie zapoznajcie się z tą pozycją, nawet jeśli nie lubicie szachów 😉
Chcecie poczuć klimat serialowej adaptacji książki Waltera Tevisa? Zatem niezwłocznie obejrzyjcie trailer serialu, będący jedynie przedsmakiem tej produkcji:
Autorka artykułu: Agata Wasilewska