5 najciekawiej skrojonych światów science fiction
W świecie literatury mamy styczność z dwoma podejściami do tworzonych historii. Część powieści tworzonych jest na zasadzie „stand alone” dostarczając nam kompletnych historii, które śledzimy od początku do satysfakcjonującego (bądź nie) zakończenia w jednej książce. Druga opcja to możliwość pozostawienia nas na dłużej w odkrywaniu kolejnych przygód, nie tylko idąc głównym torem, ale czasem skręcając w boczne uliczki. Dzięki temu powstają dylogie, trylogie oraz większe serie, dające nam możliwość śledzenia losów ulubionych bohaterów przez lata. Poniżej przedstawiam wam 5 najciekawiej skrojonych światów science fiction.
5 najciekawiej skrojonych światów science fiction
Najczęstszym skutkiem tworzenia rozbudowanych cykli w literaturze fantastycznej jest powstawanie rozbudowanych uniwersów. Często są to całkowicie odmienne światy od tego, jaki znamy, będące manifestacją niesamowitej wyobraźni autora, ale także mogą być zbliżone do naszej rzeczywistości, ukazując prawdopodobną drogę rozwoju cywilizacji.
Poniższa lista tylko kilka przykładowych, rozbudowanych, niesamowicie ciekawych uniwersów w literaturze z gatunku fantastyki naukowej. Warto jednak od nich zacząć przygodę z tego typu książkami.
Honor Harrington (Honorverse) David Weber
Za sprawą serii książek Honor Harrington David Weber zyskał ogromną popularność. Militarna space opera z jednej strony jest pełna oryginalnych, technologicznych rozwiązań. Z drugiej zaś posiada dużą dawkę, odgrywającej znaczącą rolę, polityki. Pewnie dzięki temu połączeniu zyskała tak ogromne grono odbiorców. Z biegiem czasu wzbogaciła się o kilka innych, powiązanych z główną historią serii, a także o znaczną ilość opowiadań wydawanych w kolejnych antologiach. Koniec końców na świat stworzony przez Davida Webera, a przez czytelników określony mianem Honorverse, składa się już kilkadziesiąt książek. Część z nich znajdziecie tutaj.
Saga Endera (Enderverse) Orson Scott Card
Orson Scott Card jest jednym z najbardziej znanych twórców fantastyki naukowej. Wielu fanów literatury science fiction rozpoczynało z nią swoją przygodę od przeczytania Gry Endera. Historia powstała w latach osiemdziesiątych jako opowiadanie. Zdobyła prestiżowe nagrody Hugo oraz Nebula, a w 1991 roku doczekała się wydania w formie pełnoprawnej powieści. Od tego czas Orson Scott Card sukcesywnie rozwija swoje uniwersum ku uciesze wielu swoich fanów. Saga Endera rozrosła się o Sagę Cienia skupiającą się na życiorysie jednej z drugoplanowych postaci z Gry Endera, a także powiększyła się o dwie trylogie przedstawiające historie o inwazji Formidów na Ziemię. Książki Carda czekają na Was w tym miejscu.
Gwiezdne wojny
Gwiezdne wojny po prostu muszą znaleźć się w tego typu zestawieniach. Filmy z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych wdarły się szturmem do światowej popkultury. Uniwersum wykreowane przez Georga Lucasa nie pozostało jedynie w sferze kinematografii, lecz zaczęło żyć również w literaturze. Po nieco ponad czterdziestu latach na tzw. Expanded Universe składa się ponad 200(!) książek, a co roku kolejne pozycje uzupełniają tę pulę. Poza filmami i literaturą marka Gwiezdnych wojen wdarła się już chyba do każdej gałęzi popkultury. Stając się tym samym największą filmową (bo wywodzi się z tej gałęzi) marką na świecie.
Każdy, kto zakochał się w idei, jaka przyświeca Rycerzom Jedi oraz każdy, kogo fascynuje walka rebeliantów z ciemiężącym obywateli Imperium, szuka wszelkich możliwości pozostania w tym uniwersum na dłużej niż kilkanaście godzin spędzonych przy filmach. Wtedy wzrok swój kieruje się ku literaturze, która zabiera w kolejne przygody ulubionych bohaterów, a także pozwala poznać całkowicie nowe światy, nowe problemy. A także nowych przedstawicieli ciemnej strony mocy oraz nowych Rycerzy Jedi. Książki z tej serii z najdziecie tutaj.
Diuna Frank Herbert
Diuna jest znana dla każdego miłośnika fantastyki i z całą pewnością można określić ją mianem kultowej powieści. I o ile wcześniej wymienione sagi zabierały nas w podróż przez wszechświat, o tyle fabuła Diuny skupia się na jednej, zdawać by się mogło nic nieznaczącej planecie. W żadnym wypadku nie jest z tego względu gorsza. Złożoność Diuny i ilość szczegółów potwierdza jedynie fakt niesamowitych umiejętności Franka Herberta. Zwłaszcza tych do kreowania oryginalnej, zapierającej dech w piersiach wizji świata. Kroniki Diuny zdecydowanie są serią, którą powinien znać każdy fan fantastyki. Dzięki Wydawnictwu Rebis, od niedawna mamy możliwość zaopatrzenia się w nowe wydanie książek.
Fundacja Isaac Asimov
Jak to mówią – „last but not least”. Jeszcze większa klasyka gatunku niż Diuna. Fundacja Isaaca Asimova (książki z tej serii znajdziesz tutaj) jest ze wszech miar dziełem wizjonerskim i inspirującym wielu autorów fantastyki naukowej. Cykl Fundacja traktuje o schyłku Imperium Galaktycznego, na które składa się aż 25 milionów zamieszkałych planet. Rozmiar z jednej strony poraża, z drugiej jest gwarantem wielu ciekawych, inspirujących, niesamowitych i wzbudzających refleksje historii. Jeżeli Diuna jest obowiązkową książką, dla każdego fana fantastyki, to Fundację powinien znać każdy książkocholik.
Oprócz siedmiu tomów napisanych przez Isaaca Asimova cykl Fundacja uzupełniają książki autorstwa Gregory’ego Benforda, Grega Beara oraz Davida Brina.
Autor zestawienia: Robert Rejmaniak
Powiązane artykuły: