Protest czytelników: NIE dla stałej ceny, TAK dla taniej książki
Projekt Ustawy o ochronie rynku książki, nad którym właśnie trwają konsultacje, wzbudza mnóstwo emocji. Pisaliśmy liście otwartym, w którym przedstawiciele branży wydawniczej i księgarskiej zgłaszają swój sprzeciw. Właśnie zaczął się protest drugiej grupy, siły napędowej rynku książki — czytelników.
Protest czytelników: NIE dla stałej ceny, TAK dla taniej książki
Jako CoPrzeczytać.pl przyłączamy się do protestu czytelników. Od lat obserwujemy sytuację na rynki książki. Wyłapywanie ciekawych zapowiedzi, około książkowych newsów, to tylko niektóre z naszych zadań. Głównym jest promowanie czytelnictwa.
Propagowanie czytelnictwa to nie tylko skupienie się na korzyściach, jakie płyną z czytania książek, ale też informowanie o ciekawych zapowiedziach, publikowanie recenzji i wszystkie inne działania, które mają jeden cel — czytelniczo zainspirować. Zachęcić do sięgnięcia po tę lub inną książkę między innymi przez wskazanie wartości, jakie niesie dana lektura.
Propagowanie czytelnictwa to też informowanie Was, Czytelników, o ciekawych promocjach, dzięki którym możecie kupić więcej książek, rozwijać Wasze domowe biblioteczki i jeszcze szerzej wejść w świat literatury. Mnogość książkowych promocji, mocna pozycja księgarni internetowych to większy dostęp do książek. Dziś jako Czytelnicy mamy wolność w wyborze najlepszych ofert.
Jednakowa cena książki — zagrożenia zamiast korzyści
Czytanie jest naszą pasją. Zajmuje ważne miejsce w naszym życiu i obawiamy się, że wprowadzenie jednakowej ceny książki będzie równoznaczne ze wzrostem cen nowości. To koniec promocji, kodów rabatowych i zniżek lojalnościowych. To ograniczenie wyboru, jaki mamy teraz.
Kiedy spadnie zainteresowanie nowościami, spadnie sprzedaż książek, bo rynek jest napędzany przez nowości. Będziemy czytać mniej, więc z czasem wydawcy będą wydawać rzadziej. Będą stawiać na znane nazwiska, z pisarską renomą, więc nawet świetnym debiutantom będzie trudniej zaistnieć.
Ustawa o ochronie rynku książki ma pomóc małym księgarniom, ale podobnie, jak autorzy listu otwartego, mamy wątpliwości, czy pomoże na dłuższą metę. Jeżeli nowości będą kosztować wszędzie tyle samo, to wcale nie znaczy, że wybierzemy lokalną księgarnię, a nie internetową (z większą ofertą i wygodną dostawą). Coraz częściej robimy zakupu w sieci, bo tak jest bezpieczniej, wygodniej. To trend, który będzie się tylko umacniał, a jednakowa cena książki tego nie zmieni.
NIE dla stałej ceny, TAK dla taniej książki – treść protestu
Publikujemy treść petycji:
Drodzy Czytelnicy!
Sprzeciwiamy się projektowi Ustawy o ochronie rynku książki z 12 kwietnia 2021 roku.
Jako przedstawiciele księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl oraz Wydawnictwa Kobiecego jesteśmy zaniepokojeni pomysłem wprowadzenia jednakowej ceny książki.
Jednakowa cena książki – co to znaczy dla nas (księgarni internetowych i wydawnictw) oraz dla Was, Czytelników?
Projekt zakłada, że:
- przez 12 miesięcy od daty polskiej premiery książki nie będzie można jej sprzedać z rabatem większym niż 5%;
- ceny nie można będzie obniżyć promocjami, kodami rabatowymi, zniżkami lojalnościowymi ani w żaden inny sposób.
W konsekwencji:
- nowe książki będą znacznie droższe, więc nie każdy będzie mógł sobie pozwolić ich zakup;
- spadnie zainteresowanie nowościami;
- debiuty pisarskie będą jeszcze trudniejsze.
Dzięki akcjom promocyjnym i możliwościom, jakie dają zakupy on-line, udaje nam się dotrzeć do szerokiego grona czytelników. Wprowadzenie jednakowej ceny to pozbawienie Was dostępu do akcji promocyjnych i szerokiego wyboru literatury, a nas możliwości wspierania debiutujących autorów i autorek w takim zakresie, jak teraz.
Obawiamy się, że wraz z zaporową ceną książek spadnie poziom czytelnictwa, a ten według badań przeprowadzanych przez Bibliotekę Narodową w ostatnich latach rośnie. W 2020 roku czytelnictwo było na najwyższym poziomie od 6 lat. Jednocześnie z tego samego badania wynika, że prawie ⅓ respondentów nie ma w domu książek.
Właśnie dlatego nie możemy przejść obojętnie obok rozwiązań określanych Ustawą o ochronie rynku książki. Uważamy, że jednakowa cena książki przyczyni się przede wszystkim do ograniczenia Waszej swobody wolnego wyboru nie tylko w zakresie dostępu do literatury, ale też formy tego dostępu.
Nie chcemy, żeby czytanie książek stało się rozrywką ekskluzywną. Wiemy, że pasjonaci literatury są nowoczesną społecznością, zrzeszają się m.in. za pomocą mediów społecznościowych, korzystają z nowoczesnych środków przekazu. Dodatkowo pandemia w zaledwie rok zmieniła obraz świata. Nowoczesny czytelnik stał się w większej mierze czytelnikiem cyfrowym, który jeszcze bardziej zaczął cenić wygodę i bezpieczeństwo dostępu do książek.
Teraz okazuje się, że rozwijanie czytelniczych pasji bez ograniczeń może być utrudnione. Część z Was zamiast upragnionego stosu książek będzie mogła pozwolić sobie tylko na niektóre pozycje.
Rynek książki opiera się na Was, Czytelnikach. To Wy jesteście w nim najważniejsi i to Wasz głos powinien być decydujący w tej sprawie. Dlatego zachęcamy do dołączenia do naszego protestu czytelników.
Księgarnia TaniaKsiazka.pl
Wydawnictwo Kobiece
– Przedstawiciele księgarni, wydawców jak i czytelników.NIE dla stałej ceny! TAK dla tanich książek!
Jeżeli zgadzasz się z nami, podpisz sprzeciw wobec projektu Ustawy o ochronie rynku książki z dnia 12 kwietnia 2021 roku. Nasz sprzeciw przekażemy Polskiej Izbie Książki oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ustawa o ochronie rynku książki — czyli takie same ceny w księgarniach
List otwarty: Sprzeciw branży wobec Ustawy o ochronie rynku książki