15 książek science fiction od Fabryki Słów w 2020 roku
Wydawnictwo Fabryka Słów istnieje na rynku wydawniczym od 2001 roku. Od początku istnienia jego celem jest dostarczanie rozrywki na najwyższym poziomie. Cieszy się dużą sympatią czytelników, bowiem na przestrzeni lat, do księgarń wprowadzili mnóstwo książek uznanych, zagranicznych autorów oraz obiecujących, polskich debiutantów. Z tego względu każda książka wydana pod ich szyldem utrzymuje odpowiednio wysoki poziom. Zatem Fabryka Słów jest wydawnictwem, które powinien znać każdy fan szeroko pojętej literatury fantastycznej. Przygotowałem zestawienie tegorocznych premier science fiction od Fabryki Słów.
15 książek science fiction od Fabryki Słów w 2020 roku
Poniżej przedstawiamy Wam listę wszystkich książek, które Wydawnictwo Fabryka Słów wydało bądź planuje wydać w 2020 roku.
Seria: Przestrzeń Zewnętrzna Jack Campbell
Przestrzeń zewnętrzna jest kontynuacją Zaginionej Floty — serii, która dała Jackowi Campbellowi rozpoznawalność na całym świecie. Obydwie zaliczane są do nurtu militarnej space opery, a ich autor do najbardziej cenionych twórców w tym gatunku. Przestrzeń zewnętrzna to nowe przygody Jacka Blacka, nowe układy polityczne, nowe światy, cywilizacje i wojny, a przede wszystkim to nowe czasy, w których musi odnaleźć się główny bohater znany nam dobrze z Zaginionej Floty.
John „Black Jack” Geary, bohater Sojuszu, po niemal stuletniej hibernacji powraca, by przechylić szalę zwycięstwa w wojnie, której sam był ofiarą. Każdy kolejny sukces przysparza mu nowych sympatyków i nowych… wrogów, uznających, że żywa legenda Gwiezdnej Floty jest zbyt niebezpiecznym rywalem w grze o władzę i wpływy. Rozejm z Syndykatem kończy długi, stuletni etap bratobójczych walk i umożliwia Flocie Sojuszu powrót do domu. John Geary musi odnaleźć się w nowych, politycznych okolicznościach i sprostać kolejnej misji, która zaprowadzi go w jeszcze dotąd niepoznane rejony kosmosu.
W 2020 roku Fabryka Słów wydała Nieugiętego oraz Lewiatana będącymi kolejno czwartym i piątym tomem Przestrzeni zewnętrznej. Na ten moment właśnie tyle części liczy wspomniana seria. Książki z całego cyklu Zaginiona Flota są dostępne w tym miejscu.
Seria: Planetside Michael Mammay
Pod koniec ubiegłego roku Fabryka Słów rozpoczęła wydawania nowej serii z gatunku science fiction – Planetside. W lutym bieżącego roku na polskim rynku zadebiutował drugi tom, Przestrzeń. Planetside to świeża seria powstała w 2018 roku. Ponieważ trzeci tom zadebiutuje w oryginalnym języku już pod koniec grudnia, możemy spodziewać się powrotu do uniwersum stworzonego przez Michaela Mammaya już w przyszłym toku.
To mieszanka powieści detektywistycznej i realistycznej militarnej science fiction, która sprawia wrażenie, jakby powstała ze zderzenia z zawrotną prędkością filmu Szalona odwaga i Jądra ciemności
~Marko Kloos, autor cyklu Frontlines.
Swój egzemplarz Przestrzeni możesz zamówić w tym miejscu.
Seria: SybirPunk Michał Gołkowski
Michał Gołkowski do tej pory poruszał się w realiach wojennych doprawionych elementami fantastyki, a także spędził dłuższą chwilę w postapokaliptycznej wizji świata, w uniwersum S.T.A.L.K.E.R. W 2020 roku spróbował swoich sił w przeżywającym renesans popularności cyberpunku. I trzeba przyznać, że udało mu się znakomicie!
Seria SybirPunk zabiera nas na przechadzkę ulicami rosyjskiego NeoSybirska. Wielkie, jednakowe blokowiska nie pamiętają już lat swojej świetności. Bród, smród i ubóstwo wylewa się na ulicę hektolitrami. I wszędzie czeka śmierć, ponieważ wystarczy tylko jedno spojrzenie i możesz zginąć za butelkę wody lub kawałek syntetycznego żarcia. Ogólnodostępne, cybernetyczne ulepszenia ciała również nie przyczyniają się do niczego dobrego. Technologia stała się orężem, tak samo dresiarzy spod klatki jak i grubych ryb, mafiozów walczących o wpływy w mieście.
Pod tymi linkami znajdziesz książki z serii:
Toy wars Andrzej Ziemiański
Toy wars to książka, która powstała w 2008 roku. Dziewięć lat później powróciła na półki sklepowe w nowej oprawie graficznej, a w 2020 roku doczekała się trzeciego wznowienia. Licząca blisko sześćset stron książka składa się z trzech opowiadań: Toy toy song, Toytrek oraz tytułowego Toy wars.
Główna bohaterka, Toy Iceberg, do niedawna była prostytutką i narkomanką. Jej życie toczyło się po równi pochyłej w dół, dążąc do całkowitego zatracenia. Śmierć odwiedziłaby ją bardzo szybko, gdyby nie detektyw Paul, który zobaczył w niej coś wyjątkowego. Chwyciła pomocną dłoń należącą do faceta, który ją adoptował i dał jej dom. Po jego śmierci otrzymała ogromny spadek obwarowany jednym warunkiem – musi przez 10 lat utrzymać się z pracy prywatnego detektywa.
Książka czeka na Ciebie tutaj.
Seria: Zaginiona flota Jack Campbell
Gdy Przestrzeń zewnętrzna, kontynuacja Zaginionej floty, doczekała się wydania finałowego tomu, rosnące zapotrzebowanie na „serię matkę” spowodowało rozpoczęcie prac nad jej kolejnym, nowym wydaniem. Drugie półrocze 2020 roku zdecydowanie należy do Zaginionej Floty. Seria w odświeżonej oprawie graficznej wydawana jest z prędkością światła. Nieulękły powrócił w lipcu, a do dnia dzisiejszego możemy przeczytać już Nieustraszonego, Odważnego, Walecznego i Bezlitosnego. Na przełomie listopada i grudnia zostanie wydany finałowy tom Zwycięski.
Zaginiona Flota to klasyka gatunku militarnej space opery. Każdy fan fantastyki naukowej powinien, w którymś momencie swojego życia, przeczytać cykl powieści Jacka Campbella będących niesamowitą ucztą dla wyobraźni. Całą serię znajdziesz tutaj.
Seria: Cyfrak Krzysztof Haladyn
W 2018 roku Krzysztof Haladyn stworzył powieść Cyfrak, która zebrała bardzo dużo pozytywnych recenzji. Po dwóch latach czekania dostarczył swoim czytelnikom kontynuację historii pod nazwą Antywirus (znajdziesz ją w tym miejscu). Postapokaliptyczny cyberpunk zaprasza w swoje objęcia. Koniecznie się z nim zapoznaj, ponieważ obok SybirPunka jedna z ciekawszych wizji świata w tym gatunku literackim.
Seria: Wojny palladowe Marko Kloos
Obok Planetside Michaela Mammaya Wojny palladowe to kolejna seria wydawana na bieżąco wraz z pojawieniem się kolejnego tomu w oryginalnym języku. Wstrząsy wtórne wprowadzają nas w nowe uniwersum stworzone przez Marko Kloosa. Tego samego, którego znacie z sześciotomowego cyklu Frontlines. Obecnie drugi tom, którego światowa premiera odbyła się w maju bieżącego roku, znajduje się już w tłumaczeniu, dlatego możemy się go spodziewać w najbliższych kilku miesiącach. Najprawdopodobniej przez najbliższe kilka lat, każdy kolejny rok przyniesie nam nową książkę ze świata Wojen palladowych.
W systemie Gaja miała miejsce międzyplanetarna wojna. Konflikt był spowodowany przez rosnące niezadowolenie władz Gretii z uwagi na niesprawiedliwe (według nich) wzrosty cen surowców. Przetrwanie w systemie Gaja zależne jest od stabilnego handlu między planetami, ponieważ każda z nich wydobywa inne surowce, niezbędne do przetrwania. Destabilizacja rynku skutkuje szybką eskalacją nieporozumień, konfliktów i doprowadza do wojny. Władze Gretii podejmują decyzję o napaści na jedną z planet, w efekcie życie traci pół miliona istnień. Żołnierze i cywile stają się ofiarą krwawego konfliktu. Gretia upada, a pozostałe planety w systemie Gaja zawiązują niepewny sojusz, ponieważ w ten sposób chcą uratować zasoby, populację i międzyplanetarną gospodarkę. Okupacja Gretii ma powstrzymać ponowny wybuch wojny, jednak powoli do głosu dochodzą powstańcy. A może terroryści? Niemniej jednak komuś zależy na zniszczeniu kruchego porozumienia i roznieceniu chaosu.
Wstrząsy wtórne dostępne są w tym miejscu.
Fabryka Słów w 2021 roku
Plany wydawnicze potrafią zmieniać się bardzo dynamicznie. Niemniej jednak po prześledzeniu minionego roku, jesteśmy w stanie przygotować pewne założenia. Z dużą dozą prawdopodobieństwa Fabryka Słów zaproponuje nam drugi tom Wstrząsów wtórnych autorstwa Marko Kloosa oraz trzecią książkę z uniwersum Planetside Michaela Mammaya.
Pierwszy z nich wciąż rozwija również swoją pierwszą serię Frontlines. Światowa premiera ósmego tomu zapowiedziana jest na 8 grudnia, więc najprawdopodobniej w przyszłym roku polskie wydanie zostanie uzupełnione o najnowszą część.
Ponieważ na rynku pojawiło się nowe wydanie Zaginionej floty w nowej oprawie graficznej oraz jej kontynuacja – Przestrzeń zewnętrzna – możemy zakładać, że Fabryka Słów pochyli się nad kolejnymi seriami. Co tym samym uzupełni świat stworzony przez Jacka Campbella. Na polskie wydania wciąż czeka trylogia The Genesis Fleet oraz czterotomowa seria The Lost Stars. I kto wie? Może Fabryka Słów zaskoczy nas czymś jeszcze? Miejmy taką nadzieję!
Czytaliście, którąś z wyżej wymienionych serii science fiction od Fabryki Słów?
Autor zestawienia: Robert Rejmaniak
Powiązane artykuły: