Zielona biblioteka w Lublinie
Lublinianie to mają szczęście! W ich mieście w lokalu po karczmie przy Al. Racławickich powstało niezwykłe miejsce dla miłośników książek i natury. „Zielona” biblioteka to nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego. Jeśli mieszkasz w Lublinie, możesz w niej wypożyczyć książkę choćby dziś!
Zielona biblioteka w Lublinie
Zielona biblioteka w Lublinie, nazwana Bioteką fascynuje. Nie tylko bogatym zbiorem, który mieści ponad 18 tysięcy książek drukowanych oraz 17 tysięcy publikacji audiowizualnych, w tym 1,5 tysiąca pozycji dedykowanych osobom z dysfunkcjami wzroku (m.in. książki pisane alfabetem Braille’a i materiały nagrane na tzw. czytaki). Przede wszystkim jednak nietuzinkowym designem, który zapiera dech w piersi i krzesze iskry w oczach.
Projekt został bowiem oparty na naturalnych i surowych materiałach jak szkło, kamień, stal, drewno oraz dużą ilość żywych roślin zielonych. Minimalistyczne oświetlenie na tle czarnego sufitu oraz podłoga z mikrocementu zdobna w ręcznie malowane grafiki stanowią idealne dopełnienie tej industrialnej, ale tętniącej życiem przestrzeni, która nasyca się tlenem. W takiej przestrzeni wypełnionej florą na pewno dwa razy łatwiej złapać oddech…
Architektura harmonijnie łącząca nowoczesność z naturalnością materiałów i zielenią, bogaty księgozbiór i zbiory multimedialne, a także znakomita lokalizacja w centrum miasta, to cechy Bioteki, czyli „zielonej” biblioteki.
~ lokalni urzędnicy
Drodzy czytelnicy!
Od dzisiaj rozpoczyna swoją działalność BIOTEKA – nowa siedziba Filii nr 6 i 27 MBP Lublin – Miejska…Opublikowany przez Bioteka Poniedziałek, 11 stycznia 2021
Więcej niż biblioteka
Lubelska Bioteka to nie tylko miejsce, w którym można wypożyczyć książkę. Oprócz pomieszczeń bibliotecznych znajdują się w niej również sale przeznaczone do prowadzenia różnorodnych warsztatów, dobrze wyposażona sala komputerowa oraz pokój gier i sala komputerowa, a przy wejściu ma się znaleźć miejsce na mini galerię, w której organizowane będą wystawy czasowe. Na terenie miasta powstało zatem miejsce, w którym będzie kwitło życie kulturalne lokalnej społeczności.
W dobie pandemii i związanych z nią obostrzeń czytelnicy będą mieli ograniczony dostęp do tej perły architektury bibliotecznej. Jednak istnieje możliwość, by dokładnie przyjrzeć się wnętrzom lubelskiej zielonej biblioteki.
W tym miejscu możesz odbyć wirtualny spacer po Biotece.
Powiązane artykuły: