Nowa książka Tolkiena – eseje o Śródziemiu już w 2021!
Czas jeszcze raz zadać to jedno, niezwykle ważne pytanie, które od lat dręczy fanów twórczości J.R.R. Tolkiena na całym świecie. Jak to w końcu jest z tymi krasnoludzkimi kobietami – mogły zapuszczać brody czy nie? 😉 Nareszcie odwieczne spory na ten temat zostaną zażegnane: odpowiedź przyniesie bowiem nowa książka Tolkiena – eseje o Śródziemiu, czyli The Nature of Middle-Earth. Kiedy premiera? O tym przeczytacie poniżej!
Nowa książka Tolkiena – eseje The Nature of Middle-Earth
W nowej książce Tolkiena znajdziemy zbiór esejów o Śródziemiu. Przeczytamy w niej o nieśmiertelności i reinkarnacji elfów, dowiemy się więcej o Valarach, a wydawcy zapowiadają także rozstrzygnięcie kwestii „brodatości” różnych ras. 😉 Poza tym będziemy mieli okazję zgłębić temat geografii królestwa Gondoru oraz ziem Númenoru.
Redakcją esejów zajmie się Carl F. Hostetter, znawca dzieł Tolkiena, stojący na czele Elfickiego Towarzystwa Lingwistycznego. Hostetter wcześniej współpracował z Christopherem Tolkienem przy opracowywaniu innych dzieł autora Władcy pierścieni. Książka będzie autoryzowana przez Tolkien Estate, czyli fundację chroniącą prawa autorskie pisarza.
Premiera anglojęzycznego wydania przewidziana jest na czerwiec 2021 roku. Na tę chwilę nie znamy jeszcze polskiego wydawcy książki.
W Śródziemiu
Zapowiadana książka to jedna z wielu pozycji dotyczących imponująco rozległego świata, stworzonego przez Tolkiena. Większość czytelników z pewnością wie, że w Śródziemiu rozgrywa się nie tylko akcja Hobbita, Władcy Pierścieni i Silmarilionu.
W tym fascynującym świecie mają miejsce także wydarzenia z książek opracowanych i wydanych przez Christophera Tolkiena po śmierci ojca, takich jak: Beren i Luthien, Upadek Gondolinu, Dzieci Húrina czy Niedokończone opowieści Śródziemia i Numenoru.
Tolkien dla dociekliwych
Wszystkie wymienione wyżej historie macie już w małym palcu, a nie możecie się doczekać premiery The Nature of Middle-Earth, żeby lepiej poznać Śródziemie od kuchni?
W takim przypadku na osłodę oczekiwania proponuję lepiej poznać od kuchni… samego Tolkiena. Jak? Na przykład zaglądając do korespondencji autora, zebranej i opracowanej jeszcze przez jego syna Christophera. Z listów pisanych do rodziny, współpracowników czy znanych autorów wyczytać można opowieść o pasji, twórczości, emocjach i (nie)zwykłym życiu Tolkiena.
Listy Tolkiena znajdziecie TUTAJ.
Zobacz także: