Banksterzy – uroczysta premiera filmu na podstawie powieści Adama Guza
Chcesz poznać kulisy dramatu Frankowiczów, czyli największej afery finansowej III RP, w której ucierpiało prawie milion polskich rodzin? 16 października idź do kina, ponieważ właśnie wtedy na wielkie ekrany trafi film Banksterzy. To adaptacja powieści sensacyjno-kryminalnej, która 30 września pojawiła się w księgarniach. W poniedziałek, 12 października, w warszawskim kinie Cinema City miała miejsce uroczysta premiera produkcji.
Banksterzy – premiera w doborowym towarzystwie
Do powstania adaptacji przyczyniło się wiele szanowanych postaci. Reżyser produkcji, Marcin Ziębiński, w swoim dorobku ma takie filmy jak: Kiedy rozum śpi (1992), Dublerzy (2006) czy serial Znaki (2018). Autorem scenariusza jest autor książkowego oryginału – Adam Guz — doradca finansowy, jedna z najbardziej znanych postaci polskiego biznesu. Podczas tworzenia scenariusza współpracował z Piotrem Starzakiem, który był odpowiedzialny m.in. za scenopis do serialu Wojenne dziewczyny. Producentem jest Figaro Film, natomiast za koprodukcję odpowiadają: Łukasz Kierus, Votum Robin Lawyers i Wydawnictwo Kobiece, którego imprint — Wydawnictwo Mova — jest odpowiedzialne za wydanie książki Banksterzy.
W filmowych bohaterów wcieliła się śmietanka polskiego aktorstwa. 12 października dumnie po czerwonym dywanie przeszli się, m.in.: Małgorzata Kożuchowska, Tomasz Karolak, Antoni Królikowski, Rafał Zawierucha, Magdalena Lamparska, Katarzyna Zawadzka, Ewa Kasprzyk, Maciej Nawrocki i Marianna Zydek. Właśnie dzięki ich kreacjom fikcyjne postaci nabrały życia.
Uroczystą premierę filmu Bankserzy poprowadziła Beata Tadla, a na widowni zasiadło wielu znanych przedstawicieli polskiej kultury i show-biznesu. Wśród gości znaleźli się, m.in.: Michał Koterski i Marcela Leszczak, Joanna Opozda, Karolina Gorczyca, Paulina Koziejowska, Mateusz Grydlik i Agnieszka Kawiorska.
Na premierze pojawili się również przedstawiciele Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu. Z nimi, podobnie jak z pracownikami banków i specjalistami rynku kapitałowego, twórcy konsultowali się podczas prac nad filmem. Wszystko po to, by jak najwierniej oddać realia afery frankowej. Ich komentarze są ważnym głosem głównych adresatów produkcji, pokrzywdzonych przez banki kredytobiorców.
Po wielu latach walki kredytobiorcy wreszcie doczekali się filmu, który pokazuje bankowe bezprawie.
***
Wielu z nas, kredytobiorców, odnajdzie w bohaterach siebie.
***
Film ogląda się w napięciu.~ Barbara Husiew, Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu
W wielu scenach widziałam siebie i swoją rodzinę.
***
Realni bohaterowie i autentyczne historie, które doskonale znamy z własnego życia.
***
Wiarygodnie pokazuje rzeczywistość, z którą zmagamy się od tylu lat.~ Agnieszka Bińka, Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu
Historia, której boją się banki
Banksterzy to intrygująca opowieść o brudnych i ciemnych aspektach funkcjonowania systemu bankowego. O chciwości, która nie oglądając się na sumienie, doprowadza miliony ludzi nad przepaść finansową i psychiczną. Zarówno film, jak i książka obierają banki ze złudnych szat instytucji godnej zaufania. Bankierzy w perfidny i świadomy sposób potrafią wykorzystać naiwność i niewiedzę swoich klientów. Twórcy ujawniają również totalną bezsilność i bierność systemu nadzoru bankowego i struktur państwa, które nie zawsze są w stanie zapewnić stabilność i bezpieczeństwo obywatelom.
Film i książka to jednak przede wszystkim opowieść o ludziach. Pełnych planów, namiętności i pasji oraz ważnym środku do osiągnięcia celu — pieniądzu, który pozwala na realizację marzeń.
Więcej o książce Banksterzy przeczytasz, zaglądając w te dwa miejsca:
- Banksterzy – zekranizowana książka wkrótce w księgarniach
- Banksterzy – historia, której boją się banki. Recenzja.
Nawet jeśli nie masz kredytu we frankach, koniecznie idź do kina na film Banksterzy. Wcześniej, jak na prawdziwego mola książkowego przystało, sięgnij po książkę, która jest dostępna w tym miejscu.