Nowa książka Olgi Tokarczuk

O tym, że w  związku ze skandalem seksualnym Literacka Nagroda Nobla 2018  nie zostanie przyznana, wiemy już od maja.  Przez Nową Akademię zostanie przyznany Alternatywny Nobel, a wśród nominowanych autorów, na których już mogą głosować internauci, znalazła się Olga Tokarczuk.

Alternatywny Nobel. Zagłosuj na Olgę Tokarczuk!

fot. Martin J. Kraft; źródło: Wikimedia

Nowa Akademia i Alternatywny Nobel

W miejsce obezwładnionej skandalem Szwedzkiej Akademii ponad 100 szwedzkich przedstawicieli kultury i sztuki powołało do życia Nową Akademię, która zdecyduje o przyznaniu Alternatywnej Nagrody Nobla.

Na oficjalnej stronie Nowej Akademii możemy przeczytać, że to organizacja niezależna politycznie i religijnie. Nie jest też powiązana z żadnymi interesami komercyjnymi. Zatem, w przeciwieństwie do Szwedzkiej Akademii, jest wolna od uprzedzeń i seksizmu.

Alternatywny Nobel zostanie przyznany autorowi, którego powieści były ważne dla historii ludzkości. Pisarz może pochodzić z dowolnego miejsca na świecie i powinien mieć w swoim dorobku przynajmniej dwie opublikowane książki, w tym jedną wydaną w ciągu ostatniej dekady.

Alternatywny Nobel – zagłosuj na Olgę Tokarczuk!

W jaki sposób zostali wyłonieni pisarze nominowani do Alternatywnego Nobla?

Nowa Akademia poprosiła o nominacje szwedzkich bibliotekarzy. W ten sposób powstała lista z nazwiskami wartościowych autorów. Do Alternatywnego Nobla została nominowana jedna polska pisarka – Olga Tokarczuk – tegoroczna laureatka Nagrody Bookera.

Kolejnym etapem jest głosowanie internautów. Głosy można oddawać do  14 sierpnia. Żeby oddać głos na Olgę Tokarczuk, wystarczy wejść tutaj. Po zagłosowaniu, trzeba kliknąć w link potwierdzający, który przyjdzie na adres mailowy podany podczas głosowania.

Głosowanie internautów zostanie zamknięte 14 sierpnia. To ono wyłoni trzech finalistów Alternatywnej Nagrody Nobla. Czwarty finalista zostanie określony na podstawie nominacji szwedzkich bibliotekarzy.

Laureat Literackiego Alternatywnego Nobla, którego z finałowej czwórki wyłoni Jury, zostanie ogłoszony 14 października.

Tuż po ogłoszeniu zwycięzcy Nowa Akademia ma zostać rozwiązana.

Jesteśmy bardzo dumni, że wśród nominowanych pisarzy znalazła się Olga Tokarczuk. Zachęcam Was do głosowania: Alternatywny Nobel, lista nominowanych autorów.

Powiązane: Olga Tokarczuk z Międzynarodową Nagrodą Bookera

A po oddaniu głosu lub przed nim, możecie sięgnąć po książki Olgi Tokarczuk. 😉 Duży wybór jej dzieł znajdziecie tutaj.