Najlepsze biblioteki 2020 roku Najlepsze biblioteki 2020

Najlepszym sposobem na to, by nie zwariować w świecie pełnym ograniczeń i obostrzeń jest czytanie. To dobrze, że gdy jest trudno, ludzie sięgają po książki. W czasie pandemii księgarnie internetowe i biblioteki przeżywają istne oblężenie (w przypadku tych drugich z zachowaniem zasady: 1 osoba na 15 m2 powierzchni pomieszczenia). W grudniu wybrano laureatów Rankingu Bibliotek, organizowanego od kilku lat przez Instytut Książki oraz dziennik Rzeczpospolita, dzięki czemu poznaliśmy najlepsze biblioteki 2020 roku. Liderem zostało Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów. Wepnij zatem pinezkę w mapę Polski, bo jest to fajne miejsce do odwiedzenia.

Najlepsze biblioteki 2020

Najlepsze biblioteki 2020

Na początku grudnia odbyła się uroczysta gala, podczas której już po raz dziesiąty ogłoszono laureatów Rankingu Bibliotek, czyli corocznej akcji. redakcji gazety Rzeczpospolitej oraz narodowej instytucji kultury – Instytutu Książki. Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w 2011 roku. W przedsięwzięciu tym miasta, gminy miejsko-wiejskie i wiejskie zgłaszają swoje biblioteki, które „walczą” o miano niedoścignionego wzoru. To również okazja do tego, by zachęcić samorządowców do jeszcze większego wsparcia rozwoju lokalnych książnic. Zastanawiasz się, co jury może oceniać w takiej rywalizacji? Komisja bierze pod uwagę m.in. infrastrukturę techniczną, dostępność biblioteki dla czytelników, a także różnorodne aktywności proczytelnicze, które organizuje dla swojej społeczności.

Niestety z wiadomych względów, podobnie jak wszystkie wydarzenia kulturalne w ostatnich miesiącach, i ta uroczystość odbyła się całkowicie online i bez udziału publiczności. Transmisja zorganizowana w przestrzeni wirtualnej pozwoliła jednak na żywo śledzić to tak ważne dla promowania czytelnictwa wydarzenie. Dzięki temu mogliśmy wszyscy uczestniczyć w chwili, w której ogłoszono Najlepsze Biblioteki 2020.

Laureaci

Ponad dwa tysiące! Tyle zgłoszeń spłynęło w tym roku do organizatorów, zatem proces wyłonienia zwycięzcy na pewno nie był łatwym zadaniem. Udało się jednak wyłonić te placówki, które wyróżniły się na tle innych. Na tegorocznym podium stanęły:

  • Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów,
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach,
  • Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego.

Ta ostatnia została uhonorowana w rankingu również w ubiegłym roku.

Powiązany artykuł: